Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Jacob Neestrup og Thomas Delaney taler om gensynet med Rasmus Højlund, der fik en knap så pæn modtagelse af FC København-tilhængerne tirsdag aften.



PARKEN (Tipsbladet): FC København fik trods en hård start, et rødt kort og mål imod kæmpet sig til et resultat mod Napoli tirsdag aften.

1-1 endte opgøret, hvilket betyder, at begge klubber har alt at spille for i sidste runde af Champions League, hvor de 24 bedst placerede mandskaber går videre.

Ud over en dramatisk aften på banen bød opgøret også på en retur til Parken for Rasmus Højlund, der som bekendt er udlejet fra Manchester United til Napoli og har en fortid i FC København.

Han blev ikke ligefrem budt velkommen med kys og kram – hans første boldberøringer blev mødt af massive buhråb.

– Jeg er sikker på, der er masser af kærlighed til ham, men det er heller ikke en velkomstkomité i Parken, og det skal det heller ikke helt være, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den fremmødte presse om gensynet med Rasmus Højlund.

Også Jacob Neestrup fik spørgsmålet om Parkens modtagelse af Rasmus Højlund.

– Han spiller for at vinde, vi spiller for at vinde. Han gør, alt hvad han kan og har albuerne ude for at nå højest, og det er sådan, det skal være. Jeg vil bare sige, at Rasmus har gjort alt, hvad han kunne, og det er ikke hans skyld, at han ikke har slået igennem i FC København, skal vi ikke bare sige det sådan.

– På klubben og Rasmus’ vegne kunne man håbe, at den tid fansene ikke fik set ham spille så mange kamp herinde af årsager, som ikke er Rasmus’, at han fik dem på et eller andet tidspunkt i fremtiden, når han siger, at han scoret nok mål i det store udland. Rasmus er for mig FCK’er, som har givet rigtig meget til kulturen og miljøet. Han har spillet for få kampe, men han er en FCK’er i min verden, og jeg håber stadigvæk på, man kan lægge fortiden bag sig, og han en dag kan spille i Parken ikke bare i en rød trøje, men også slutte i en hvid.

Vil du se Højlund i FCK igen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Jacob Neestrup kommer ikke nærmere årsagerne til, hvorfor det ikke er Højlunds skyld, at gennembruddet udeblev i FCK. Selv har angriberen udtalt, at han fik besked på at kunne kigge ind i nul minutter, var han blevet i klubben.

LÆS MERE: FCK var et nederlag for Højlund: Kom ud af det blå

Rasmus Højlund havde en enkelt skarp afslutning, der gik snert forbi, men blev ellers holdt fra fadet på sin gamle hjemmebane. Foto: Alamy.

Fortjent point, mener Neestrup

Udover Rasmus Højlunds boksekampe med FCK-defensiven, var det et opgør, der så Napoli dominere på bolden og hjemmeholdet beskytte eget mål.

Den plan lykkedes særligt efter Thomas Delaneys røde kort en halv time inde i opgøret.

– Jeg synes, vi er dårligst 11 mod 11. Jeg havde håbet på en bedre præstation der, for det ved jeg, vi kan gøre i sådan nogle kampe som dem her. Vi bliver trykket tidligt ned, har svært ved at komme ud og bruger mange kræfter. Napoli er klart bedst 11 mod 11, siger Neestrup og fortsætter:

– Så synes jeg, at vi gør, hvad vi kan og skal 10 mod 11 fansene og spillerne sammen. På baggrund af anden halvleg synes jeg, det er fair at sige, at vi får et fortjent point. Vi holder dem ikke fra chancer, men vi holder dem fra flere åbne chancer, og vi får langsomt men sikkert de der aflastningsangreb.

– Mads Emil har også en stor chance før udligningen, der gør, at vi kan finde noget tro og håb i, at det her kan lade sig gøre, selvom det på papiret ser umuligt ud. Det er fodbold og bolden er rund. Momentum kan skifte ud af ingenting, og vi tog vare på de muligheder, der kom i anden halvleg.

Jordan Larsson blev fra ellevemeterpletten FC Københavns målscorer i anden halvleg, da han sendte riposten i nettet. Det ene point betyder, at FCK skal gå efter en sejr i næste uge, hvor FC Barcelona er modstanderen.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Horsens kommer tættere på oprykning

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Infantino: Iran kommer til at spille VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Delaney afslører dialog

Bo Svensson svært utilfreds

Landsholdet annoncerer to testkampe

– Vi har alle fejlet

Tottenham jagter choktransfer

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil