Knuselsker FC Københavns bøddel

Thomas Müller viste sig afgørende i tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.



Stillingen var 1-1, da Thomas Tuchel reagerede fra trænerbænken med 13 minutter igen af tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.

Thomas Müller, Mathys Tel og Leon Goretzka blev sendt i aktion fra udskiftningsbænken. Og der skulle ikke gå lang tid, før Thomas Müller viste sig afgørende og kunne servere bolden for fødderne af Mathys Tel, der scorede til slutresultatet 1-2.

– Uanset om Müller er hurtig eller langsom eller om han passer ind i systemet, så skal du lade ham spille sit spil. Han er simpelthen verdensklasse, siger Matthias Sammer, der er fodboldekspert på Amazon, ifølge Bild og tilføjer.

– Han har været skadet og haft problemer med sin lyske. Müller ændrer kampen. Sådan er det bare. Hans løb og hans forudseenhed i forhold til, hvor bolden vil lande. Jeg elsker ham.

Efter Mathys Tels scoring var det også meget sigende, at Bayern Münchens spillere løb hen til Thomas Müller for at fejre målet. Det understreger bare hans status på holdet, understreger Joshua Kimmich.

– Han er meget vigtig. Han er meget vigtig for omklædningsrummet, men det er ikke kun der, at han er vigtig. Når han er på banen, ændrer han kampen med det samme. Uanset om vi er foran eller bagud, så kan du altid bringe ham i spil, siger midtbanestjernen ifølge Bild.

I Bundesligaen er Thomas Müller blot startet to gange i denne sæson. Han har ellers været vant til at spille tæt på samtlige kampe de seneste sæsoner, hvor han særligt har lagt på sit assistspil.

Hovedpersonen selv tager dog det hele med et vanligt smil på læben.

– Jeg er en normal spiller på holdet, der kæmper for mine minutter. Jeg skal være klog, når jeg får dem, siger angriberen ifølge Bild.

Nederlaget betyder, at FC København indtager tredjepladsen i klubbernes Champions League-pulje. Bayern München har maksimum point på førstepladsen, mens Galatasaray er to'er, da de tirsdag besejrede Manchester United, der skraber bunden med nul point.





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Skamroses af Thomas Nørgaard

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Spændende transfermelding om Maxsø



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Er han løsningen i AGF?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Derfor trækker FC København-transfer ud

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Begejstret for Jacob Neestrup

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta