Tipsbladet i Parken.
Tre point i morgen og så behøves FC København ikke bruge en eneste tanke på, hvordan kampen mellem Manchester United og Bayern München forløber.
Det er den simple vej til et videre avancement i Champions League, men mange andre scenarier kan også komme i spil. FC København kan med et nederlag og en Manchester United-sejr ende med en fjerdeplads og dermed et exit.
I udgangspunktet vil en uafgjort mod Galatasaray også være nok, men det kræver, at Manchester United ikke vinder over Bayern München, hvis FCK på den måde skal avancere.
Der er med andre ord flere scenarier i spil, men det er mere individuelt i FC København-truppen, hvordan man kommer til at forholde sig til det i morgen.
– Det har vi ikke talt om. Jeg behøves ikke vide det, men hvis der eksempelvis er fem minutter tilbage af kampen, så er det meget rart at vide, om vi skal op og score eller om uafgjort er godt nok, siger Mohamed Elyounoussi, der forventer, at man vil lægge en plan for netop dette i de kommende timer.
– Vi er ikke nået så langt endnu. Vi kommer til at have nogle møder i aften og i morgen før kampen, så vi får lagt en plan for det. Det er klart, at det nok kommer til at ske, at Nees siger noget til den nærmeste spiller, som så siger det videre til resten. Men jeg tænker på at vinde og dominere på banen, for så behøver vi ikke den plan.
Kort efter interviewet med Mohamed Elyounoussi blev Jacob Neestrup forholdt de forskellige scenarier på pressemødet. Han vil ikke overlade noget som helst til tilfældighederne, når det kommer til at skygge kampen i Manchester.
– Selvfølgelig kommer vi til det. Specielt i anden halvleg. Det vil være dumt andet. Det er klart, at er vi bagud, så skal vi jagte noget på et eller andet tidspunkt, siger Jacob Neestrup, der ønsker en struktureret kamp uden for meget tju bang-fodbold.
– Det, vi skal undgå i morgen i løbet af alle 95 minutter, medmindre vi virkelig, virkelig er pressede til at skulle jagte et mål eller to, er, at vi ikke skal have en åben kamp. Får vi en åben kamp på store områder, så er der ingen tvivl om, at vi møder en modstander, der er bedre end os. Vi skal have en lukket og kompakt kamp, for så øger vi sandsynligheden for at få et godt resultat. Også hvis den står uafgjort, siger Jacob Neestrup.
FC København-trænerstaben behøves dog ikke råbe op med stillingen fra Manchester, medmindre det er strengt nødvendigt, hvis det står til Elias Jelert.
– Jeg vil kun vide det, hvis det er nødvendigt. Hvis nu jeg er ved at brage i et overlap, og vi skal forsvare i stedet, så må Nees jo råbe ind til mig. Men jeg har egentlig ikke lyst til at høre det, siger højrebacken, der har det på samme måde som Elias Achouri.
– Vi skal bare gøre vores job. Hvis vi går på banen og gør vores arbejde, så behøver vi ikke kigge på den anden kamp. Først fokuserer vi på vores kamp, og så må vi se bagefter, siger tuneseren.
Begge opgør fløtes op klokken 21.00 tirsdag aften. Skal du klædes godt på til de forskellige scenarier, så har Tipsbladet lavet en oversigt HER.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
MEDIE
Jonas Wind er i København
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
– Det har man nok aldrig set før
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
På rov i FC København
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale