Knuselsker FC Københavns bøddel

Thomas Müller viste sig afgørende i tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.



Stillingen var 1-1, da Thomas Tuchel reagerede fra trænerbænken med 13 minutter igen af tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.

Thomas Müller, Mathys Tel og Leon Goretzka blev sendt i aktion fra udskiftningsbænken. Og der skulle ikke gå lang tid, før Thomas Müller viste sig afgørende og kunne servere bolden for fødderne af Mathys Tel, der scorede til slutresultatet 1-2.

– Uanset om Müller er hurtig eller langsom eller om han passer ind i systemet, så skal du lade ham spille sit spil. Han er simpelthen verdensklasse, siger Matthias Sammer, der er fodboldekspert på Amazon, ifølge Bild og tilføjer.

– Han har været skadet og haft problemer med sin lyske. Müller ændrer kampen. Sådan er det bare. Hans løb og hans forudseenhed i forhold til, hvor bolden vil lande. Jeg elsker ham.

Efter Mathys Tels scoring var det også meget sigende, at Bayern Münchens spillere løb hen til Thomas Müller for at fejre målet. Det understreger bare hans status på holdet, understreger Joshua Kimmich.

– Han er meget vigtig. Han er meget vigtig for omklædningsrummet, men det er ikke kun der, at han er vigtig. Når han er på banen, ændrer han kampen med det samme. Uanset om vi er foran eller bagud, så kan du altid bringe ham i spil, siger midtbanestjernen ifølge Bild.

I Bundesligaen er Thomas Müller blot startet to gange i denne sæson. Han har ellers været vant til at spille tæt på samtlige kampe de seneste sæsoner, hvor han særligt har lagt på sit assistspil.

Hovedpersonen selv tager dog det hele med et vanligt smil på læben.

– Jeg er en normal spiller på holdet, der kæmper for mine minutter. Jeg skal være klog, når jeg får dem, siger angriberen ifølge Bild.

Nederlaget betyder, at FC København indtager tredjepladsen i klubbernes Champions League-pulje. Bayern München har maksimum point på førstepladsen, mens Galatasaray er to'er, da de tirsdag besejrede Manchester United, der skraber bunden med nul point.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stort medie hylder AGF-profil

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus