Tipsbladet i Parken.
Tre point i morgen og så behøves FC København ikke bruge en eneste tanke på, hvordan kampen mellem Manchester United og Bayern München forløber.
Det er den simple vej til et videre avancement i Champions League, men mange andre scenarier kan også komme i spil. FC København kan med et nederlag og en Manchester United-sejr ende med en fjerdeplads og dermed et exit.
I udgangspunktet vil en uafgjort mod Galatasaray også være nok, men det kræver, at Manchester United ikke vinder over Bayern München, hvis FCK på den måde skal avancere.
Der er med andre ord flere scenarier i spil, men det er mere individuelt i FC København-truppen, hvordan man kommer til at forholde sig til det i morgen.
– Det har vi ikke talt om. Jeg behøves ikke vide det, men hvis der eksempelvis er fem minutter tilbage af kampen, så er det meget rart at vide, om vi skal op og score eller om uafgjort er godt nok, siger Mohamed Elyounoussi, der forventer, at man vil lægge en plan for netop dette i de kommende timer.
– Vi er ikke nået så langt endnu. Vi kommer til at have nogle møder i aften og i morgen før kampen, så vi får lagt en plan for det. Det er klart, at det nok kommer til at ske, at Nees siger noget til den nærmeste spiller, som så siger det videre til resten. Men jeg tænker på at vinde og dominere på banen, for så behøver vi ikke den plan.
Kort efter interviewet med Mohamed Elyounoussi blev Jacob Neestrup forholdt de forskellige scenarier på pressemødet. Han vil ikke overlade noget som helst til tilfældighederne, når det kommer til at skygge kampen i Manchester.
– Selvfølgelig kommer vi til det. Specielt i anden halvleg. Det vil være dumt andet. Det er klart, at er vi bagud, så skal vi jagte noget på et eller andet tidspunkt, siger Jacob Neestrup, der ønsker en struktureret kamp uden for meget tju bang-fodbold.
– Det, vi skal undgå i morgen i løbet af alle 95 minutter, medmindre vi virkelig, virkelig er pressede til at skulle jagte et mål eller to, er, at vi ikke skal have en åben kamp. Får vi en åben kamp på store områder, så er der ingen tvivl om, at vi møder en modstander, der er bedre end os. Vi skal have en lukket og kompakt kamp, for så øger vi sandsynligheden for at få et godt resultat. Også hvis den står uafgjort, siger Jacob Neestrup.
FC København-trænerstaben behøves dog ikke råbe op med stillingen fra Manchester, medmindre det er strengt nødvendigt, hvis det står til Elias Jelert.
– Jeg vil kun vide det, hvis det er nødvendigt. Hvis nu jeg er ved at brage i et overlap, og vi skal forsvare i stedet, så må Nees jo råbe ind til mig. Men jeg har egentlig ikke lyst til at høre det, siger højrebacken, der har det på samme måde som Elias Achouri.
– Vi skal bare gøre vores job. Hvis vi går på banen og gør vores arbejde, så behøver vi ikke kigge på den anden kamp. Først fokuserer vi på vores kamp, og så må vi se bagefter, siger tuneseren.
Begge opgør fløtes op klokken 21.00 tirsdag aften. Skal du klædes godt på til de forskellige scenarier, så har Tipsbladet lavet en oversigt HER.
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
FC København scorer millionbeløb
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’