Klopp før FCM-kamp: For fem år siden ville jeg besøge Midtjylland

Liverpool-manager Jürgen Klopp var nysgerrig på FC Midtjylland og Brentfords model, men han kom aldrig på besøg, da han i stedet blev Liverpool-manager.



Tyske Jürgen Klopp er en af verdens største managers, og var tingene faldet ud på en lidt anden måde, er det meget muligt, at Liverpools nuværende manager havde stået i Ikast for at besøge danske FC Midtjylland.

Det fortæller Jürgen Klopp på pressemødet dagen før Liverpools Champions League-kamp mod FC Midtjylland.

Tyskeren tog spørgsmål fra både dansk og engelsk presse, og han kunne fortælle, at de i den grad ikke undervurderer den danske modstander.

– Siden i går ved jeg meget. Jeg kendte lidt til klubbens historie, og hvordan de gør det. De bruger meget videnskab. Det er et meget interessant projekt, må jeg sige. Jeg har set nogle kampe og nogle sammenklip. Så nu er jeg opdateret. De er gode, og kampen mod Atalanta var ikke en 0-4 kamp, selv om det var en 0-4 kamp. Det så ikke sådan ud. Det var ret lige, boldbesiddelsen var lige, men det var forskellige ideer på banen. Det er en udfordring for os, og vi skal være klar, siger Jürgen Klopp om opgøret mod FC Midtjylland.

Læs også:Kasper Kusk om AaB-satsning: Der er sket meget de sidste par år

Han forklarer, at han har været meget nysgerrig i forhold til Matthew Benhams projekter. 

– Det er interessant. For fem år siden, da jeg holdt en pause (stoppet i Dortmund, red.), var jeg interesseret i at komme på besøg for at se FC Midtjylland og Brentford. Men så skrev jeg under med Liverpool, og så kunne jeg ikke. Men det er stadig meget interessant, siger Jürgen Klopp på spørgsmålet om kendskabet til projektet.

Selv om FC Midtjylland nok i de flestes øjne skal forsøge at undgå en snitter på Anfield, ser Jürgen Klopp et hold, der kommer for at hente tre point.

– I skal stole lidt mere på jeres selvtillid. Det er ikke et lille land, og ingen er med her, fordi det er dejlige byer, men det fordi det er gode hold, der har fortjent at være med. De havde et imponerende comeback mod Brøndby, og de er med i toppen (af Superligaen, red.) igen. Jeg ved ikke, hvor mange spillere de har mistet, men det er bare et godt hold.

Læs også:Stor undersøgelse: FC Nordsjælland har et af Europas yngste hold

– De kommer ikke til at hejse det hvide flag – de vil gøre alt, de kan. Det er ikke et lille hold, det er bare et hold, så må man vise på banen, hvor stor man er, siger den tyske manager.

Mens de forsvarende danske mestre altså åbnede med et nederlag på 0-4 hjemme til Atalanta, vandt de forsvarende engelske mestre med 1-0 ude over AFC Ajax.

Der er kampstart 21.00 i Liverpool tirsdag.

Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark
Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:Revser Brøndby-spillers opførsel: Hvor pokker er vi henne?




LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner