• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Mads Bye Marboe

Lindstrøm om historisk bedrift: Ikke vigtigt

Foto: Getty Images

Jesper Lindstrøm fokuserer ikke på sin egen præstation.

Af Mads Bye Marboe

Eintracht Frankfurt tabte i sidste uge 3-0 hjemme til Sporting CP i Champions League, men rejste sig tirsdag aften mod Marseille. Tyskerne vandt således 1-0 i Frankrig og hentede klubbens første sejr i turneringen nogensinde.

Manden bag klubbens første Champions League-mål var sågar danske Jesper Lindstrøm, men han nedtonede selv sin egen bedrift efter slutfløjt.

- Det er ikke vigtigt, at jeg blev den første målscorer i Champions League i Frankfurts historie, men at holdet opnåede den første sejr i denne turnering i klubbens historie, siger han til klubbens hjemmeside.

- Det var ikke nemt at optræde her, men hvad der skete omkring os og lydstyrken på stadion påvirkede os ikke.

- Fodbold handler om at kæmpe og score mål. Mod Sporting gjorde vi kun den ene ting, og i dag lykkedes vi med begge dele. Vi har altid chancen for det. Vi fortsætter i weekenden, hvor vi skal bevise os selv igen.

Jesper Lindstrøm og co. møder Tottenham i næste spillerunde.