Laudrup forstår ikke Bayern: Har ikke en chance

Bayern Münchens defensiv kom lidt for ofte til at stå i nogle situationer mod PSG, som ikke var til deres egen fordel.



Bayern München løb onsdag aften ind i et meget sjældent nederlag – både i Champions League og på hjemmebane – da de tabte med 2-3 til franske PSG i turneringens kvartfinale. Det var dog en kamp, hvor tyskerne virkede til at være overlegne, men alligevel tabte de.

For den tidligere topspiller og nuværende tv-ekspert Michael Laudrup var det åbenlyst, at Bayerns må at spille på åbnede op for nogle muligheder for Paris-spillerne ved to af scoringerne. Det sagde han i nedtaktsprogrammet Goalshow på TV3+ umiddelbart efter kampen.

– Når man (Bayern red.) presser så højt – hvis de (PSG red.) kommer ud af det pres med den kvalitet, som de har, så ender du jo med at stå tilbage én mod én. Det er jo et problem, hvis Boateng, så skal stå én mod én med Mbappe eller Neymar. Vi kan også huske engang, hvor det var Messi, der stod overfor ham. Så har han jo ikke en chance, lyder det fra Laudrup.

Det var dog ikke kun Bayerns folk, som fik kritik efter opgøret. Det samme gjorde sig også gældende for det vindende hold, hvor cheftræner Mauricio Pocchettino tilsyneladende har en stor opgave foran sig i returopgøret.

– Han står med en opgave, der lyder ‘hvordan kommer vi ud af det pres?’. Det kan også godt være, at de scorede deres mål, men de havde jo ikke tre sammenhængende afleveringer. Der skal han jo finde ud af, hvordan man kommer ud af det første pres, siger han og fortsætter:

– Dvs, når vi erobrer bolden eller Bayern mister den, de første to-tre afleveringer, hvordan kommer vi ud af det? Det kræver hurtighed i tanke og bevægelse fra spillere, forklarer landsholdslegenden.

I onsdagens anden Champions League-kvartfinale var Andreas Christensens Chelsea også i kamp. Læs mere om dét opgør her.







LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Storklub jagter to danskere

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss