Jan Mølby: Jeg er virkelig imponeret

Jan Mølby tror, at Arsenal-spilleren kan blive en af verdens bedste på sin position.



Det var nok de færreste, der havde set den komme, at Myles Lewis-Skelly skulle blive en decideret åbenbaring for Arsenal i denne sæson.

Ikke desto mindre har det 18-årige stortalent braget ind på den største scene med den mest naturlige selvfølgelighed.

Tirsdag viste han igen, at der nærmest ingen grænser er for talentet, da han leverede en fremragende assist til Mikel Merino i Arsenals sensationelle ydmygelse af Real Madrid.

Inden den kamp var Myles Lewis-Skelly et samtaleemne i Viaplay-studiet, hvor Jan Mølby og Brian Laudrup begge storhyldede megatalentet.

Jan Mølby påpeger, at det mest var af nød, at han kom på holdet, fordi Arsenal døjede og stadig gør det med skader.

– Nogle gange oplever du med spillere, når de får chancen, at de vokser med opgaven. Det er det, han har gjort. Han har et dejligt temperament. Både med og uden bold har han en fantastisk evne til at komme ind i modstanderens løbebane.

– Hvor god kan han blive? Der tænker man jo blandt nogle af verdens på en position som venstre back eller midtbane. Jeg er virkelig imponeret, siger Mølby, som uddyber hvorfor:

– Han har også den indstilling, at “jeg hører til her. Jeg er ung og urutineret, men jeg hører til.” Det eneste, jeg vil sige omkring ham, er, at han nogle gange måske ikke viser nok respekt for, at han spiller på allerhøjeste niveau. At det går lidt for hurtigt i forhold til, hvad han er vant til, og det har også kostet et par udvisninger.

To røde kort har Myles Lewis-Skelly raget til sig i 16 Premier League-kampe, hvilket naturligvis ikke er holdbart i længden.

Men sådan noget kan læres. Brian Laudrup tror i hvert fald også, at loftet er højt for den 18-årige englænder.

– Vi snakker tit om de her frygtløse unge spillere, der kommer op og kan det hele på den halve tid. Nogle er måske rigtig dygtige fremad, men ikke så gode bagud. Han har det hele. Solid rent defensiv og fremragende i offensiven. Hvad kan den her spiller nå?

Myles Lewis-Skelly står foreløbig noteret for 29 Arsenal-kampe.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Stille fredag for netmasker i Napoli

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr