Barcelonas unge stjerne Lamine Yamal blev onsdag aften den yngste målscorer i en Champions League-semifinale.
Yamals reducering til 1-2 midtvejs i første halvleg mod Inter var afgørende for, at Barcelona fik kæmpet sig tilbage i hjemmekampen, der endte 3-3.
Det fortæller Barcelonas cheftræner, Hansi Flick, til tv-stationen Movistar Plus.
– Lamine viste os vejen med det utrolige mål, for det var afgørende at score det mål, efter at vi var kommet bagud med to mål. Han spillede virkelig godt, siger Hansi Flick til tv-stationen Movistar Plus.
– Vi spillede med stil, og vi forsøgte at vinde. Lamine var en meget vigtig spiller for os. Han har allerede vist, at han altid leverer i de store kampe, tilføjer cheftræneren.
Den spanske landsholdsspiller er 17 år gammel. Dermed slog han den tidligere rekord, der i 2017 blev sat af en 18-årig Kylian Mbappe.
Særligt i sidste del af kampens første halvleg skabte Yamal problemer for forsvarsspillerne fra Inter.
Også Inter-træner Simone Inzaghi har kun rosende ord tilovers for det unge fodboldtalent efter kampen.
– Vi var nødt til at spille bedre end Lamine Yamal, men det er nemt at sige, når man står uden for. Han er en spiller, der imponerer mig, og han skabte mange problemer for os, særligt i de sidste 30 minutter af første halvleg, siger Inzaghi.
– Barcelona er et hold med fantastiske spillere, og at vi kommer her og spiller sådan en kamp mod det mest offensive hold i verden gør os stolte. Vi kunne også have vundet, men vi spillede mod et hold, der har en spiller, der er svær at dække op, og som skabte mange problemer for os.
– Han er et talent, der kun bliver født én af på 50 år. Jeg har aldrig set ham spille i virkeligheden, og i dag imponerede han mig, siger Inter-træneren.
Den første af de to semifinaler mellem Barcelona og Inter endte 3-3.
Hvilket af de to hold, der sikrer sig billetten til Champions League-finalen afgøres tirsdag på Inters hjemmebane San Siro i Milano.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW