Knuselsker FC Københavns bøddel

Thomas Müller viste sig afgørende i tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.



Stillingen var 1-1, da Thomas Tuchel reagerede fra trænerbænken med 13 minutter igen af tirsdagens Champions League-brag mellem FC København og Bayern München.

Thomas Müller, Mathys Tel og Leon Goretzka blev sendt i aktion fra udskiftningsbænken. Og der skulle ikke gå lang tid, før Thomas Müller viste sig afgørende og kunne servere bolden for fødderne af Mathys Tel, der scorede til slutresultatet 1-2.

– Uanset om Müller er hurtig eller langsom eller om han passer ind i systemet, så skal du lade ham spille sit spil. Han er simpelthen verdensklasse, siger Matthias Sammer, der er fodboldekspert på Amazon, ifølge Bild og tilføjer.

– Han har været skadet og haft problemer med sin lyske. Müller ændrer kampen. Sådan er det bare. Hans løb og hans forudseenhed i forhold til, hvor bolden vil lande. Jeg elsker ham.

Efter Mathys Tels scoring var det også meget sigende, at Bayern Münchens spillere løb hen til Thomas Müller for at fejre målet. Det understreger bare hans status på holdet, understreger Joshua Kimmich.

– Han er meget vigtig. Han er meget vigtig for omklædningsrummet, men det er ikke kun der, at han er vigtig. Når han er på banen, ændrer han kampen med det samme. Uanset om vi er foran eller bagud, så kan du altid bringe ham i spil, siger midtbanestjernen ifølge Bild.

I Bundesligaen er Thomas Müller blot startet to gange i denne sæson. Han har ellers været vant til at spille tæt på samtlige kampe de seneste sæsoner, hvor han særligt har lagt på sit assistspil.

Hovedpersonen selv tager dog det hele med et vanligt smil på læben.

– Jeg er en normal spiller på holdet, der kæmper for mine minutter. Jeg skal være klog, når jeg får dem, siger angriberen ifølge Bild.

Nederlaget betyder, at FC København indtager tredjepladsen i klubbernes Champions League-pulje. Bayern München har maksimum point på førstepladsen, mens Galatasaray er to'er, da de tirsdag besejrede Manchester United, der skraber bunden med nul point.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

– Vi har alle fejlet

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Arsenal-træner er rasende

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker