Imponerer vildt i CL: Vidste ikke, de var så rige

FC Sheriff, der for tre uger siden slog Real Madrid i Champions League, er en meget speciel fodboldklub.



Moldova har ikke noget prangende landshold, det har Danmark ved selvsyn konstateret to gange i VM-kvalifikationen. Det nationale mesterhold skal man dog langt fra kimse ad.

FC Sheriff er i denne sæson kvalificeret til gruppespillet i Champions League, og for tre uger siden sendte de chokbølger gennem hele fodboldverdenen, da moldovanerne vandt 2-1 på Santiago Bernabeu over Real Madrid.

Dermed satte FC Sheriff fra byen Tiraspol sig for alvor på fodboldens landkort, men det er stadig et ret ubeskrevet blad i europæisk sammenhæng. Hvis der er noget, klubben i hvert fald ikke mangler, er det penge.

Det fortæller hollænderen Fred Benson, der tørnede ud for FC Sheriff i 2014.

– Jeg blev virkelig overrasket. Når jeg gik rundt i byen, tænkte jeg “hvor er jeg dog havnet henne?”, men stadion var det rene paradis. Det var kæmpe stort. Jeg vidste godt, at klubben havde en rig ejer, men ikke at han var så rig. Træningsanlægget kunne lige så nemt have ligget i Madrid eller London. Jeg var i Ajax som ungdomsspiller, men det overgik alt, siger Benson til nu.nl.

FC Sheriff ejes af den ukrainske rigmand Viktor Gushan, og han er ikke en helt ukontroversiel herre. Pressen i Moldova har blandt andet afsløret, at Gushan har været spion for Rusland.

– Hvis det gik dårligt, kom han forbi. Så kom han i sin bil med en masse sikkerhedsvagter. Han gik altid amok på de moldoviske spillere, men han sagde intet til de udenlandske spillere.

– Man kunne se, at han havde meget magt. Da han kom til klubben, var mange nervøse. Lønningerne blev udbetalt via hans bank. Hvis han ikke kunne lide, hvad han så, fyrede han træneren og sendte spillerne væk. Da jeg kom til klubben, hentede han også 12 brasilianere, men syv eller otte af dem var allerede væk i vinterpausen. Jeg røg også ud. Han var ikke tilfreds med mine præstationer, fortæller Fred Benson.

FC Sheriff skal i aften forsøge at skabe en ny sensation i Champions League, når holdet møder de italienske mestre fra Inter på udebane.

En enkelt dansker har i tidens løb tørnet ud for FC Sheriff. Det er angriberen Patrick Pedersen, der kom til klubben fra Valur i 2019 – her kan du læse om hans oplevelser





‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Leverkusen – Bayern

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’