Imponerer vildt i CL: Vidste ikke, de var så rige

FC Sheriff, der for tre uger siden slog Real Madrid i Champions League, er en meget speciel fodboldklub.



Moldova har ikke noget prangende landshold, det har Danmark ved selvsyn konstateret to gange i VM-kvalifikationen. Det nationale mesterhold skal man dog langt fra kimse ad.

FC Sheriff er i denne sæson kvalificeret til gruppespillet i Champions League, og for tre uger siden sendte de chokbølger gennem hele fodboldverdenen, da moldovanerne vandt 2-1 på Santiago Bernabeu over Real Madrid.

Dermed satte FC Sheriff fra byen Tiraspol sig for alvor på fodboldens landkort, men det er stadig et ret ubeskrevet blad i europæisk sammenhæng. Hvis der er noget, klubben i hvert fald ikke mangler, er det penge.

Det fortæller hollænderen Fred Benson, der tørnede ud for FC Sheriff i 2014.

– Jeg blev virkelig overrasket. Når jeg gik rundt i byen, tænkte jeg “hvor er jeg dog havnet henne?”, men stadion var det rene paradis. Det var kæmpe stort. Jeg vidste godt, at klubben havde en rig ejer, men ikke at han var så rig. Træningsanlægget kunne lige så nemt have ligget i Madrid eller London. Jeg var i Ajax som ungdomsspiller, men det overgik alt, siger Benson til nu.nl.

FC Sheriff ejes af den ukrainske rigmand Viktor Gushan, og han er ikke en helt ukontroversiel herre. Pressen i Moldova har blandt andet afsløret, at Gushan har været spion for Rusland.

– Hvis det gik dårligt, kom han forbi. Så kom han i sin bil med en masse sikkerhedsvagter. Han gik altid amok på de moldoviske spillere, men han sagde intet til de udenlandske spillere.

– Man kunne se, at han havde meget magt. Da han kom til klubben, var mange nervøse. Lønningerne blev udbetalt via hans bank. Hvis han ikke kunne lide, hvad han så, fyrede han træneren og sendte spillerne væk. Da jeg kom til klubben, hentede han også 12 brasilianere, men syv eller otte af dem var allerede væk i vinterpausen. Jeg røg også ud. Han var ikke tilfreds med mine præstationer, fortæller Fred Benson.

FC Sheriff skal i aften forsøge at skabe en ny sensation i Champions League, når holdet møder de italienske mestre fra Inter på udebane.

En enkelt dansker har i tidens løb tørnet ud for FC Sheriff. Det er angriberen Patrick Pedersen, der kom til klubben fra Valur i 2019 – her kan du læse om hans oplevelser



Fortryder Chido Obi-beslutning

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

AGF på rov i Hobro IK

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Brøndby straffet – får stor bøde

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Lars Friis får ikke stort job

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Randers FC og OB spiller uafgjort

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Et sjældent syn i FC Midtjylland

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Satme godt set, Jacob Neestrup!

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’