FC København er stadig uden sejr i Champions League.
Det står klart, efter de tirsdag aften tabte 0-3 mod Sevilla. Umiddelbart lyder det som en stensikker sejr til hjemmeholdet, men FC København havde flere gode muligheder for at bringe et positivt resultat med hjem til Danmark.
Først i anden halvleg kom Sevilla for alvor til chancer, hvilket deres argentinske cheftræner Jorge Sampaoli giver FC København kredit for.
– Det var et hold, som var meget kompakt. De var meget lukkede, så vi blev nødt til at finde åbninger. I første halvleg havde vi en klar strategi, men vi fejlede med den. I anden halvleg blev det en anden kamp, hvor det handlede mere om momentum end om en fast organisation. Vi lykkedes med at score først og derefter score to mere, siger Sampaoli på pressemødet efter kampen ifølge Europe press.
– Vi manglede styrke. Vores spil var bag et klart koncept med boldspillere frem for hurtige spillere. De var i stand til at finde gode positioner, som FCK ikke altid giver dig. Det er et hold med en stærk defensiv.
FC København havde også deres muligheder for at score først, og var det sket, så kunne kampen godt være blevet en anden. Sampaoli er i hvert fald ikke bleg for at indrømme, at danskerne til tider gjorde ham nervøs.
– Vi var heldige. Men fodbold både giver og tager, så jeg er glad for det. Holdet fandt gode positioner, som man ikke altid finder, siger han.
Sejren over FC København betyder, at Sevilla tager tredjepladsen i gruppen, der giver adgang til Europa League. Manchester City og Dortmund spillede uafgjort, og er derfor begge videre i jagten på pokalen med de store ører.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT