LONDON (Tipsbladet): FC København fik ørerne i maskinen mod Tottenham i Champions League.
Anført af cheftrænre Thomas Frank sendte Tottenham FC København hjem med en endefuld på 4-0, som kunne have blevet meget værre, selvom Tottenham spillede med 10 mand i den sidste halve time.
Efter kampen er det også en ærgerlig Jacob Neestrup, der møder den fremmødte presse.
– Vi præsterer dårligt og bliver åbne ved flere af deres scoringer. Ved 1-0 havde vi arbejdet os ind, så taber vi bolden, og de løber ned og scorer. Vi får en forfærdelig start på anden halvleg med et mål imod. Da de får et rødt kort, får de et mål et par minutter efter, som lukker og slukker det hele. Så ender det med at blive en rigtig, rigtig lang kamp for alle, der holder med FC København.
Flere af FC Københavns mål imod skete tilmed på baggrund af fejl, der ikke burde ske på Champions League-niveau.
– Du kan kalde dem personlige fejl eller kollektive fejl, men det er uanset helt forfærdeligt at se den måde, vi indkasserer mål på. Helt forfærdeligt at se den måde, vi er endt med at være et hold, der river modstanderne ned i feltet. Sparker modstanderne ned i feltet. Får det ene straffespark imod efter det andet.
– Om det så er på Brøndby Stadion, mod Fredericia, Tottenham på udebane eller Dortmund i Parken, så er det selvfølgelig under al kritik. Jeg ved godt, straffesparket i dag var til sidst, men vi kan ikke sige “det var lige noget, der skete.” Det synes jeg er en af mange ting, som helt åbentlyst ikke er, som det skal være, hvis man først og fremmest vil spille med om at blive dansk mester og derfra også give sig selv muligheden for at tage point internationalt.
Både ved 1-0 og 2-0 så Dominik Kotarski uheldig ud, da han mistimede sine indgreb.
– Første mål er ærgerligt, men der er vi også ude af balance kollektivt. 2-0-målet er ekstremt uheldigt, må jeg bare sige i forhold til opspringet. Bolden rammer jo en knold, og det tror jeg gør, han kommer lidt på mellemhånd, forklarer FCK-chefen.
Jacob Neestrup slår desuden fast, at nederlaget ikke i sig selv er smerteligt, men det er i højere grad måden, det sker på.
– Den slår rigtig hårdt. Det er helt fair at tabe til Tottenham og et hold, der er bedre end dig selv. Men det er langt fra FC Københavns internationale snit, disciplin og kvalitet. Det er ikke sådan her, vi skal repræsentere os i Europa. Det er ikke sådan her, vi skal repræsentere dansk fodbold i europæisk sammenhæng. Det er det ikke. Det kan jeg kun beklage.
Nederlaget kommer i øvrigt i en periode, hvor FC København både præstations- og resultatmæssigt har kæmpet med tingene.
– Det (nederlaget, red.) siger meget godt noget om, hvor vi er. Når du er et mindre godt sted, kan sådan noget her ske. Det ville jo ikke ske for et FC København-hold i flow. Det så du for seks uger siden, for seks-syv måneder siden mod Chelsea. For to år siden i Champions League. Nu er vi her, og der er ikke så mange undskyldninger for ikke at få løftet os til den kamp, der venter os på søndag i Vejle.
FC København er fortsat noteret for et enkelt point i Champions League. Chancerne for videre avancement er så godt som umulige halvvejs gennem turneringen.
TIPSBLADET SPECIAL Seks bud på Vejles nye træner
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
MEDIE Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
Liverpool satte Real Madrid på plads
TIPSBLADETS DOM Tøm hele hovedstaden for strepsils, FCK!
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
INTERVIEW Frustreret Steve Cooper med benhårde udtalelser
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
Prøver at lokke FC København-stjerne
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
EKSKLUSIVT Afsløring: FC København køber to stortalenter
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
TOPNYHED