Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Michael Laudrup mener, at FC Barcelona står i en drømmesituation for tiden, men de må ikke undervurdere Inter.



FC Barcelona er tilbage i toppen af europæisk fodbold.

Klubben virker som forvandlet under Hansi Flicks ledelse. I weekenden vandt de pokaltitlen, de har kurs mod det spanske mesterskab, og de har gode kort på hånden, når det kommer til at spille sig i en Champions League-finale.

Og den situation kunne ikke være meget mere optimal at stå i, hvis man spørger klublegenden Michael Laudrup.

– Det er det, som alle store klubber drømmer om – at komme ind i den sidste måned af sæsonen, hvor man stadigvæk er med i det hele. Nogle gange kan man vinde det hele, vinde noget, eller det hele kan smuldre. Nu har de vundet den første, og har de her kæmpe semifinaler mod Inter.

– De kommer ind på vidt forskellig basis, for fjorten dage siden var det helt lige. Nu kommer Barcelona ind med en pokaltitel i hånden, mens Inter kommer med et kæmpe nederlag i pokalen til ærkerivalerne fra AC Milan og to nederlag i ligaen, hvor de er gået fra at føre ligaen med tre point til at være bagud med tre point til Napoli. Så det er igen øjebliksbillederne i fodbold, forklarer Michael Laudrup på Viaplay.

Inters dårlige form falder på alle måder meget uheldigt for det italienske storhold, men det betyder ikke voldsomt meget, når det kommer til, hvem der er favoritter til at spille sig i finalen, selvom de tre nederlag i streg til Inter sker for første gang siden 2012.

– Det betyder noget. At sige, at det ikke betyder noget, er noget pjat. Gør det Barcelona til kæmpe, kæmpe favoritter? Nej, selvfølgelig gør det ikke det, men det er overraskende.

– Nu har jeg ikke set begge Inters hele kampe, fordi der var Arsenal-Real Madrid begge dage, men efterfølgende har jeg set resuméer, og jeg var overrasket over, hvor mange chancer Bayern havde. Det skal de forbedre, Inter, hvis de skal have en chance mod Barcelona, fastslår den tidligere FC Barcelona-stjerne.

FC Barcelona var senest i en Champions League-finale for ti år siden, hvor de slog Juventus med 3-1, imens semifinale modstanderen fra Inter var i finalen i 2023, hvor de tabte med et enkelt mål til Manchester City.

Hvem kvalificerer sig til finalen?

  • Inter
  • FC Barcelona
  • Inter
  • FC Barcelona

0 Votes



Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Nu svarer chefen

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Alle storroser Dario Osorio

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Her trækkes der lod til VM

Riemer svarer på Tøftings kritik

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Storklub meldes interesseret

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Lukas Lerager er færdig i FC København

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing