Hård kritik: Alle andre end Simon Kjær skal spille

Italiensk fodboldjournalist er ikke begejstret for Simon Kjær efter hans præstation i det første Champions League-opgør mod Inter.



Mens Simon Kjær har fået lov til at hvile sig i Serie A, så har han været foretrukket i klubbens Champions League-kampe dette forår.

Med danskeren i forsvaret spillede man sig i semifinalen, der dog endte med at blive endestation, da man blev besejret af ærkerivalerne fra Inter.

Inter grundlagde sejren i klubbernes første møde, hvor danske Simon Kjær sandt for dyden ikke viste sig fra sin bedste side. Michael Laudrup kaldte ham efter 0-2-nederlaget for "skuffende."

Dagen derpå var den italienske presse også ude med riven, og da returopgøret skulle spilles, var danskeret bænket til fordel for Malick Thiaw. Den beslutning kunne både Martin Jørgensen og hans kollega i studiet hos italiensk tv Michele Criscitiello godt forstå.

Retorikken var dog mest markant hos sidstnævnte.

– Thiaw istedet for Kjær? Jeg tror ikke, han kan gøre det meget værre end Kjær, efter det danskeren gjorde i det første opgør. Det er utænkeligt med Kjær. Han lavede noget rod i sidste uge, lyder det fra Michele Criscitiello, der er hovedansvarlig for det italienske sportsmedie sportitalia.

– Alle andre skal spille istedet for ham. Det er pinligt, at han har den kamp på samvittigheden sammen med sine holdkammerater. Han har gjort mange ting, men det er rigtigt ikke at bruge ham i returkampen.

34-årige Simon Kjær tilbragte klubbernes andet møde på bænken, hvorfra han kunne se sine holdkammerater tabe med 0-1, hvilket sikrede Inter finalebilletten med en samlet 3-0-sejr.

Danskeren var ellers udset til at skulle i aktion midtvejs i anden halvleg, da Malick Thiaw havde pådraget sig en skade. Til syvende og sidst ombestemte AC Milans træner, Stefano Pioli, sig.

Simon Kjær var ifølge Sky Sports sidelinje-reporter Peppe Di Stefano for langsom til at gøre sig klar, hvorfor Stefano Pioli måtte finde den næste mand på listen. Derfor blev Pierre Kalulu sendt i aktion.

Den situation kan du læse meget mere om HER og iøvrigt se i afspilleren ovenfor.





Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FC København – Vejle Boldklub

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Det var vanvittigt brutalt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”