Laudrup forstår ikke Bayern: Har ikke en chance

Bayern Münchens defensiv kom lidt for ofte til at stå i nogle situationer mod PSG, som ikke var til deres egen fordel.



Bayern München løb onsdag aften ind i et meget sjældent nederlag – både i Champions League og på hjemmebane – da de tabte med 2-3 til franske PSG i turneringens kvartfinale. Det var dog en kamp, hvor tyskerne virkede til at være overlegne, men alligevel tabte de.

For den tidligere topspiller og nuværende tv-ekspert Michael Laudrup var det åbenlyst, at Bayerns må at spille på åbnede op for nogle muligheder for Paris-spillerne ved to af scoringerne. Det sagde han i nedtaktsprogrammet Goalshow på TV3+ umiddelbart efter kampen.

– Når man (Bayern red.) presser så højt – hvis de (PSG red.) kommer ud af det pres med den kvalitet, som de har, så ender du jo med at stå tilbage én mod én. Det er jo et problem, hvis Boateng, så skal stå én mod én med Mbappe eller Neymar. Vi kan også huske engang, hvor det var Messi, der stod overfor ham. Så har han jo ikke en chance, lyder det fra Laudrup.

Det var dog ikke kun Bayerns folk, som fik kritik efter opgøret. Det samme gjorde sig også gældende for det vindende hold, hvor cheftræner Mauricio Pocchettino tilsyneladende har en stor opgave foran sig i returopgøret.

– Han står med en opgave, der lyder ‘hvordan kommer vi ud af det pres?’. Det kan også godt være, at de scorede deres mål, men de havde jo ikke tre sammenhængende afleveringer. Der skal han jo finde ud af, hvordan man kommer ud af det første pres, siger han og fortsætter:

– Dvs, når vi erobrer bolden eller Bayern mister den, de første to-tre afleveringer, hvordan kommer vi ud af det? Det kræver hurtighed i tanke og bevægelse fra spillere, forklarer landsholdslegenden.

I onsdagens anden Champions League-kvartfinale var Andreas Christensens Chelsea også i kamp. Læs mere om dét opgør her.






Højlund trækker overskrifter – del af stor plan




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Liverpool præsenterer succestræner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Manchester United afbryder forhandlingerne

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Vildt transferrygte skydes ned

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Dansker vil væk fra RB Salzburg

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kasper Hjulmand fyret

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De 10 største stjerner, der misser VM

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.