Bayern München løb onsdag aften ind i et meget sjældent nederlag – både i Champions League og på hjemmebane – da de tabte med 2-3 til franske PSG i turneringens kvartfinale. Det var dog en kamp, hvor tyskerne virkede til at være overlegne, men alligevel tabte de.
For den tidligere topspiller og nuværende tv-ekspert Michael Laudrup var det åbenlyst, at Bayerns må at spille på åbnede op for nogle muligheder for Paris-spillerne ved to af scoringerne. Det sagde han i nedtaktsprogrammet Goalshow på TV3+ umiddelbart efter kampen.
– Når man (Bayern red.) presser så højt – hvis de (PSG red.) kommer ud af det pres med den kvalitet, som de har, så ender du jo med at stå tilbage én mod én. Det er jo et problem, hvis Boateng, så skal stå én mod én med Mbappe eller Neymar. Vi kan også huske engang, hvor det var Messi, der stod overfor ham. Så har han jo ikke en chance, lyder det fra Laudrup.
Det var dog ikke kun Bayerns folk, som fik kritik efter opgøret. Det samme gjorde sig også gældende for det vindende hold, hvor cheftræner Mauricio Pocchettino tilsyneladende har en stor opgave foran sig i returopgøret.
– Han står med en opgave, der lyder ‘hvordan kommer vi ud af det pres?’. Det kan også godt være, at de scorede deres mål, men de havde jo ikke tre sammenhængende afleveringer. Der skal han jo finde ud af, hvordan man kommer ud af det første pres, siger han og fortsætter:
– Dvs, når vi erobrer bolden eller Bayern mister den, de første to-tre afleveringer, hvordan kommer vi ud af det? Det kræver hurtighed i tanke og bevægelse fra spillere, forklarer landsholdslegenden.
I onsdagens anden Champions League-kvartfinale var Andreas Christensens Chelsea også i kamp. Læs mere om dét opgør her.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Her kan du se FC København mod FC Polissya
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Har budt en milliard
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Endnu et forbund i kødet på FIFA
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
