Paris Saint-Germain sled sig med hiv og sving videre til Champions League-semifinalen efter en samlet 5-4-sejr over Aston Villa.
Men man kunne nemt have været slået ud af turneringen, hvis ikke det havde været for Gianluigi Donnarumma, der stod en brandkamp nede i PSG-målet.
Man skulle ellers ikke tro, at han ville få sig en hovedrolle, efter PSG hurtigt bragte sig foran 2-0 og dermed 5-1-samlet. Men pludselig blev PSG presset efter tre flotte Villa-mål, hvor Donnarumma var chanceløs, og herefter holdt han egen mand PSG foran i det samlede regnskab med flere vilde redninger i anden halvleg.
Efter kampen var både Brian og Michael Laudrup fulde af rosende ord til den italienske landsholdsmålmand, der nu kan se frem til at stå i Champions League-semifinalen for anden år i træk.
– I aften er han sensationel. Kan vi ikke bare slå det fast? Siger Brian Laudrup i Viaplay-studiet og fortsætter:
– Jeg har stået og sagt, at han som regel fejler i de største kampe og virkelig har nogle udfald, men i dag… Når jeg tænker på, hvor mange gange han redder dem i de her situationer… det er ikke nemme redninger, det er virkelig topklasse!
– Prøv at se nogle chancer, de (Aston Villa) har. Der skal han også være ekstremt klar, for der skete ikke meget i første halvleg. Ham her kan de takke hele vejen. Der skal laves en statue af ham, lyder den ultimative ros fra Brian Laudrup.
Michael Laudrup stemmer i, om end retorikken er en smule mere behersket.
– Det er tre kæmpe redninger og kun i anden halvleg. Han er med rette blevet kritiseret nogle gange, hvor han har kostet rigtig dyrt, både med hænderne og fødderne. Men i dag står han virkelig en flot kamp.
Michael Laudrup peger på, at Aston Villa kunne have scoret seks mål i anden halvleg, og Brian Laudrup siger, at Aston Villa har enorm ære af at sende PSG helt ude i torvene.
– Det her var Aston Villa og engelsk fodbold, når det er allerbedst, siger han.
PSG møder enten Real Madrid eller Arsenal i semifinalen.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF jagter Mikkel Lynge
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TIPSBLADET SPECIAL
VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir