Klopp før FCM-kamp: For fem år siden ville jeg besøge Midtjylland

Liverpool-manager Jürgen Klopp var nysgerrig på FC Midtjylland og Brentfords model, men han kom aldrig på besøg, da han i stedet blev Liverpool-manager.



Tyske Jürgen Klopp er en af verdens største managers, og var tingene faldet ud på en lidt anden måde, er det meget muligt, at Liverpools nuværende manager havde stået i Ikast for at besøge danske FC Midtjylland.

Det fortæller Jürgen Klopp på pressemødet dagen før Liverpools Champions League-kamp mod FC Midtjylland.

Tyskeren tog spørgsmål fra både dansk og engelsk presse, og han kunne fortælle, at de i den grad ikke undervurderer den danske modstander.

– Siden i går ved jeg meget. Jeg kendte lidt til klubbens historie, og hvordan de gør det. De bruger meget videnskab. Det er et meget interessant projekt, må jeg sige. Jeg har set nogle kampe og nogle sammenklip. Så nu er jeg opdateret. De er gode, og kampen mod Atalanta var ikke en 0-4 kamp, selv om det var en 0-4 kamp. Det så ikke sådan ud. Det var ret lige, boldbesiddelsen var lige, men det var forskellige ideer på banen. Det er en udfordring for os, og vi skal være klar, siger Jürgen Klopp om opgøret mod FC Midtjylland.

Læs også:Kasper Kusk om AaB-satsning: Der er sket meget de sidste par år

Han forklarer, at han har været meget nysgerrig i forhold til Matthew Benhams projekter. 

– Det er interessant. For fem år siden, da jeg holdt en pause (stoppet i Dortmund, red.), var jeg interesseret i at komme på besøg for at se FC Midtjylland og Brentford. Men så skrev jeg under med Liverpool, og så kunne jeg ikke. Men det er stadig meget interessant, siger Jürgen Klopp på spørgsmålet om kendskabet til projektet.

Selv om FC Midtjylland nok i de flestes øjne skal forsøge at undgå en snitter på Anfield, ser Jürgen Klopp et hold, der kommer for at hente tre point.

– I skal stole lidt mere på jeres selvtillid. Det er ikke et lille land, og ingen er med her, fordi det er dejlige byer, men det fordi det er gode hold, der har fortjent at være med. De havde et imponerende comeback mod Brøndby, og de er med i toppen (af Superligaen, red.) igen. Jeg ved ikke, hvor mange spillere de har mistet, men det er bare et godt hold.

Læs også:Stor undersøgelse: FC Nordsjælland har et af Europas yngste hold

– De kommer ikke til at hejse det hvide flag – de vil gøre alt, de kan. Det er ikke et lille hold, det er bare et hold, så må man vise på banen, hvor stor man er, siger den tyske manager.

Mens de forsvarende danske mestre altså åbnede med et nederlag på 0-4 hjemme til Atalanta, vandt de forsvarende engelske mestre med 1-0 ude over AFC Ajax.

Der er kampstart 21.00 i Liverpool tirsdag.

Læs også:AaB-sportschef ikke nervøs: Vores læger gav grønt lys på Hiljemark
Læs også:Tidligere Brøndby-angriber har problemer i Polen: Mareridtsafbrænder
Læs også:Revser Brøndby-spillers opførsel: Hvor pokker er vi henne?




FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Fyringstruet: – Han har to kampe

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Dybt skuffet og trist

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Frank reddet i døende sekunder

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

– Brøndby er chanceløse

Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør