Kasper Dolberg rykkede til Sevilla i slutningen af transfervinduet, og her har den danske landsholdsangriber indledningsvist ikke fået det nemmeste kampprogram.
Efter lørdagens 3-0-nederlag til Barcelona er det i aften således de engelske mestre fra Manchester City, som Sevilla skal op imod. Og her forventes spanierne at starte med to danskere på banen.
Sådan lyder det i hvert fald fra lokalavisen Diario de Sevilla, der i deres forventede startopstillinger har fundet plads til både Thomas Delaney og Kasper Dolberg.
Og mens FC København spås minimale chancer for at avancere fra gruppe G i Champions League, så kan det også blive en udfordring for Sevilla, der sandsynligvis skal konkurrere med Dortmund om andenpladsen i gruppen. Ifølge Ruairidh Barlow, der er redaktør på mediet Football Espana, kan Kasper Dolberg dog potentielt gøre forskellen for Sevilla i Champions League-gruppespillet.
– Ramon Sanchez Pizjuan kan stadig være et intimiderende stadion, når stemningen er den rette. Sevilla har en kerne af erfarne veteraner, og hvis Kasper Dolberg pludselig bliver den angriber, de har savnet, så har de chancen for at gå videre til knockoutkampene som toer i gruppen, siger Barlow således til den engelske avis Manchester Evening News.
Kasper Dolberg har tidligere gjort livet surt for FC København, da danskeren tilbage i 2017 scorede i begge opgør, da Ajax sendte den danske klub ud af Europa League i ottendedelsfinalerne.
Læs også: Ekspert kritiserer Kasper Dolberg efter svær debut
LIVE
LIVE: To FCK-profil træner ikke med
‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
FANKLUBBEN
En stor skuffelse han skiftede til Brøndby
FC København bekræfter transfer
– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Froholdts præstationer sender millioner til FCK
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
INTERVIEW
Frygtede det værste: ‘Så tænker man fuck’
HELT VILDT
FCK ville have ham – nu koster han 216 millioner
Skidt lodtrækning for Danmarks U21-landshold
NYHEDER
Så mange millioner betalte FCM i lønninger
EKSKLUSIVT
Superliga-chok: ‘Han får en længere kontrakt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf
MEDIE
Premier League-klub sat til salg
NYHEDER
Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter
Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?
Hylder dansk træner: Den vigtigste i min karriere
TOPNYHED
Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt
MEDIE
Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?
TOPNYHED
Viborg punger ud: ‘Han får mere i løn’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ekstraordinært: Dansk supertalent kan ende i CL
Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’
INTERVIEW
Casper Winther: ‘Så går min hofte i stykker’
HELT VILDT
Dadason og Ambæk får voldsom prissætning
AVIS
Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn
FCM-træner ser lysglimt i virvar af skader
NYHEDER
Skadet dansk landsholdsspiller tilbage i træning
INTERVIEW
Brøndby-profil kan være ude i nogle uger
MEDIE
‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’
TOPNYHED
Brøndby kan score flere millioner på Luis Binks
TOPNYHED