Hård kritik: Alle andre end Simon Kjær skal spille

Italiensk fodboldjournalist er ikke begejstret for Simon Kjær efter hans præstation i det første Champions League-opgør mod Inter.



Mens Simon Kjær har fået lov til at hvile sig i Serie A, så har han været foretrukket i klubbens Champions League-kampe dette forår.

Med danskeren i forsvaret spillede man sig i semifinalen, der dog endte med at blive endestation, da man blev besejret af ærkerivalerne fra Inter.

Inter grundlagde sejren i klubbernes første møde, hvor danske Simon Kjær sandt for dyden ikke viste sig fra sin bedste side. Michael Laudrup kaldte ham efter 0-2-nederlaget for "skuffende."

Dagen derpå var den italienske presse også ude med riven, og da returopgøret skulle spilles, var danskeret bænket til fordel for Malick Thiaw. Den beslutning kunne både Martin Jørgensen og hans kollega i studiet hos italiensk tv Michele Criscitiello godt forstå.

Retorikken var dog mest markant hos sidstnævnte.

– Thiaw istedet for Kjær? Jeg tror ikke, han kan gøre det meget værre end Kjær, efter det danskeren gjorde i det første opgør. Det er utænkeligt med Kjær. Han lavede noget rod i sidste uge, lyder det fra Michele Criscitiello, der er hovedansvarlig for det italienske sportsmedie sportitalia.

– Alle andre skal spille istedet for ham. Det er pinligt, at han har den kamp på samvittigheden sammen med sine holdkammerater. Han har gjort mange ting, men det er rigtigt ikke at bruge ham i returkampen.

34-årige Simon Kjær tilbragte klubbernes andet møde på bænken, hvorfra han kunne se sine holdkammerater tabe med 0-1, hvilket sikrede Inter finalebilletten med en samlet 3-0-sejr.

Danskeren var ellers udset til at skulle i aktion midtvejs i anden halvleg, da Malick Thiaw havde pådraget sig en skade. Til syvende og sidst ombestemte AC Milans træner, Stefano Pioli, sig.

Simon Kjær var ifølge Sky Sports sidelinje-reporter Peppe Di Stefano for langsom til at gøre sig klar, hvorfor Stefano Pioli måtte finde den næste mand på listen. Derfor blev Pierre Kalulu sendt i aktion.

Den situation kan du læse meget mere om HER og iøvrigt se i afspilleren ovenfor.



Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Stor derby-bøde til FC København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Har ikke ubegrænset kredit

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Froholdt får kæmpe hæder

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Frank reddet i døende sekunder

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg