Når Real Madrid og Liverpool går på banen, så bliver det med nogle spørgsmål besvaret, som der var tvivl om forud for kampen. En af dem var om Thiago kunne nå at blive klar, og det overrasker Michael Laudrup meget, at det er sket.
Det fortæller landsholdslegenden på TV3+.
– Det er jo altid vigtigt at have dine midtbanespillere. Det er uanset, hvem du har af forsvarer og angribere. Det er midtbanespillerne, der skal styre kampen. Det er derfra, at mange af tingene kommer fra. Der er det jo vigtigt, at især Fabinho er med.
– Thiago er jeg overrasket over er med. Jeg så hans ansigt sidste gang, at han var med i sidste weekend i Premier League. Det lignede en spiller, der godt var klar over, at det når jeg ikke. Han nåede det alligevel, fordi ellers var han ikke i startopstillingen, men det er godt for Liverpool, at de tre som spiller normalt er med.
Real Madrids cheftræner Carlo Ancelotti kom ud med sin startopstilling allerede to timer før kampen, og det er noget, som Laudrup karakteriserer som overskud.
– Han viser, at ‘det her er min bedste start11’er. Det kan man jo også se på de spanske aviser. De skriver ‘once de gala’. Galla-elleveren. Der var et par spørgsmål. Det ene var nede i forsvaret med Alaba, der ikke havde spillet længe. Han er tilbage. Og så er der om Valverde om han skulle spille som en slags fjerde midtbanespiller. Det har han valgt, og det er meget fornuftigt, siger Michael Laudrup.
De to holdopstillinger kan ses nedenfor.
Liverpool (4-3-3): Alisson – Alexander-Arnold, Konaté, Van Dijk, Robertson – Thiago, Fabinho, Henderson – Salah, Mané, Diaz
Real Madrid (4-3-3): Courtois – Carvajal, Militao, Alaba, Mendy – Modric, Casemiro, Kroos – Valverde, Benzema, Vinicius
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT