Imponerer vildt i CL: Vidste ikke, de var så rige

FC Sheriff, der for tre uger siden slog Real Madrid i Champions League, er en meget speciel fodboldklub.



Moldova har ikke noget prangende landshold, det har Danmark ved selvsyn konstateret to gange i VM-kvalifikationen. Det nationale mesterhold skal man dog langt fra kimse ad.

FC Sheriff er i denne sæson kvalificeret til gruppespillet i Champions League, og for tre uger siden sendte de chokbølger gennem hele fodboldverdenen, da moldovanerne vandt 2-1 på Santiago Bernabeu over Real Madrid.

Dermed satte FC Sheriff fra byen Tiraspol sig for alvor på fodboldens landkort, men det er stadig et ret ubeskrevet blad i europæisk sammenhæng. Hvis der er noget, klubben i hvert fald ikke mangler, er det penge.

Det fortæller hollænderen Fred Benson, der tørnede ud for FC Sheriff i 2014.

– Jeg blev virkelig overrasket. Når jeg gik rundt i byen, tænkte jeg “hvor er jeg dog havnet henne?”, men stadion var det rene paradis. Det var kæmpe stort. Jeg vidste godt, at klubben havde en rig ejer, men ikke at han var så rig. Træningsanlægget kunne lige så nemt have ligget i Madrid eller London. Jeg var i Ajax som ungdomsspiller, men det overgik alt, siger Benson til nu.nl.

FC Sheriff ejes af den ukrainske rigmand Viktor Gushan, og han er ikke en helt ukontroversiel herre. Pressen i Moldova har blandt andet afsløret, at Gushan har været spion for Rusland.

– Hvis det gik dårligt, kom han forbi. Så kom han i sin bil med en masse sikkerhedsvagter. Han gik altid amok på de moldoviske spillere, men han sagde intet til de udenlandske spillere.

– Man kunne se, at han havde meget magt. Da han kom til klubben, var mange nervøse. Lønningerne blev udbetalt via hans bank. Hvis han ikke kunne lide, hvad han så, fyrede han træneren og sendte spillerne væk. Da jeg kom til klubben, hentede han også 12 brasilianere, men syv eller otte af dem var allerede væk i vinterpausen. Jeg røg også ud. Han var ikke tilfreds med mine præstationer, fortæller Fred Benson.

FC Sheriff skal i aften forsøge at skabe en ny sensation i Champions League, når holdet møder de italienske mestre fra Inter på udebane.

En enkelt dansker har i tidens løb tørnet ud for FC Sheriff. Det er angriberen Patrick Pedersen, der kom til klubben fra Valur i 2019 – her kan du læse om hans oplevelser





LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Championship-topklub lurer på dyr dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

David Moyes griner over gult kort for jubel

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Froholdt med klar transfermelding

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Medie: Betaler 11 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne flirter med Brøndby

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop