Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Michael Laudrup mener, at FC Barcelona står i en drømmesituation for tiden, men de må ikke undervurdere Inter.



FC Barcelona er tilbage i toppen af europæisk fodbold.

Klubben virker som forvandlet under Hansi Flicks ledelse. I weekenden vandt de pokaltitlen, de har kurs mod det spanske mesterskab, og de har gode kort på hånden, når det kommer til at spille sig i en Champions League-finale.

Og den situation kunne ikke være meget mere optimal at stå i, hvis man spørger klublegenden Michael Laudrup.

– Det er det, som alle store klubber drømmer om – at komme ind i den sidste måned af sæsonen, hvor man stadigvæk er med i det hele. Nogle gange kan man vinde det hele, vinde noget, eller det hele kan smuldre. Nu har de vundet den første, og har de her kæmpe semifinaler mod Inter.

– De kommer ind på vidt forskellig basis, for fjorten dage siden var det helt lige. Nu kommer Barcelona ind med en pokaltitel i hånden, mens Inter kommer med et kæmpe nederlag i pokalen til ærkerivalerne fra AC Milan og to nederlag i ligaen, hvor de er gået fra at føre ligaen med tre point til at være bagud med tre point til Napoli. Så det er igen øjebliksbillederne i fodbold, forklarer Michael Laudrup på Viaplay.

Inters dårlige form falder på alle måder meget uheldigt for det italienske storhold, men det betyder ikke voldsomt meget, når det kommer til, hvem der er favoritter til at spille sig i finalen, selvom de tre nederlag i streg til Inter sker for første gang siden 2012.

– Det betyder noget. At sige, at det ikke betyder noget, er noget pjat. Gør det Barcelona til kæmpe, kæmpe favoritter? Nej, selvfølgelig gør det ikke det, men det er overraskende.

– Nu har jeg ikke set begge Inters hele kampe, fordi der var Arsenal-Real Madrid begge dage, men efterfølgende har jeg set resuméer, og jeg var overrasket over, hvor mange chancer Bayern havde. Det skal de forbedre, Inter, hvis de skal have en chance mod Barcelona, fastslår den tidligere FC Barcelona-stjerne.

FC Barcelona var senest i en Champions League-finale for ti år siden, hvor de slog Juventus med 3-1, imens semifinale modstanderen fra Inter var i finalen i 2023, hvor de tabte med et enkelt mål til Manchester City.

Hvem kvalificerer sig til finalen?

  • Inter
  • FC Barcelona
  • Inter
  • FC Barcelona

0 Votes





FCK meldes varm på målfarlig kantspiller


Ny cheftræner stort set på plads i United

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Meldes på vej mod nyt skifte

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Frendrup scorer for første gang i et år

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

Mohamed Daramy vender tilbage

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Juventus kørte Cremonese over

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

FCK-boss kan snart præsentere noget

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter