Jagten på det yderst usandsynlige Champions League-gruppespil er slut for den færøske sensationsklub KÍ Klaksvík.
Færingerne mødte tirsdag aften deres overmænd i norske Molde, men der skulle forlænget spilletid til for at få værterne videre.
Den ordinære spilletid sluttede 1-0 og dermed samlet 2-2 efter to gange 90 minutter. Men en sen kasse i forlængelsen af Moldes Martin Linnes blev udslagsgivende.
Nu venter en playoffrunde om at komme i Europa Leagues gruppespil for Klaksvik. Glipper det, er der dog en fornem trøstpræmie i form at en plads i Conference League-gruppespillet.
Klaksvik har haft en fænomenal kvalifikation og leveret flere store overraskelser.
Det hele startede med en nulløsning hjemme mod ungarske Ferencvaros, før færingerne vandt returkampen 3-0 og tog skridtet til anden runde.
Her ventede de svenske mestre fra BK Häcken. Efter et stort drama blev dobbeltopgøret afgjort i straffesparkskonkurrence, hvor Klaksvik trak det længste strå.
Selvtilliden tog de færøske mestre med til duellen mod Molde. Første kamp blev vundet 2-1 på Færøerne, og chancerne for et nyt overraskende avancement var fornuftige før det omvendte opgør i Norge.
Forskellen mellem mesterholdene fra Norge og Færøerne var dog tydelig i indledningen, hvor Molde kunne være kommet foran med et par mål.
Hjemmeholdets Magnus Eikrem fik da også bolden tidligt i netmaskerne, men det blev annulleret for en offside i opspillet.
Efter 17 minutter gik den ikke længere. Midtbanespilleren Kristian Eriksen steg til vejrs og pandede et hjørnespark i mål til 1-0.
Molde var generelt toneangivende, men Klaksvik var enkelte gange tæt på gøre sensationen endnu mere sandsynlig.
Med lidt over et kvarter igen sparkede ivorianeren Luc Kassi på undersiden af overliggeren.
Nærmere kunne gæsterne nærmest ikke komme, og danske Claes Kronberg og Patrick Da Silva måtte sammen med holdkammeraterne tage til takke med en tur i forlænget spilletid, hvor det endte med at gå galt.
Molde møder i playoffrunden vinderen af duellen mellem Olimpija Ljubljana og Galatasaray. Deres returopgør var stadig i gang, da kampen i Norge sluttede.
Danskerne Benjamin Tiedemann og Anders Hagelskjær er en del af truppen i Molde.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
