Barcelonas unge stjerne Lamine Yamal blev onsdag aften den yngste målscorer i en Champions League-semifinale.
Yamals reducering til 1-2 midtvejs i første halvleg mod Inter var afgørende for, at Barcelona fik kæmpet sig tilbage i hjemmekampen, der endte 3-3.
Det fortæller Barcelonas cheftræner, Hansi Flick, til tv-stationen Movistar Plus.
– Lamine viste os vejen med det utrolige mål, for det var afgørende at score det mål, efter at vi var kommet bagud med to mål. Han spillede virkelig godt, siger Hansi Flick til tv-stationen Movistar Plus.
– Vi spillede med stil, og vi forsøgte at vinde. Lamine var en meget vigtig spiller for os. Han har allerede vist, at han altid leverer i de store kampe, tilføjer cheftræneren.
Den spanske landsholdsspiller er 17 år gammel. Dermed slog han den tidligere rekord, der i 2017 blev sat af en 18-årig Kylian Mbappe.
Særligt i sidste del af kampens første halvleg skabte Yamal problemer for forsvarsspillerne fra Inter.
Også Inter-træner Simone Inzaghi har kun rosende ord tilovers for det unge fodboldtalent efter kampen.
– Vi var nødt til at spille bedre end Lamine Yamal, men det er nemt at sige, når man står uden for. Han er en spiller, der imponerer mig, og han skabte mange problemer for os, særligt i de sidste 30 minutter af første halvleg, siger Inzaghi.
– Barcelona er et hold med fantastiske spillere, og at vi kommer her og spiller sådan en kamp mod det mest offensive hold i verden gør os stolte. Vi kunne også have vundet, men vi spillede mod et hold, der har en spiller, der er svær at dække op, og som skabte mange problemer for os.
– Han er et talent, der kun bliver født én af på 50 år. Jeg har aldrig set ham spille i virkeligheden, og i dag imponerede han mig, siger Inter-træneren.
Den første af de to semifinaler mellem Barcelona og Inter endte 3-3.
Hvilket af de to hold, der sikrer sig billetten til Champions League-finalen afgøres tirsdag på Inters hjemmebane San Siro i Milano.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
VM-vækkeuret: Lugter af et kæmpe VM-gennembrud!
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
TOPNYHED