Knuselsker FC Københavns bøddel

Thomas Müller viste sig afgørende i tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.



Stillingen var 1-1, da Thomas Tuchel reagerede fra trænerbænken med 13 minutter igen af tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.

Thomas Müller, Mathys Tel og Leon Goretzka blev sendt i aktion fra udskiftningsbænken. Og der skulle ikke gå lang tid, før Thomas Müller viste sig afgørende og kunne servere bolden for fødderne af Mathys Tel, der scorede til slutresultatet 1-2.

– Uanset om Müller er hurtig eller langsom eller om han passer ind i systemet, så skal du lade ham spille sit spil. Han er simpelthen verdensklasse, siger Matthias Sammer, der er fodboldekspert på Amazon, ifølge Bild og tilføjer.

– Han har været skadet og haft problemer med sin lyske. Müller ændrer kampen. Sådan er det bare. Hans løb og hans forudseenhed i forhold til, hvor bolden vil lande. Jeg elsker ham.

Efter Mathys Tels scoring var det også meget sigende, at Bayern Münchens spillere løb hen til Thomas Müller for at fejre målet. Det understreger bare hans status på holdet, understreger Joshua Kimmich.

– Han er meget vigtig. Han er meget vigtig for omklædningsrummet, men det er ikke kun der, at han er vigtig. Når han er på banen, ændrer han kampen med det samme. Uanset om vi er foran eller bagud, så kan du altid bringe ham i spil, siger midtbanestjernen ifølge Bild.

I Bundesligaen er Thomas Müller blot startet to gange i denne sæson. Han har ellers været vant til at spille tæt på samtlige kampe de seneste sæsoner, hvor han særligt har lagt på sit assistspil.

Hovedpersonen selv tager dog det hele med et vanligt smil på læben.

– Jeg er en normal spiller på holdet, der kæmper for mine minutter. Jeg skal være klog, når jeg får dem, siger angriberen ifølge Bild.

Nederlaget betyder, at FC København indtager tredjepladsen i klubbernes Champions League-pulje. Bayern München har maksimum point på førstepladsen, mens Galatasaray er to'er, da de tirsdag besejrede Manchester United, der skraber bunden med nul point.





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Enighed – her er Neestrups vilde løn

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Højlund slutter sæsonen med bravour

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Topboss sviner Barça til

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Storkamp af Patrick Dorgu

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Hårdt angreb på DBU-boss

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup