Laudrup i svime: Der skal laves en statue af ham!

Gianluigi Donnarumma stod en direkte vanvittig kamp for PSG i aften mod Aston Villa, mener Brian og Michael Laudrup.



Paris Saint-Germain sled sig med hiv og sving videre til Champions League-semifinalen efter en samlet 5-4-sejr over Aston Villa.

Men man kunne nemt have været slået ud af turneringen, hvis ikke det havde været for Gianluigi Donnarumma, der stod en brandkamp nede i PSG-målet.

Man skulle ellers ikke tro, at han ville få sig en hovedrolle, efter PSG hurtigt bragte sig foran 2-0 og dermed 5-1-samlet. Men pludselig blev PSG presset efter tre flotte Villa-mål, hvor Donnarumma var chanceløs, og herefter holdt han egen mand PSG foran i det samlede regnskab med flere vilde redninger i anden halvleg.

Efter kampen var både Brian og Michael Laudrup fulde af rosende ord til den italienske landsholdsmålmand, der nu kan se frem til at stå i Champions League-semifinalen for anden år i træk.

– I aften er han sensationel. Kan vi ikke bare slå det fast? Siger Brian Laudrup i Viaplay-studiet og fortsætter:

– Jeg har stået og sagt, at han som regel fejler i de største kampe og virkelig har nogle udfald, men i dag… Når jeg tænker på, hvor mange gange han redder dem i de her situationer… det er ikke nemme redninger, det er virkelig topklasse!

– Prøv at se nogle chancer, de (Aston Villa) har. Der skal han også være ekstremt klar, for der skete ikke meget i første halvleg. Ham her kan de takke hele vejen. Der skal laves en statue af ham, lyder den ultimative ros fra Brian Laudrup.

Michael Laudrup stemmer i, om end retorikken er en smule mere behersket.

– Det er tre kæmpe redninger og kun i anden halvleg. Han er med rette blevet kritiseret nogle gange, hvor han har kostet rigtig dyrt, både med hænderne og fødderne. Men i dag står han virkelig en flot kamp.

Michael Laudrup peger på, at Aston Villa kunne have scoret seks mål i anden halvleg, og Brian Laudrup siger, at Aston Villa har enorm ære af at sende PSG helt ude i torvene.

– Det her var Aston Villa og engelsk fodbold, når det er allerbedst, siger han.

PSG møder enten Real Madrid eller Arsenal i semifinalen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Ingen klausul i FC København-aftale

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Silkeborg IF – FC København



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde