Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Robert Lewandowski, Karim Benzema, Raúl González. Og nu Kylian Mbappé.
Den eksklusive klub med spillere, som har scoret 60 mål eller mere i Champions League, fik tirsdag sit sjette medlem, da Real Madrid på udebane slog CL-debutant Kairat Almaty fra Kasakhstan med 5-0.
Mbappé leverede et hattrick i pligtsejren på udebane. Det var hans mål nummer 58, 59 og 60 i Europas fineste klubturnering.
Han har stadig et stykke vej op til Ronaldo helt i front af alletiders topscorerliste. Portugiseren nåede 140 CL-mål, før han forlod europæisk fodbold.
Med sejren over Kairat Almaty har Real Madrid seks point efter to kampe i ligaspillet.
Efter bare ti sekunders spil fik det undertippede hjemmehold en chance på en lang fremlægning, men derefter var det så som så med aktion i nærheden af Real Madrid-målet.
Gæsterne satte sig på kampen. Presset mod Kairat Almatys mål blev intensiveret, og niveauforskellen på holdene kunne ses.
Midtvejs i halvlegen fjumrede Kairat Almaty i defensiven, og den blot 18-årige keeper Sherhan Kalmurza endte med at nedlægge jævnaldrende Franco Mastantuono i feltet.
Fra pletten var uhyggeligt formstærke Kylian Mbappé usvigeligt sikker. Allerede før kampen stod han noteret for ti mål i otte kampe på tværs af turneringer.
Den franske stjerneangriber flåede konstant rundt i hjemmeholdets bageste linje. Et par sløje afslutninger afholdt ham dog fra flere mål før pausen.
Generelt var offensiven med Arda Güler, Mbappé og Vinicius Junior i spillehumør. De tre fandt ofte hinanden og skabte farlige situationer.
Kairat Almaty var sjældne gæster i spaniernes felt og var formentlig godt tilfreds med at slippe til pause med et enkelt indkasseret mål.
Umulig at stoppe
Stillingen holdt kun syv minutter af anden halvleg. Så sparkede målmand Thibaut Courtois langt, Mbappé løb fra bagkæden og chippede bolden i kassen.
Kort efter missede han en gigantisk chance for at blive hattrickhelt, men det fik han taget revanche for.
Et kvarter før tid hamrede han bolden i kassen fra kanten af feltet og nåede sit 60. mål i turneringen.
Indskifterne Eduardo Camavinga og Brahim Díaz fik lov til at lukke den ensidige målfest af i kampens sidste ti minutter.
I den anden tidlige kamp var Club Brugge foran 1-0 ved pausen i Bergamo mod Atalanta, men hjemmeholdet formåede i anden halvleg at sikre sig en sejr på 2-1.
/ritzau/

Afsløring: Rasende Esben Hansen smadrede dør

Barça overvejer afgørende Christensen-beslutning

Jubler over Thomasberg: ‘Fik urimelig behandling’

Stjæler alle overskrifter

Fælder hård Eriksen-dom: ‘Elefanten i rummet’

– Jacob Ambæk er helt klart på min radar

Hylder ‘fremragende’ Superliga-ansættelse

Frank og Tottenham siger nej – han bliver her

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

Mbappé sparker sig op blandt de største

Kræver manden bag dansk kæmpetransfer fyret!

Kæmpe præstation af dansk tennis-darling

Får regningen efter stort raserianfald

Maxsøs investering: ‘Det er min klub i hjemlandet’

Dansk agent: Han slår Brøndbys transferrekord

Brian Riemer slår fast: ‘En katastrofe’

– De Bruyne kan ende som Christian Eriksen

Afslører: Afviste ny klub – havde andre tilbud

Har mistet tålmodigheden – stjernetræner lurer

Barcelona-stjernes skade får betydning for Brøndby

– Da jeg så Steve Cooper-nyheden, vidste jeg det!

Superliga-træner som ny Molde-cheftræner?

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Kæmpe uenighed om AGF-guld: ‘Jeg bliver vanvittig’

Thomasberg blev overbevist af polske faciliteter

Spår: Han er Lyngbys nye træner

Nedturen fortsætter

Har særlig plan med Jonas Wind

Roony Bardghji jubler: ‘Fantastisk’

Barcelona-ikon lurer på Amorims job

Johan Absalonsen tilbage i fodboldverdenen

Jonas Vingegaard hylder Jørgen Leth

Spekulerer i vildt rygte

Han kan blive guld værd for Tullberg

Revser milliardindkøb: ‘Ikke godt’

Sår tvivl om Højlund – peger på ‘rivalen’

Raser – nu skal han dømme FC København

Rundens Hold i Superligaen – 10.runde

I chok: ‘Han har større balls end mig’

Ham SKAL Brøndby sælge for over 100 millioner

‘Sådan får Brøndby 100 millioner for ham’

Klar besked til Chido Obi: Her skal du blive bedre

Neestrup udtrykker stor respekt for Qarabag

Har set Eriksen: ‘Han er lidt rusten’

– Jeg strækker mig utrolig langt for at få ham med

‘Brian, jeg er fucking klar!’

Nyt slag for Frank – stjerne skal opereres

Officielt: Thomasberg lander nyt trænerjob

Skader vælter ned

Kræver kæmpe millionbeløb for dansker

Roser omstillingsparat hold efter fire på stribe

Danskerduo overmander Dolberg-løse Ajax

‘Jeg er monster irriteret’

Jørgen Leth er død
