PARKEN (Tipsbladet): FC København havde det svært mod Manchester City.
Rigtig svært.
Det er der jo heller ikke så meget at sige til, for Pep Guardiolas tropper er unægteligt blandt verdens allerbedste fodboldhold, og det fik FC København at føle på.
Til tider lignede FCK-spillerne en hund i et spil kegler, mens Citys stjerne uden problemer kombinerede sig forbi hjemmeholdet.
Træner Jacob Neestrup sammenligner Citys spil med at løbe rundt inde i en tørretubler – hvorend det ellers føles.
– Vi havnede i præcis den samme mølle, som 16, 17 Premier League-hold gør, når de møder Manchester City. Vi havde det svært, ligesom en del andre klubber i Champions League og Premier League har haft og kommer til at få, siger Jacob Neestrup og fortsætter:
– Jeg ved ikke, om det er deres pres, der gør det så svært. Det er mere den kvalitet, de har i spillet på bolden.
– Man kommer til at føle, man løber rundt i en tørretumbler, der bare kører rundt og rundt og rundt.
– Så tror du lige, du er der, og så kommer de fri alligevel. De spiller bare på en måde, som gør, det er rigtig, rigtig svært at komme ind på kroppen af dem, og man kommer til at løbe mange forgæves meter.
– Det er mere det, der er udslagsgivende for, at det bliver svært i mange andre faser af spillet. Når man endelig får fat i kuglen, så er man træt, fortæller FCK-træneren.
Selvom det var et af verdens bedste hold, der stod på den anden banehalvdel, så havde Neestrup håbet på mere fra sine spillere.
– Vi holdte dem mere fra fadet i anden halvleg, men vi havde svært ved at trykke den anden vej.
– Det er den kamp i år, selvom jeg kender mit hold godt, som er sværest at sætte baren for, hvad der er den gode præstation.
– Jeg havde håbet på mere, men vi havde det svært. Rigtig svært, fortæller Jacob Neestrup.
Elias Jelert blev af Tipsbladet kåret til banens bedste, og Jacob Neestrup var også godt tilfreds med den unge back.
– Elias Jelert spiller en decideret fremragende kamp. Han var pivgod. Det skal også ske på Etihad, når vi når dertil.
– Vi er ikke for fine til at spille den kamp, og der kommer endnu en mulighed for drengene, om de er unge eller gamle, for at vise sig frem på bedste måde, siger Neestrup.
Det omvendte opgør spilles i Manchester den 6. marts.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE