Paris Saint-Germain sled sig med hiv og sving videre til Champions League-semifinalen efter en samlet 5-4-sejr over Aston Villa.
Men man kunne nemt have været slået ud af turneringen, hvis ikke det havde været for Gianluigi Donnarumma, der stod en brandkamp nede i PSG-målet.
Man skulle ellers ikke tro, at han ville få sig en hovedrolle, efter PSG hurtigt bragte sig foran 2-0 og dermed 5-1-samlet. Men pludselig blev PSG presset efter tre flotte Villa-mål, hvor Donnarumma var chanceløs, og herefter holdt han egen mand PSG foran i det samlede regnskab med flere vilde redninger i anden halvleg.
Efter kampen var både Brian og Michael Laudrup fulde af rosende ord til den italienske landsholdsmålmand, der nu kan se frem til at stå i Champions League-semifinalen for anden år i træk.
– I aften er han sensationel. Kan vi ikke bare slå det fast? Siger Brian Laudrup i Viaplay-studiet og fortsætter:
– Jeg har stået og sagt, at han som regel fejler i de største kampe og virkelig har nogle udfald, men i dag… Når jeg tænker på, hvor mange gange han redder dem i de her situationer… det er ikke nemme redninger, det er virkelig topklasse!
– Prøv at se nogle chancer, de (Aston Villa) har. Der skal han også være ekstremt klar, for der skete ikke meget i første halvleg. Ham her kan de takke hele vejen. Der skal laves en statue af ham, lyder den ultimative ros fra Brian Laudrup.
Michael Laudrup stemmer i, om end retorikken er en smule mere behersket.
– Det er tre kæmpe redninger og kun i anden halvleg. Han er med rette blevet kritiseret nogle gange, hvor han har kostet rigtig dyrt, både med hænderne og fødderne. Men i dag står han virkelig en flot kamp.
Michael Laudrup peger på, at Aston Villa kunne have scoret seks mål i anden halvleg, og Brian Laudrup siger, at Aston Villa har enorm ære af at sende PSG helt ude i torvene.
– Det her var Aston Villa og engelsk fodbold, når det er allerbedst, siger han.
PSG møder enten Real Madrid eller Arsenal i semifinalen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
Belgien – Senegal
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT