PARKEN (Tipsbladet): FC København jagter oprejsning tirsdag aften, hvor Dortmund gæster Parken i Champions League.
Her skal man forsøge at hviske tavlen ren efter fredagens skuffelse mod Silkeborg IF, og det forventer FC Københavns cheftræner, Jacob Neestrup, også at se fra sit mandskab.
Det fortæller han på mandagens pressemøde.
– Jeg forventer en europæisk FC København-præstation. Vi skal tilbage på sporet, og det har vi nemmere ved at gøre, hvis vi leverer ordentligt i morgen, uanset hvor vigtig Superligaen er for os alle sammen. Vi anerkander fuldt ud den kritik, som kommer i øjeblikket. Der har været for mange dårlige resultater og præstationer, som har kostet ekstremt dyrt.
– Men når kampen starter i morgen, er det en europæisk aften i Parken i verdens største klubturnering. Så kan det godt være, vi mangler nogle spillere, men så må andre vise, at de er klar til at gribe deres chance. Sådan er fodbold også.
Og netop lazarettet har fået et nyt medlem i Robert. Skadeslisten tæller i forvejen Magnus Mattsson, Rodrigo Huescas, Oliver Højer, Andreas Cornelius, Thomas Delaney og Mohamed Elyounoussi.
– Vi har nogle, som helt åbentlyst er skadet, og så har vi nogle, som måske kunne have spillet, men den risiko har vi valgt ikke at tage. Så sikrer vi os, at der forhåbentligt er to eller tre, som er klar til søndag mod Viborg FF, siger Jacob Neestrup, der ikke ønskede at sætte navn på de to-tre spillere.

Komet kan være løsningen
Med Andreas Cornelius, Mohamed Elyounoussi og Robert ude med skader er angriberpositionen især et område på banen, der er udfordret.
– Jeg har mange gode spillere, som er dygtige i kombinationerne, men selvfølgelig er der en frustration hos mig. Jeg er ligesom alle andre, der elsker og holder af fodbold, at der inde i boksen skal være en 9’er. Der må jeg konstatere af mange årsager, at vi de sidste tre år har spillet mere med en falsk 9’er eller alternativ 9’er. Det kan rigtig mange ting, men det, det ikke kan, er noget fysisk tilstedeværelse.
– Jeg er et menneske, hvor frustrationen over, at det her ikke kan fortsætte, kan blive så stor, at træneren også har brug for, at vi har en stor angriber til rådighed i hver eneste fodboldkamp. Det gør os bare mere kompetitive.
Her kan islandske Viktor Dadason, som fik sin debut mod Silkeborg IF, være løsningen.
– Hvis han kommer på banen i morgen, vil der være nogle spørgsmålstegn. Hvor er du til din første Champions League-kamp? Men vi har før set unge spillere gå ind og præstere godt i kampe som dem her. Det der er vigtigt i forhold til Viktor, er, at han er en helt anden type end Elyounoussi, Claesson, Moukoko og Jordan Larsson.
– Han minder mest om en boksangriber, og derfor, synes jeg, vi har en forpligtelse i trænerteamet om at bringe ham. Fordi jeg mener, han kan give os et værktøj i resten af 2025 med sine kompetencer. Derudover synes jeg, han er en dygtig og spændende spiller, som har en stor fremtid i FC København.
FCK-chefen bakkes op af William Clem.
– Det han skal vise, synes jeg, han viste flot frem i Silkeborg. Han kom ind med noget power, intensitet og fyldte godt derinde. Han var også god i presset, så jeg synes, han ser spændende ud og er også god i træning, siger midtbaneslideren.
Kampen mellem FC København og Dortmund fløjtes i gang klokken 21.00 tirsdag aften. FC København har et point efter to runder.

Skader får Neestrup til at nedjustere ambitionerne

Afsløring: Brøndby afvist

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

FCM har solgt nul billetter

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Klar besked fra Frank efter nedtur

Morten Bruun om FCK-lejesvend: ‘Det går jo ikke’

Vil købe Manchester United

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Vanvittig Pogacar-klausul

FCK uden profiler til Champions League-brag

Dansk keeper vækker opsigt: Vælter sig i gule kort

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

242 millioner sidder på bænken

Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Nedtur for Højlund

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

Superliga-klubejer vil ikke sælge til udlændinge

Utrolig dansk succes i Belgien

– Det er rigtig vildt det her!

Ellevild Peter Schmeichel: ‘Jeg kunne kysse ham!’

Medie roser brandvarm dansker

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Katastrofekursen fortsætter for Sverige

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Ekspert med dyster Rune-melding

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Rødt kort efter et minut mod Real Madrid

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Data: FC Midtjylland er nu tårnhøje guldfavoritter

Sønderjyske – FC Fredericia

Verdensstjerne ked af Runes skade

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Svensk sensation skal sætte kronen på værket i dag

Graham Potter er ny svensk landstræner

Ruben Amorim: Den største i min tid her

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Tullberg i tårer over tv-billeder

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

FC Midtjylland ydmyger Vejle
