Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Michael Laudrup mener, at FC Barcelona står i en drømmesituation for tiden, men de må ikke undervurdere Inter.



FC Barcelona er tilbage i toppen af europæisk fodbold.

Klubben virker som forvandlet under Hansi Flicks ledelse. I weekenden vandt de pokaltitlen, de har kurs mod det spanske mesterskab, og de har gode kort på hånden, når det kommer til at spille sig i en Champions League-finale.

Og den situation kunne ikke være meget mere optimal at stå i, hvis man spørger klublegenden Michael Laudrup.

– Det er det, som alle store klubber drømmer om – at komme ind i den sidste måned af sæsonen, hvor man stadigvæk er med i det hele. Nogle gange kan man vinde det hele, vinde noget, eller det hele kan smuldre. Nu har de vundet den første, og har de her kæmpe semifinaler mod Inter.

– De kommer ind på vidt forskellig basis, for fjorten dage siden var det helt lige. Nu kommer Barcelona ind med en pokaltitel i hånden, mens Inter kommer med et kæmpe nederlag i pokalen til ærkerivalerne fra AC Milan og to nederlag i ligaen, hvor de er gået fra at føre ligaen med tre point til at være bagud med tre point til Napoli. Så det er igen øjebliksbillederne i fodbold, forklarer Michael Laudrup på Viaplay.

Inters dårlige form falder på alle måder meget uheldigt for det italienske storhold, men det betyder ikke voldsomt meget, når det kommer til, hvem der er favoritter til at spille sig i finalen, selvom de tre nederlag i streg til Inter sker for første gang siden 2012.

– Det betyder noget. At sige, at det ikke betyder noget, er noget pjat. Gør det Barcelona til kæmpe, kæmpe favoritter? Nej, selvfølgelig gør det ikke det, men det er overraskende.

– Nu har jeg ikke set begge Inters hele kampe, fordi der var Arsenal-Real Madrid begge dage, men efterfølgende har jeg set resuméer, og jeg var overrasket over, hvor mange chancer Bayern havde. Det skal de forbedre, Inter, hvis de skal have en chance mod Barcelona, fastslår den tidligere FC Barcelona-stjerne.

FC Barcelona var senest i en Champions League-finale for ti år siden, hvor de slog Juventus med 3-1, imens semifinale modstanderen fra Inter var i finalen i 2023, hvor de tabte med et enkelt mål til Manchester City.

Hvem kvalificerer sig til finalen?

  • Inter
  • FC Barcelona
  • Inter
  • FC Barcelona

0 Votes





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Atletico Madrid – Arsenal