Norske Molde kommer i vejen for færøsk triumf

Molde skulle i forlænget spilletid for at få bugt med den færøske sensation i CL-kvalifikationen, KÍ Klaksvík.



Jagten på det yderst usandsynlige Champions League-gruppespil er slut for den færøske sensationsklub KÍ Klaksvík.

Færingerne mødte tirsdag aften deres overmænd i norske Molde, men der skulle forlænget spilletid til for at få værterne videre.

Den ordinære spilletid sluttede 1-0 og dermed samlet 2-2 efter to gange 90 minutter. Men en sen kasse i forlængelsen af Moldes Martin Linnes blev udslagsgivende.

Nu venter en playoffrunde om at komme i Europa Leagues gruppespil for Klaksvik. Glipper det, er der dog en fornem trøstpræmie i form at en plads i Conference League-gruppespillet.

Klaksvik har haft en fænomenal kvalifikation og leveret flere store overraskelser.

Det hele startede med en nulløsning hjemme mod ungarske Ferencvaros, før færingerne vandt returkampen 3-0 og tog skridtet til anden runde.

Her ventede de svenske mestre fra BK Häcken. Efter et stort drama blev dobbeltopgøret afgjort i straffesparkskonkurrence, hvor Klaksvik trak det længste strå.

Selvtilliden tog de færøske mestre med til duellen mod Molde. Første kamp blev vundet 2-1 på Færøerne, og chancerne for et nyt overraskende avancement var fornuftige før det omvendte opgør i Norge.

Forskellen mellem mesterholdene fra Norge og Færøerne var dog tydelig i indledningen, hvor Molde kunne være kommet foran med et par mål.

Hjemmeholdets Magnus Eikrem fik da også bolden tidligt i netmaskerne, men det blev annulleret for en offside i opspillet.

Efter 17 minutter gik den ikke længere. Midtbanespilleren Kristian Eriksen steg til vejrs og pandede et hjørnespark i mål til 1-0.

Molde var generelt toneangivende, men Klaksvik var enkelte gange tæt på gøre sensationen endnu mere sandsynlig.

Med lidt over et kvarter igen sparkede ivorianeren Luc Kassi på undersiden af overliggeren.

Nærmere kunne gæsterne nærmest ikke komme, og danske Claes Kronberg og Patrick Da Silva måtte sammen med holdkammeraterne tage til takke med en tur i forlænget spilletid, hvor det endte med at gå galt.

Molde møder i playoffrunden vinderen af duellen mellem Olimpija Ljubljana og Galatasaray. Deres returopgør var stadig i gang, da kampen i Norge sluttede.

Danskerne Benjamin Tiedemann og Anders Hagelskjær er en del af truppen i Molde.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

10. gang i træk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Enorm interesse – millionregn over FCK?