Real Madrid skal forbi Atalanta, hvis de spanske mestre vil forbedre de seneste to sæsoners resultater i Champions League, hvor henholdsvis Manchester City og Ajax blev endestationerne i 1/8-finalen.
Og inden aftenens opgør i Bergamo har Toni Kroos da også slået fast, at der er tale om en ekstremt vigtig kamp for Zinedine Zidanes tropper.
– Det er en finale for os. Champions League starter nu. Vi ved, at det bliver en svær kamp, og ikke kun på grund af vores skader. Det er en fremragende modstander, som spiller godt. Vi er nødt til at kontrollere deres spil med bolden. Vi er i stand til at udrette ting offensivt, men vi er også nødt til at forsvare os godt, lyder det således, ifølge MARCA, fra Kroos.
Et spørgsmål for Florentino Perez
Den tyske landsholdsprofil blev herefter spurgt, hvem han foretrækker af Erling Haaland og Kylian Mbappé, der i øjeblikket begge rygtes til Real Madrid.
– Benzema, lød det kortfattede svar fra Kroos.
– De er to rigtig gode spillere, som vil kunne hjælpe ethvert hold. Problemet er, at de ikke bliver den store hjælp for mig i morgen (i aften, red.). For jeg fokuserer på den her kamp. Det er ikke et emne for mig. Det er et spørgsmål for Florentino (Real Madrids præsident Florentino Perez, red.).
Real Madrid må i opgøret mod Atalanta undvære Sergio Ramos, Karim Benzema, Eden Hazard, Dani Carvajal, Rodrygo, Eder Militao og Marcelo, der alle er skadede.
En svær tid for de spanske klubber
Både Barcelona, Atlético Madrid og Sevilla ser ud til at være på vej ud af Champions League allerede i 1/8-finalerne, idet alle tre klubber har tabt deres første opgør må hjemmebane, mod henholdsvis Paris Saint-Germain, Chelsea og Dortmund. Og Toni Kroos erkender da også, at spansk fodbold er et stykke fra tidligere tiders niveau.
– Spanierne vandt i Europa igennem mange år. Men ikke i øjeblikket. Hvert år kæmper vi alle for at vinde, og generelt er niveauet højt i Spanien, også i denne sæson. I denne sæson er det meget svært at vinde kampe i La Liga. Tidligere var vi vant til at vinde 4-0 eller 5-0. Det sker sjældent nu, lyder det fra Kroos.
Real Madrid ligger i øjeblikket på andenpladsen i La Liga. De forsvarende mestre ligger tre point efter Atlético Madrid, der dog har en kamp i hånden. De to hovedstadsklubber mødes i næste weekend.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED
