Ny CL-nedtur for City? De har det med at snuble

I aften går det løs i Champions League, og Tipsbladet.dk rangerer her de resterende holds styrke.



Champions League vender i denne uge tilbage med to eksplosive semifinaler, når Manchester City i aften tager imod Real Madrid, mens Villarreal i morgen gæster Liverpool. 

Det bliver således enten en engelsk eller en spansk klub, der den 28. maj løfter pokalen med de store ører på Stade de France i Paris. Men hvem ser stærkest ud inden semifinalerne?

Tipsbladet.dk rangerer her de fire semifinalister, hvor Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen analyserer hvert enkelt mandskab. 

GettyImages-1392404926

1: Liverpool

– Liverpool er godt nok brandvarme for tiden. Jeg ved ikke, om de overhovedet har været stærkere under Klopp. De har indhentet City i Premier League, og de har haft godt styr på sæsonen i Champions League. Villarreal er et fremragende kollektiv, som jeg undervurderede i kvartfinalerne mod Bayern München, så jeg tror ikke, Liverpool overhovedet blæser spanierne ud af banen. Men Liverpool er så godt kørende, at man sandsynligvis får scoret de par mål, der skal til for at komme i finalen i Paris, siger Troels Bager Thøgersen.

GettyImages-1392404926

2: Manchester City

– Jeg synes, det er så uendelig tæt mellem Manchester City og Liverpool. Men jeg forstår godt deres interesse for Erling Haaland, for når man en sjælden gang ikke kan kombinere og tromle sig igennem en dygtig modstander, mangler man altså verdensklasseangriberen. Præcis som anken har været mod Josep Guardiola og hans skiftende hold gennem halvandet årti. City har jo haft det med at falde i huller, når der var allermest på spil i Champions League, så jeg er slet ikke sikker på, at man slår Real Madrid ud, lyder vurderingen fra Troels Bager Thøgersen.

GettyImages-1392404926

3: Real Madrid

– Karim Benzema er helt forrygende sammen med Thibaut Courtois i kassen, der lige nu er den bedste målmand i verden i min sorte bog. Men det er altså et aldrende Real-hold, og hvis det ikke bliver Kylian Mbappé, skal der andre, langt yngre kræfter til i sommerpausen. Man var dygtig men også heldig mod PSG og Chelsea, og jeg er ikke sikker på, det rækker til 180 minutter mod Guardiolas løbemaskiner, siger Troels Bager Thøgersen.

GettyImages-1392404926

4: Villarreal

– Det her er simpelthen et kollektiv i verdensklasse og en af de største succeshistorier i international fodbold i disse år. Unai Emery er en af verdens bedste trænere og er totalt i sync med sit hold, og omvendt. Så de kommer til at udfordre Liverpool og lede efter de få svage punkter, men de havner altså nederst i denne powerranking, fordi de kommer til så relativt få chancer selv, siger Troels Bager Thøgersen.

Aftenens brag mellem Manchester City og Real Madrid kan ses på 3+ fra klokken 21.00.





LIVE

LIVE: Silkeborg-angriber skadet

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Tæt på at sende millioner til FC København

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’