Tipsbladet i Parken.
Bølgerne gik højt, da Galatasaray tog imod FC København tilbage i september i Champions League. Det lignede længe en FC København-sejr, da man var foran 2-0 med få minutter igen.
Kort før tid scorede tyrkerne dog to gange, og så måtte FCK tage til takke med et enkelt point, i hvad der ellers længe lignede tre af slagsen.
Efter slutfløjt lykønskede en tyrkisk journalist FC København med det ene point. Jacob Neestrup tog ikke godt imod lykønskningen, som han dengang kaldte respektløs. På pressemødet forud for klubbernes omvendte opgør tirsdag, ville en tyrkisk journalist gerne bore mere i ordklammeriet fra det første opgør.
– Jeg synes ikke, det skal være et pressemøde, hvor vi sidder og laver overskrifter. Vi har stor respekt for den klub, dens historie og det hold, vi skal møde i morgen. Jeg synes, de har udviklet sig rigtig flot henover de seneste to måneder. Men hvis Galatasaray fører 2-0 i morgen med to minutter tilbage af kampen, og vi går hen og udligner til 2-2 i næstsidste og sidste minut, går du så hen og siger tillykke til Galatasarays cheftræner, lød det fra Jacob Neestrup, der herefter stirrede dybt ind i øjnene på spørgeren.
Der gik dog et halvt minut, før journalisten fik lov til at svare på Jacob Neestrups spørgsmål, der skulle oversættes af en tolk. Det blev dog til et svar.
– I spillede også godt, lød det fra journalisten, hvorefter Jacob Neestrup kontekstualiserede kampen i Istanbul.
– Den første kamp [i Istanbul, red.] vidste vi ville blive en nøglekamp. Vi troede, at det ville blive en nøglekamp i forhold til at kæmpe for tredjepladsen. Nu er situationen en anden, hvor anden- og tredjepladsen er i spil. Så når vi tager til Istanbul med et mindset om at få et point eller tre, og vi mener, at vi efter den første halve time lavede en præstation, som gav os muligheden for at vinde, så er vi selvfølgelig skuffede over ikke at vinde en kamp, som vi havde totalt under kontrol med to minutter igen.
– Jeg vidste, da kampen var slut, at havde vi vundet den, så havde vi næsten sikret os andenpladsen. Så det var i stor skuffelse, at jeg sagde det. Jeg har også læst artiklerne bagefter, og ser jeg ham i morgen, så giver jeg ham et stort kram. Men du går bare ikke hen til en træner, som netop har mistet to point og siger tillykke med et enkelt point. Det mener jeg med al respekt er åbentlyst.
Hvem der skal sige tillykke til hvem, finder vi ud af sent tirsdag aften, når de to klubber har afviklet kampen i Parken. Det kan også være, at både FC København og Galatasaray ender som sorteper.
Her kan du læse om morgendagens forskellige scenarier i FC Københavns gruppe.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
‘Jeg hadede verden’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Liverpool – West Ham United
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Ny hooliganpakke er vedtaget
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Juventus-profil: ‘Absurd’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
MEDIE
Endelig er der godt nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
INTERVIEW