Laudrup i svime: Der skal laves en statue af ham!

Gianluigi Donnarumma stod en direkte vanvittig kamp for PSG i aften mod Aston Villa, mener Brian og Michael Laudrup.



Paris Saint-Germain sled sig med hiv og sving videre til Champions League-semifinalen efter en samlet 5-4-sejr over Aston Villa.

Men man kunne nemt have været slået ud af turneringen, hvis ikke det havde været for Gianluigi Donnarumma, der stod en brandkamp nede i PSG-målet.

Man skulle ellers ikke tro, at han ville få sig en hovedrolle, efter PSG hurtigt bragte sig foran 2-0 og dermed 5-1-samlet. Men pludselig blev PSG presset efter tre flotte Villa-mål, hvor Donnarumma var chanceløs, og herefter holdt han egen mand PSG foran i det samlede regnskab med flere vilde redninger i anden halvleg.

Efter kampen var både Brian og Michael Laudrup fulde af rosende ord til den italienske landsholdsmålmand, der nu kan se frem til at stå i Champions League-semifinalen for anden år i træk.

– I aften er han sensationel. Kan vi ikke bare slå det fast? Siger Brian Laudrup i Viaplay-studiet og fortsætter:

– Jeg har stået og sagt, at han som regel fejler i de største kampe og virkelig har nogle udfald, men i dag… Når jeg tænker på, hvor mange gange han redder dem i de her situationer… det er ikke nemme redninger, det er virkelig topklasse!

– Prøv at se nogle chancer, de (Aston Villa) har. Der skal han også være ekstremt klar, for der skete ikke meget i første halvleg. Ham her kan de takke hele vejen. Der skal laves en statue af ham, lyder den ultimative ros fra Brian Laudrup.

Michael Laudrup stemmer i, om end retorikken er en smule mere behersket.

– Det er tre kæmpe redninger og kun i anden halvleg. Han er med rette blevet kritiseret nogle gange, hvor han har kostet rigtig dyrt, både med hænderne og fødderne. Men i dag står han virkelig en flot kamp.

Michael Laudrup peger på, at Aston Villa kunne have scoret seks mål i anden halvleg, og Brian Laudrup siger, at Aston Villa har enorm ære af at sende PSG helt ude i torvene.

– Det her var Aston Villa og engelsk fodbold, når det er allerbedst, siger han.

PSG møder enten Real Madrid eller Arsenal i semifinalen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldes tæt på storklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’