Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Michael Laudrup mener, at FC Barcelona står i en drømmesituation for tiden, men de må ikke undervurdere Inter.



FC Barcelona er tilbage i toppen af europæisk fodbold.

Klubben virker som forvandlet under Hansi Flicks ledelse. I weekenden vandt de pokaltitlen, de har kurs mod det spanske mesterskab, og de har gode kort på hånden, når det kommer til at spille sig i en Champions League-finale.

Og den situation kunne ikke være meget mere optimal at stå i, hvis man spørger klublegenden Michael Laudrup.

– Det er det, som alle store klubber drømmer om – at komme ind i den sidste måned af sæsonen, hvor man stadigvæk er med i det hele. Nogle gange kan man vinde det hele, vinde noget, eller det hele kan smuldre. Nu har de vundet den første, og har de her kæmpe semifinaler mod Inter.

– De kommer ind på vidt forskellig basis, for fjorten dage siden var det helt lige. Nu kommer Barcelona ind med en pokaltitel i hånden, mens Inter kommer med et kæmpe nederlag i pokalen til ærkerivalerne fra AC Milan og to nederlag i ligaen, hvor de er gået fra at føre ligaen med tre point til at være bagud med tre point til Napoli. Så det er igen øjebliksbillederne i fodbold, forklarer Michael Laudrup på Viaplay.

Inters dårlige form falder på alle måder meget uheldigt for det italienske storhold, men det betyder ikke voldsomt meget, når det kommer til, hvem der er favoritter til at spille sig i finalen, selvom de tre nederlag i streg til Inter sker for første gang siden 2012.

– Det betyder noget. At sige, at det ikke betyder noget, er noget pjat. Gør det Barcelona til kæmpe, kæmpe favoritter? Nej, selvfølgelig gør det ikke det, men det er overraskende.

– Nu har jeg ikke set begge Inters hele kampe, fordi der var Arsenal-Real Madrid begge dage, men efterfølgende har jeg set resuméer, og jeg var overrasket over, hvor mange chancer Bayern havde. Det skal de forbedre, Inter, hvis de skal have en chance mod Barcelona, fastslår den tidligere FC Barcelona-stjerne.

FC Barcelona var senest i en Champions League-finale for ti år siden, hvor de slog Juventus med 3-1, imens semifinale modstanderen fra Inter var i finalen i 2023, hvor de tabte med et enkelt mål til Manchester City.

Hvem kvalificerer sig til finalen?

  • Inter
  • FC Barcelona
  • Inter
  • FC Barcelona

0 Votes





TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Cypern moser Moldova

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Klar på chokskifte

Sendt hjem fra FC København-træning



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Stor profil glad for Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Randers var tæt på – nu er han et monster

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Ser I med, Brøndby?

Det skal blive bedre, Isaksen!

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Klar på United-transfer? Profil har ét krav



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Vil du være multimillionær?’

– Hele holdet er trygge ved ham

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter