FC Barcelona er tilbage i toppen af europæisk fodbold.
Klubben virker som forvandlet under Hansi Flicks ledelse. I weekenden vandt de pokaltitlen, de har kurs mod det spanske mesterskab, og de har gode kort på hånden, når det kommer til at spille sig i en Champions League-finale.
Og den situation kunne ikke være meget mere optimal at stå i, hvis man spørger klublegenden Michael Laudrup.
– Det er det, som alle store klubber drømmer om – at komme ind i den sidste måned af sæsonen, hvor man stadigvæk er med i det hele. Nogle gange kan man vinde det hele, vinde noget, eller det hele kan smuldre. Nu har de vundet den første, og har de her kæmpe semifinaler mod Inter.
– De kommer ind på vidt forskellig basis, for fjorten dage siden var det helt lige. Nu kommer Barcelona ind med en pokaltitel i hånden, mens Inter kommer med et kæmpe nederlag i pokalen til ærkerivalerne fra AC Milan og to nederlag i ligaen, hvor de er gået fra at føre ligaen med tre point til at være bagud med tre point til Napoli. Så det er igen øjebliksbillederne i fodbold, forklarer Michael Laudrup på Viaplay.
Inters dårlige form falder på alle måder meget uheldigt for det italienske storhold, men det betyder ikke voldsomt meget, når det kommer til, hvem der er favoritter til at spille sig i finalen, selvom de tre nederlag i streg til Inter sker for første gang siden 2012.
– Det betyder noget. At sige, at det ikke betyder noget, er noget pjat. Gør det Barcelona til kæmpe, kæmpe favoritter? Nej, selvfølgelig gør det ikke det, men det er overraskende.
– Nu har jeg ikke set begge Inters hele kampe, fordi der var Arsenal-Real Madrid begge dage, men efterfølgende har jeg set resuméer, og jeg var overrasket over, hvor mange chancer Bayern havde. Det skal de forbedre, Inter, hvis de skal have en chance mod Barcelona, fastslår den tidligere FC Barcelona-stjerne.
FC Barcelona var senest i en Champions League-finale for ti år siden, hvor de slog Juventus med 3-1, imens semifinale modstanderen fra Inter var i finalen i 2023, hvor de tabte med et enkelt mål til Manchester City.
Hvem kvalificerer sig til finalen?
0 Votes

TransferLIVE: Har fremtiden på plads

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’

Tidligere FCK-profil til storklub?

Dansk EM-chok: Det er en joke!

Thomas Frank henter kæmpetalent for næsen af FCK

De forhandler om Andreas Schjelderup

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen

Afbryder forhandlingerne

Her skiller ny OB-profil sig ud

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Byder 525 millioner

FC Nordsjælland vil hente profiler

Fem bud på Viborgs nye træner

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

Klubløs om en uge – Brøndby-boss bekræfter dialog

Intet nyt bud på Victor Froholdt

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Færdig hos Brøndby IF

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller

Scorer forrygende løn i FC København

Færdig i FC Nordsjælland

Superliga-klub jagter erstatning for bomber

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Liverpool får særlig klausul

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark

Bekræfter option

Afsløring: Westerlo byder på stort OB-talent

OB henter tysk bomber

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’

Lindstrøm tilbudt til danskerklub

Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

Målfest i Charlotte

Brøndby jagter tysk forsvarsspiller

‘En maskine’: Brøndby-stjerner dybt imponeret

Vild Premier League-handel?

OB bekræfter transfer

Stjerne vil væk – nu indleder Man Utd dialog

Officielt: Grønbæk skifter til Genoa

Afsløring: Albert Grønbæk er skiftet til Genoa

Crystal Palace skifter ejer

Transfertravlt: Det kigger Brøndby efter

Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’

Bekræfter Brøndby-interesse