Bayern München løb onsdag aften ind i et meget sjældent nederlag – både i Champions League og på hjemmebane – da de tabte med 2-3 til franske PSG i turneringens kvartfinale. Det var dog en kamp, hvor tyskerne virkede til at være overlegne, men alligevel tabte de.
For den tidligere topspiller og nuværende tv-ekspert Michael Laudrup var det åbenlyst, at Bayerns må at spille på åbnede op for nogle muligheder for Paris-spillerne ved to af scoringerne. Det sagde han i nedtaktsprogrammet Goalshow på TV3+ umiddelbart efter kampen.
– Når man (Bayern red.) presser så højt – hvis de (PSG red.) kommer ud af det pres med den kvalitet, som de har, så ender du jo med at stå tilbage én mod én. Det er jo et problem, hvis Boateng, så skal stå én mod én med Mbappe eller Neymar. Vi kan også huske engang, hvor det var Messi, der stod overfor ham. Så har han jo ikke en chance, lyder det fra Laudrup.
Det var dog ikke kun Bayerns folk, som fik kritik efter opgøret. Det samme gjorde sig også gældende for det vindende hold, hvor cheftræner Mauricio Pocchettino tilsyneladende har en stor opgave foran sig i returopgøret.
– Han står med en opgave, der lyder ‘hvordan kommer vi ud af det pres?’. Det kan også godt være, at de scorede deres mål, men de havde jo ikke tre sammenhængende afleveringer. Der skal han jo finde ud af, hvordan man kommer ud af det første pres, siger han og fortsætter:
– Dvs, når vi erobrer bolden eller Bayern mister den, de første to-tre afleveringer, hvordan kommer vi ud af det? Det kræver hurtighed i tanke og bevægelse fra spillere, forklarer landsholdslegenden.
I onsdagens anden Champions League-kvartfinale var Andreas Christensens Chelsea også i kamp. Læs mere om dét opgør her.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
