Klopp før FCM-kamp: For fem år siden ville jeg besøge Midtjylland

Liverpool-manager Jürgen Klopp var nysgerrig på FC Midtjylland og Brentfords model, men han kom aldrig på besøg, da han i stedet blev Liverpool-manager.



Tyske Jürgen Klopp er en af verdens største managers, og var tingene faldet ud på en lidt anden måde, er det meget muligt, at Liverpools nuværende manager havde stået i Ikast for at besøge danske FC Midtjylland.

Det fortæller Jürgen Klopp på pressemødet dagen før Liverpools Champions League-kamp mod FC Midtjylland.

Tyskeren tog spørgsmål fra både dansk og engelsk presse, og han kunne fortælle, at de i den grad ikke undervurderer den danske modstander.

– Siden i går ved jeg meget. Jeg kendte lidt til klubbens historie, og hvordan de gør det. De bruger meget videnskab. Det er et meget interessant projekt, må jeg sige. Jeg har set nogle kampe og nogle sammenklip. Så nu er jeg opdateret. De er gode, og kampen mod Atalanta var ikke en 0-4 kamp, selv om det var en 0-4 kamp. Det så ikke sådan ud. Det var ret lige, boldbesiddelsen var lige, men det var forskellige ideer på banen. Det er en udfordring for os, og vi skal være klar, siger Jürgen Klopp om opgøret mod FC Midtjylland.

Læs også:Kasper Kusk om AaB-satsning: Der er sket meget de sidste par år

Han forklarer, at han har været meget nysgerrig i forhold til Matthew Benhams projekter. 

– Det er interessant. For fem år siden, da jeg holdt en pause (stoppet i Dortmund, red.), var jeg interesseret i at komme på besøg for at se FC Midtjylland og Brentford. Men så skrev jeg under med Liverpool, og så kunne jeg ikke. Men det er stadig meget interessant, siger Jürgen Klopp på spørgsmålet om kendskabet til projektet.

Selv om FC Midtjylland nok i de flestes øjne skal forsøge at undgå en snitter på Anfield, ser Jürgen Klopp et hold, der kommer for at hente tre point.

– I skal stole lidt mere på jeres selvtillid. Det er ikke et lille land, og ingen er med her, fordi det er dejlige byer, men det fordi det er gode hold, der har fortjent at være med. De havde et imponerende comeback mod Brøndby, og de er med i toppen (af Superligaen, red.) igen. Jeg ved ikke, hvor mange spillere de har mistet, men det er bare et godt hold.

Læs også:Stor undersøgelse: FC Nordsjælland har et af Europas yngste hold

– De kommer ikke til at hejse det hvide flag – de vil gøre alt, de kan. Det er ikke et lille hold, det er bare et hold, så må man vise på banen, hvor stor man er, siger den tyske manager.

Mens de forsvarende danske mestre altså åbnede med et nederlag på 0-4 hjemme til Atalanta, vandt de forsvarende engelske mestre med 1-0 ude over AFC Ajax.

Der er kampstart 21.00 i Liverpool tirsdag.

Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark
Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:Revser Brøndby-spillers opførsel: Hvor pokker er vi henne?




Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne


Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Aflyser pressemøde i Parken

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

To Premier League-klubber vil have Froholdt

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Superliga-profil får trænerlicens

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Chok i OB – siger op efter seks dage

Clement Bischoff på tavlen

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

AGF straffet med stor bøde

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsprofil misser træning

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

– Han er uden tvivl utilfreds

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’