Laudrup i svime: Der skal laves en statue af ham!

Gianluigi Donnarumma stod en direkte vanvittig kamp for PSG i aften mod Aston Villa, mener Brian og Michael Laudrup.



Paris Saint-Germain sled sig med hiv og sving videre til Champions League-semifinalen efter en samlet 5-4-sejr over Aston Villa.

Men man kunne nemt have været slået ud af turneringen, hvis ikke det havde været for Gianluigi Donnarumma, der stod en brandkamp nede i PSG-målet.

Man skulle ellers ikke tro, at han ville få sig en hovedrolle, efter PSG hurtigt bragte sig foran 2-0 og dermed 5-1-samlet. Men pludselig blev PSG presset efter tre flotte Villa-mål, hvor Donnarumma var chanceløs, og herefter holdt han egen mand PSG foran i det samlede regnskab med flere vilde redninger i anden halvleg.

Efter kampen var både Brian og Michael Laudrup fulde af rosende ord til den italienske landsholdsmålmand, der nu kan se frem til at stå i Champions League-semifinalen for anden år i træk.

– I aften er han sensationel. Kan vi ikke bare slå det fast? Siger Brian Laudrup i Viaplay-studiet og fortsætter:

– Jeg har stået og sagt, at han som regel fejler i de største kampe og virkelig har nogle udfald, men i dag… Når jeg tænker på, hvor mange gange han redder dem i de her situationer… det er ikke nemme redninger, det er virkelig topklasse!

– Prøv at se nogle chancer, de (Aston Villa) har. Der skal han også være ekstremt klar, for der skete ikke meget i første halvleg. Ham her kan de takke hele vejen. Der skal laves en statue af ham, lyder den ultimative ros fra Brian Laudrup.

Michael Laudrup stemmer i, om end retorikken er en smule mere behersket.

– Det er tre kæmpe redninger og kun i anden halvleg. Han er med rette blevet kritiseret nogle gange, hvor han har kostet rigtig dyrt, både med hænderne og fødderne. Men i dag står han virkelig en flot kamp.

Michael Laudrup peger på, at Aston Villa kunne have scoret seks mål i anden halvleg, og Brian Laudrup siger, at Aston Villa har enorm ære af at sende PSG helt ude i torvene.

– Det her var Aston Villa og engelsk fodbold, når det er allerbedst, siger han.

PSG møder enten Real Madrid eller Arsenal i semifinalen.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Fremhæver Bodø/Glimt

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Jagter FC Barcelona-stjerne

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke