Imponerer vildt i CL: Vidste ikke, de var så rige

FC Sheriff, der for tre uger siden slog Real Madrid i Champions League, er en meget speciel fodboldklub.



Moldova har ikke noget prangende landshold, det har Danmark ved selvsyn konstateret to gange i VM-kvalifikationen. Det nationale mesterhold skal man dog langt fra kimse ad.

FC Sheriff er i denne sæson kvalificeret til gruppespillet i Champions League, og for tre uger siden sendte de chokbølger gennem hele fodboldverdenen, da moldovanerne vandt 2-1 på Santiago Bernabeu over Real Madrid.

Dermed satte FC Sheriff fra byen Tiraspol sig for alvor på fodboldens landkort, men det er stadig et ret ubeskrevet blad i europæisk sammenhæng. Hvis der er noget, klubben i hvert fald ikke mangler, er det penge.

Det fortæller hollænderen Fred Benson, der tørnede ud for FC Sheriff i 2014.

– Jeg blev virkelig overrasket. Når jeg gik rundt i byen, tænkte jeg “hvor er jeg dog havnet henne?”, men stadion var det rene paradis. Det var kæmpe stort. Jeg vidste godt, at klubben havde en rig ejer, men ikke at han var så rig. Træningsanlægget kunne lige så nemt have ligget i Madrid eller London. Jeg var i Ajax som ungdomsspiller, men det overgik alt, siger Benson til nu.nl.

FC Sheriff ejes af den ukrainske rigmand Viktor Gushan, og han er ikke en helt ukontroversiel herre. Pressen i Moldova har blandt andet afsløret, at Gushan har været spion for Rusland.

– Hvis det gik dårligt, kom han forbi. Så kom han i sin bil med en masse sikkerhedsvagter. Han gik altid amok på de moldoviske spillere, men han sagde intet til de udenlandske spillere.

– Man kunne se, at han havde meget magt. Da han kom til klubben, var mange nervøse. Lønningerne blev udbetalt via hans bank. Hvis han ikke kunne lide, hvad han så, fyrede han træneren og sendte spillerne væk. Da jeg kom til klubben, hentede han også 12 brasilianere, men syv eller otte af dem var allerede væk i vinterpausen. Jeg røg også ud. Han var ikke tilfreds med mine præstationer, fortæller Fred Benson.

FC Sheriff skal i aften forsøge at skabe en ny sensation i Champions League, når holdet møder de italienske mestre fra Inter på udebane.

En enkelt dansker har i tidens løb tørnet ud for FC Sheriff. Det er angriberen Patrick Pedersen, der kom til klubben fra Valur i 2019 – her kan du læse om hans oplevelser





LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bombe – Superliga-klub nævnes



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mexico kommer med markant melding om VM

Mourinho tog røven på Zeca

– Der får David at vide, at han er fyret



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Deler nyt om fremtiden

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Bayern tromler sig videre

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chido Obi nomineret til pris

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Nu svarer David Nielsen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet