Jan Mølby: Jeg er virkelig imponeret

Jan Mølby tror, at Arsenal-spilleren kan blive en af verdens bedste på sin position.



Det var nok de færreste, der havde set den komme, at Myles Lewis-Skelly skulle blive en decideret åbenbaring for Arsenal i denne sæson.

Ikke desto mindre har det 18-årige stortalent braget ind på den største scene med den mest naturlige selvfølgelighed.

Tirsdag viste han igen, at der nærmest ingen grænser er for talentet, da han leverede en fremragende assist til Mikel Merino i Arsenals sensationelle ydmygelse af Real Madrid.

Inden den kamp var Myles Lewis-Skelly et samtaleemne i Viaplay-studiet, hvor Jan Mølby og Brian Laudrup begge storhyldede megatalentet.

Jan Mølby påpeger, at det mest var af nød, at han kom på holdet, fordi Arsenal døjede og stadig gør det med skader.

– Nogle gange oplever du med spillere, når de får chancen, at de vokser med opgaven. Det er det, han har gjort. Han har et dejligt temperament. Både med og uden bold har han en fantastisk evne til at komme ind i modstanderens løbebane.

– Hvor god kan han blive? Der tænker man jo blandt nogle af verdens på en position som venstre back eller midtbane. Jeg er virkelig imponeret, siger Mølby, som uddyber hvorfor:

– Han har også den indstilling, at “jeg hører til her. Jeg er ung og urutineret, men jeg hører til.” Det eneste, jeg vil sige omkring ham, er, at han nogle gange måske ikke viser nok respekt for, at han spiller på allerhøjeste niveau. At det går lidt for hurtigt i forhold til, hvad han er vant til, og det har også kostet et par udvisninger.

To røde kort har Myles Lewis-Skelly raget til sig i 16 Premier League-kampe, hvilket naturligvis ikke er holdbart i længden.

Men sådan noget kan læres. Brian Laudrup tror i hvert fald også, at loftet er højt for den 18-årige englænder.

– Vi snakker tit om de her frygtløse unge spillere, der kommer op og kan det hele på den halve tid. Nogle er måske rigtig dygtige fremad, men ikke så gode bagud. Han har det hele. Solid rent defensiv og fremragende i offensiven. Hvad kan den her spiller nå?

Myles Lewis-Skelly står foreløbig noteret for 29 Arsenal-kampe.



Drømmer om VM 2026 med Danmark

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Det kommer til at trække ud

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Intet aftryk!

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Store navne kan forlade Brøndby IF

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

To danskere færdige i norsk klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Brøndby takker nej til to spillere

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

United vil gå all in på Premier League-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

I chok over Nicolai Poulsen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Mohamed Salah har sagt undskyld

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte