Storroser FC København: Vi var heldige

Sevillas cheftræner Jorge Sampaoli var en stor beundrer af FC Københavns defensive struktur.



FC København er stadig uden sejr i Champions League.

Det står klart, efter de tirsdag aften tabte 0-3 mod Sevilla. Umiddelbart lyder det som en stensikker sejr til hjemmeholdet, men FC København havde flere gode muligheder for at bringe et positivt resultat med hjem til Danmark.

Først i anden halvleg kom Sevilla for alvor til chancer, hvilket deres argentinske cheftræner Jorge Sampaoli giver FC København kredit for.

– Det var et hold, som var meget kompakt. De var meget lukkede, så vi blev nødt til at finde åbninger. I første halvleg havde vi en klar strategi, men vi fejlede med den. I anden halvleg blev det en anden kamp, hvor det handlede mere om momentum end om en fast organisation. Vi lykkedes med at score først og derefter score to mere, siger Sampaoli på pressemødet efter kampen ifølge Europe press.

– Vi manglede styrke. Vores spil var bag et klart koncept med boldspillere frem for hurtige spillere. De var i stand til at finde gode positioner, som FCK ikke altid giver dig. Det er et hold med en stærk defensiv.

FC København havde også deres muligheder for at score først, og var det sket, så kunne kampen godt være blevet en anden. Sampaoli er i hvert fald ikke bleg for at indrømme, at danskerne til tider gjorde ham nervøs.

– Vi var heldige. Men fodbold både giver og tager, så jeg er glad for det. Holdet fandt gode positioner, som man ikke altid finder, siger han.

Sejren over FC København betyder, at Sevilla tager tredjepladsen i gruppen, der giver adgang til Europa League. Manchester City og Dortmund spillede uafgjort, og er derfor begge videre i jagten på pokalen med de store ører.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA – Belgien

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis