Det var nok de færreste, der havde set den komme, at Myles Lewis-Skelly skulle blive en decideret åbenbaring for Arsenal i denne sæson.
Ikke desto mindre har det 18-årige stortalent braget ind på den største scene med den mest naturlige selvfølgelighed.
Tirsdag viste han igen, at der nærmest ingen grænser er for talentet, da han leverede en fremragende assist til Mikel Merino i Arsenals sensationelle ydmygelse af Real Madrid.
Inden den kamp var Myles Lewis-Skelly et samtaleemne i Viaplay-studiet, hvor Jan Mølby og Brian Laudrup begge storhyldede megatalentet.
Jan Mølby påpeger, at det mest var af nød, at han kom på holdet, fordi Arsenal døjede og stadig gør det med skader.
– Nogle gange oplever du med spillere, når de får chancen, at de vokser med opgaven. Det er det, han har gjort. Han har et dejligt temperament. Både med og uden bold har han en fantastisk evne til at komme ind i modstanderens løbebane.
– Hvor god kan han blive? Der tænker man jo blandt nogle af verdens på en position som venstre back eller midtbane. Jeg er virkelig imponeret, siger Mølby, som uddyber hvorfor:
– Han har også den indstilling, at “jeg hører til her. Jeg er ung og urutineret, men jeg hører til.” Det eneste, jeg vil sige omkring ham, er, at han nogle gange måske ikke viser nok respekt for, at han spiller på allerhøjeste niveau. At det går lidt for hurtigt i forhold til, hvad han er vant til, og det har også kostet et par udvisninger.
To røde kort har Myles Lewis-Skelly raget til sig i 16 Premier League-kampe, hvilket naturligvis ikke er holdbart i længden.
Men sådan noget kan læres. Brian Laudrup tror i hvert fald også, at loftet er højt for den 18-årige englænder.
– Vi snakker tit om de her frygtløse unge spillere, der kommer op og kan det hele på den halve tid. Nogle er måske rigtig dygtige fremad, men ikke så gode bagud. Han har det hele. Solid rent defensiv og fremragende i offensiven. Hvad kan den her spiller nå?
Myles Lewis-Skelly står foreløbig noteret for 29 Arsenal-kampe.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Skifter til Rangers
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED