Opstillinger: Liverpool-profil overrasker Laudrup

Michael Laudrup har fået svar på nogle spørgsmål før finalen.



Når Real Madrid og Liverpool går på banen, så bliver det med nogle spørgsmål besvaret, som der var tvivl om forud for kampen. En af dem var om Thiago kunne nå at blive klar, og det overrasker Michael Laudrup meget, at det er sket.

Det fortæller landsholdslegenden på TV3+.

– Det er jo altid vigtigt at have dine midtbanespillere. Det er uanset, hvem du har af forsvarer og angribere. Det er midtbanespillerne, der skal styre kampen. Det er derfra, at mange af tingene kommer fra. Der er det jo vigtigt, at især Fabinho er med. 

– Thiago er jeg overrasket over er med. Jeg så hans ansigt sidste gang, at han var med i sidste weekend i Premier League. Det lignede en spiller, der godt var klar over, at det når jeg ikke. Han nåede det alligevel, fordi ellers var han ikke i startopstillingen, men det er godt for Liverpool, at de tre som spiller normalt er med.

Real Madrids cheftræner Carlo Ancelotti kom ud med sin startopstilling allerede to timer før kampen, og det er noget, som Laudrup karakteriserer som overskud.

– Han viser, at ‘det her er min bedste start11’er. Det kan man jo også se på de spanske aviser. De skriver ‘once de gala’. Galla-elleveren. Der var et par spørgsmål. Det ene var nede i forsvaret med Alaba, der ikke havde spillet længe. Han er tilbage. Og så er der om Valverde om han skulle spille som en slags fjerde midtbanespiller. Det har han valgt, og det er meget fornuftigt, siger Michael Laudrup.

De to holdopstillinger kan ses nedenfor.

Liverpool (4-3-3): Alisson – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Thiago, Fabinho, Henderson – Salah, Mané, Diaz

Real Madrid (4-3-3): Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Mendy – Modric, Casemiro, Kroos – Valverde, Benzema, Vinicius 





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

City med vildt rekordbud

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Optakt: Mexico – Sydafrika

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’