Da FC Midtjylland ansatte Jess Thorup som cheftræner, fortsatte den siddende assistenttræner, Brian Priske. Thorup og Priske førte klubben til dens første europæiske gruppespil i 2015, og Thorup stod i spidsen for FCM’s andet mesterskab i 2018.
Siden er Priske blevet cheftræner i FCM, og mandag tiltrådte Thorup i samme stilling i FC København. Allerede på søndag møder de to mesterskabsaspiranter hinanden, og Priske står altså direkte over for sin gamle læremester for første gang.
Det ser han frem til.
– Der er ingen tvivl om, at vi glæder os til at tage imod FCK. Vi glæder os til at tage imod Jess. Er glade for, at der er kommet en stærk personlighed til den danske liga igen og til FC København. Det er godt for dem og for dansk fodbold. Så det bliver fedt. Vi glæder os til at byde dem op til dans, siger Brian Priske.
Læs også:Analyse: Ikke rimeligt at håne FC Midtjylland med AaB og FCK’s CL-succes
Også FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko ser frem til gensynet med sin tidligere chef.
– Jeg glæder mig i den forstand, at vi nu har spillet en kamp og skal restituere i to dage, og så kigger vi frem mod en superfed kamp i Superligaen. Jeg glæder mig i hvert fald personligt. Det er også fedt, at de har fået en god træner i Jess Thorup, siger Sviatchenko.
FC Midtjylland tabte tirsdag aften 2-1 til Ajax i Champions League. Det var holdets 14. kamp på lidt over to måneder.
Kampprogrammet har altså været hektisk, så cheftræner Priske har givet spillerne fri i de kommende dage.
Læs også:Kvist nægter: Kigger ikke mod FCM for inspiration
– Lige nu skal vi lige have lagt den her kamp lidt bagved, og så har drengene et par fridage nu her, hvor de kan få restitueret, staben kan få et par dage, hvor de ikke skal tænke ret meget fodbold, men kigge lidt på deres familie, kærester, koner, hvad de ellers har, siger han.
– Der har været knald på, så jeg tror, alle mand har godt af lige at få et par dage, hvor de kan tænke på noget andet. Så får vi mulighed for at træne et par dage på græsset fredag og lørdag.
Søndagskampen mellem FC Midtjylland og FC København er sæsonens første af slagsen. FCM har tre point mere i ligaen.
Læs også:Superliga Powerranking: Brøndby og FCM åbner for AGF og FCK
Læs også:FCK’er tilbage efter skade: Var oppe i det røde felt
Læs også:Avis: Ståle Solbakken får op mod 25 millioner efter fyringen i FCK
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
OPTAKT
England – Ghana
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
FC Københavns talenter gør rent bord
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
Et skridt tættere Englands største stadion
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Her kan du se Argentina mod Østrig
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
Lyngby Boldklub sælger profil
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
OPTAKT
Argentina – Østrig
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
OPTAKT
Jordan – Algeriet
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
NYHEDER
