• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga tipsbladet.dk

FCK'er tilbage efter skade: Var oppe i det røde felt

Foto: Getty Images

FC København råder igen over Jens Stage i de kommende kampe, og det glæder hovedpersonen selv sig til, mens han håber at kunne vise sig frem for klubbens nye træner Jess Thorup.

Af tipsbladet.dk

Den seneste måneds tid har været frustrerende for FC København-spilleren Jens Stage. Efter en skidt start på sæsonen for holdet blev midtbanespilleren ramt af en skade, der har holdt ham ude af et par vigtige kampe.

Nu melder Jens Stage sig så klar til at gøre comeback igen, og det er noget, han glæder sig til for alvor.

- Det har været frustrerende at sidde og kigge på uden at kunne gøre noget selv. Nu har vi i det mindste vundet de to sidste kampe, og det var virkelig vigtigt. Sejren i Aarhus var jeg imponeret af, og jeg var helt oppe i det røde felt hjemme i sofaen i alle 90 minutter. Især indstillingen i den kamp var suveræn, og det var skønt at se, at drengene kæmpede så hårdt for det, siger Jens Stage til klubbens hjemmeside.

Pokalopgøret mod Avarta onsdag og weekendens intense duel mod FC Midtjylland har fået et ekstra krydderi i form af en ny FCK-træner, efter at Jess Thorup er ankommet i København.

Thorup skal nu finde sine udvalgte til de første kampe, og det er resulteret i lidt ekstra sult og gejst, forklarer Jens Stage:

- Generelt kan man mærke, at folk gerne vil vise sig frem for vores nye træner, så nu gælder det for os alle sammen om at gribe de chancer, vi får. Det har givet et frisk pust og ny energi, og nu skal vi hver især vise vores værd, lyder det fra midtbanespilleren.

Første aktion for Jess Thorup og måske for Jens Stage er onsdag klokken 16.45 i Sydbank Pokalen mod Avarta.