Lamine Yamal skriver Champions League-historie

17-årige Lamine Yamal blev onsdag den yngste målscorer i en Champions League-semifinale.



Barcelonas unge stjerne Lamine Yamal blev onsdag aften den yngste målscorer i en Champions League-semifinale.

Yamals reducering til 1-2 midtvejs i første halvleg mod Inter var afgørende for, at Barcelona fik kæmpet sig tilbage i hjemmekampen, der endte 3-3.

Det fortæller Barcelonas cheftræner, Hansi Flick, til tv-stationen Movistar Plus.

– Lamine viste os vejen med det utrolige mål, for det var afgørende at score det mål, efter at vi var kommet bagud med to mål. Han spillede virkelig godt, siger Hansi Flick til tv-stationen Movistar Plus.

– Vi spillede med stil, og vi forsøgte at vinde. Lamine var en meget vigtig spiller for os. Han har allerede vist, at han altid leverer i de store kampe, tilføjer cheftræneren.

Den spanske landsholdsspiller er 17 år gammel. Dermed slog han den tidligere rekord, der i 2017 blev sat af en 18-årig Kylian Mbappe.

Særligt i sidste del af kampens første halvleg skabte Yamal problemer for forsvarsspillerne fra Inter.

Også Inter-træner Simone Inzaghi har kun rosende ord tilovers for det unge fodboldtalent efter kampen.

– Vi var nødt til at spille bedre end Lamine Yamal, men det er nemt at sige, når man står uden for. Han er en spiller, der imponerer mig, og han skabte mange problemer for os, særligt i de sidste 30 minutter af første halvleg, siger Inzaghi.

– Barcelona er et hold med fantastiske spillere, og at vi kommer her og spiller sådan en kamp mod det mest offensive hold i verden gør os stolte. Vi kunne også have vundet, men vi spillede mod et hold, der har en spiller, der er svær at dække op, og som skabte mange problemer for os.

– Han er et talent, der kun bliver født én af på 50 år. Jeg har aldrig set ham spille i virkeligheden, og i dag imponerede han mig, siger Inter-træneren.

Den første af de to semifinaler mellem Barcelona og Inter endte 3-3.

Hvilket af de to hold, der sikrer sig billetten til Champions League-finalen afgøres tirsdag på Inters hjemmebane San Siro i Milano.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Hylder kæmpe FCM-transfer

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Toptræner hylder Danmark og FC København

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio