Norske Molde kommer i vejen for færøsk triumf

Molde skulle i forlænget spilletid for at få bugt med den færøske sensation i CL-kvalifikationen, KÍ Klaksvík.



Jagten på det yderst usandsynlige Champions League-gruppespil er slut for den færøske sensationsklub KÍ Klaksvík.

Færingerne mødte tirsdag aften deres overmænd i norske Molde, men der skulle forlænget spilletid til for at få værterne videre.

Den ordinære spilletid sluttede 1-0 og dermed samlet 2-2 efter to gange 90 minutter. Men en sen kasse i forlængelsen af Moldes Martin Linnes blev udslagsgivende.

Nu venter en playoffrunde om at komme i Europa Leagues gruppespil for Klaksvik. Glipper det, er der dog en fornem trøstpræmie i form at en plads i Conference League-gruppespillet.

Klaksvik har haft en fænomenal kvalifikation og leveret flere store overraskelser.

Det hele startede med en nulløsning hjemme mod ungarske Ferencvaros, før færingerne vandt returkampen 3-0 og tog skridtet til anden runde.

Her ventede de svenske mestre fra BK Häcken. Efter et stort drama blev dobbeltopgøret afgjort i straffesparkskonkurrence, hvor Klaksvik trak det længste strå.

Selvtilliden tog de færøske mestre med til duellen mod Molde. Første kamp blev vundet 2-1 på Færøerne, og chancerne for et nyt overraskende avancement var fornuftige før det omvendte opgør i Norge.

Forskellen mellem mesterholdene fra Norge og Færøerne var dog tydelig i indledningen, hvor Molde kunne være kommet foran med et par mål.

Hjemmeholdets Magnus Eikrem fik da også bolden tidligt i netmaskerne, men det blev annulleret for en offside i opspillet.

Efter 17 minutter gik den ikke længere. Midtbanespilleren Kristian Eriksen steg til vejrs og pandede et hjørnespark i mål til 1-0.

Molde var generelt toneangivende, men Klaksvik var enkelte gange tæt på gøre sensationen endnu mere sandsynlig.

Med lidt over et kvarter igen sparkede ivorianeren Luc Kassi på undersiden af overliggeren.

Nærmere kunne gæsterne nærmest ikke komme, og danske Claes Kronberg og Patrick Da Silva måtte sammen med holdkammeraterne tage til takke med en tur i forlænget spilletid, hvor det endte med at gå galt.

Molde møder i playoffrunden vinderen af duellen mellem Olimpija Ljubljana og Galatasaray. Deres returopgør var stadig i gang, da kampen i Norge sluttede.

Danskerne Benjamin Tiedemann og Anders Hagelskjær er en del af truppen i Molde.

/ritzau/



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Brøndby straffet – får stor bøde

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

AGF på rov i Hobro IK

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Vender hjem til AaB

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Lars Friis får ikke stort job

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

– Det havde været en større katastrofe

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Thomas Frank siger undskyld

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk