Mbappe lavede to mål tirsdag aften mod Barcelona på udebane i Champions League, og den scoring betyder, at der ikke er andre klubber, som han har scoret så meget på udebane mod i turneringen.
Det kan statistikerne fra Opta fortælle.
Fem af slagsen er det blevet til, og det er noget, som Real Madrids fans nok vil glæde sig over, da meget efterhånden peger hen mod, at den franske stjernespiller skifter til den spanske hovedstadsklub til sommer.
Det er kun Cristiano Ronaldos fem mål på udebane mod Ajax, som kan måle sig med Mbappes evne til at slå til, når han er på besøg i Barcelona.
5 – Kylian Mbappé has scored five goals away from home against Barcelona in the Champions League. Only Cristiano Ronaldo against Ajax has more goals against a single opponent away from home in the history of the competition. Nemesis. pic.twitter.com/XdwHaxHNGB
— OptaJoe (@OptaJoe) April 17, 2024
Mbappes kontrakt med PSG udløber til sommer, og han har flere gange slået fast, at han ikke kommer til at forlænge aftalen med Paris-klubben. Derfor kan han skifte kvit og frit til sommer, og her ser Real altså ud til at løbe med ham.
Mbappes tre andre mål mod Barcelona er kommet i 2021, hvor de i februar mødte catalanerne i ottendedelsfinalen. Her blev det til et hattrick fra Kylian Mbappe i en 4-1-sejr, som det også endte tirsdag aften.
I Champions League skal PSG møde Dortmund i semifinalen. Dem scorede han ét enkelt mål imod i gruppespillet i denne sæson, da de slog dem hjemme med 2-0.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
OPTAKT
Frankrig – Marokko
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Stor profil ude af Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TRANSFER