PARKEN (Tipsbladet): FC København fik trods en hård start, et rødt kort og mål imod kæmpet sig til et resultat mod Napoli tirsdag aften.
1-1 endte opgøret, hvilket betyder, at begge klubber har alt at spille for i sidste runde af Champions League, hvor de 24 bedst placerede mandskaber går videre.
Ud over en dramatisk aften på banen bød opgøret også på en retur til Parken for Rasmus Højlund, der som bekendt er udlejet fra Manchester United til Napoli og har en fortid i FC København.
Han blev ikke ligefrem budt velkommen med kys og kram – hans første boldberøringer blev mødt af massive buhråb.
– Jeg er sikker på, der er masser af kærlighed til ham, men det er heller ikke en velkomstkomité i Parken, og det skal det heller ikke helt være, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den fremmødte presse om gensynet med Rasmus Højlund.
Også Jacob Neestrup fik spørgsmålet om Parkens modtagelse af Rasmus Højlund.
– Han spiller for at vinde, vi spiller for at vinde. Han gør, alt hvad han kan og har albuerne ude for at nå højest, og det er sådan, det skal være. Jeg vil bare sige, at Rasmus har gjort alt, hvad han kunne, og det er ikke hans skyld, at han ikke har slået igennem i FC København, skal vi ikke bare sige det sådan.
– På klubben og Rasmus’ vegne kunne man håbe, at den tid fansene ikke fik set ham spille så mange kamp herinde af årsager, som ikke er Rasmus’, at han fik dem på et eller andet tidspunkt i fremtiden, når han siger, at han scoret nok mål i det store udland. Rasmus er for mig FCK’er, som har givet rigtig meget til kulturen og miljøet. Han har spillet for få kampe, men han er en FCK’er i min verden, og jeg håber stadigvæk på, man kan lægge fortiden bag sig, og han en dag kan spille i Parken ikke bare i en rød trøje, men også slutte i en hvid.
Vil du se Højlund i FCK igen?
0 Votes
Jacob Neestrup kommer ikke nærmere årsagerne til, hvorfor det ikke er Højlunds skyld, at gennembruddet udeblev i FCK. Selv har angriberen udtalt, at han fik besked på at kunne kigge ind i nul minutter, var han blevet i klubben.
LÆS MERE: FCK var et nederlag for Højlund: Kom ud af det blå

Fortjent point, mener Neestrup
Udover Rasmus Højlunds boksekampe med FCK-defensiven, var det et opgør, der så Napoli dominere på bolden og hjemmeholdet beskytte eget mål.
Den plan lykkedes særligt efter Thomas Delaneys røde kort en halv time inde i opgøret.
– Jeg synes, vi er dårligst 11 mod 11. Jeg havde håbet på en bedre præstation der, for det ved jeg, vi kan gøre i sådan nogle kampe som dem her. Vi bliver trykket tidligt ned, har svært ved at komme ud og bruger mange kræfter. Napoli er klart bedst 11 mod 11, siger Neestrup og fortsætter:
– Så synes jeg, at vi gør, hvad vi kan og skal 10 mod 11 fansene og spillerne sammen. På baggrund af anden halvleg synes jeg, det er fair at sige, at vi får et fortjent point. Vi holder dem ikke fra chancer, men vi holder dem fra flere åbne chancer, og vi får langsomt men sikkert de der aflastningsangreb.
– Mads Emil har også en stor chance før udligningen, der gør, at vi kan finde noget tro og håb i, at det her kan lade sig gøre, selvom det på papiret ser umuligt ud. Det er fodbold og bolden er rund. Momentum kan skifte ud af ingenting, og vi tog vare på de muligheder, der kom i anden halvleg.
Jordan Larsson blev fra ellevemeterpletten FC Københavns målscorer i anden halvleg, da han sendte riposten i nettet. Det ene point betyder, at FCK skal gå efter en sejr i næste uge, hvor FC Barcelona er modstanderen.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
FCM ansætter ny topboss
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Hvor var Maurits Kjærgaard?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Osula slår alle andre
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Mexico kommer med markant melding om VM
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
‘Tottenham er i overhængende fare’
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Deler nyt om fremtiden
Nu svarer David Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL