Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Pavel Kralovec, Tjekkiet
På tv: TV3+
Twitter: #cldk
Holdnyt:
FC København:
Det har været en fremragende sæsonstart for FC København i Superligaen, og også på den europæiske scene har Ståle Solbakkens mandskab været godt kørende. Nu venter den store eksamen i form af playoff-kampene mod APOEL. En kvalifikation til Champions League-gruppespillet vil være fremragende for det danske mesterhold, der kan stille i stærkeste opstilling mod APOEL.
Det største spørgsmål er imidlertid, hvad den stærkeste startopstilling er. Ståle Solbakken kan vælge fra alle hylder, og det er vanskeligt at forudse, hvem nordmanden vil satse på – særligt til kanterne, hvor mange folk byder sig til. Vi forventer, at Benjamin Verbic kommer tilbage i startopstillingen, og så er det muligt, at der er genvalg til langt de fleste fra 3-1-sejren over FC Midtjylland. Dog er Andreas Cornelius atter klarmeldt, og han kan pesse Andrija Pavlovic i spillet om en plads i angrebet.
APOEL FC:
Klubben tabte i sidste uge den cypriotiske Super Cup, men 1-2-nederlaget mod Apollon Limassol skal tages med et gran salt, da APOEL har hundrede procent fokus på at komme i Champions League-gruppespillet og dermed sparede spillere i opgøret.
Dansk-spanske Thomas Christiansen har et godt kendskab til FC København, og som ny træner i APOEL vil det være en stor triumf at komme i Champions League-gruppespillet, hvor APOEL har været tre gange i løbet af de seneste syv sæsoner med en kvartfinale i 2011/12 som det bedste resultat. APOEL solgte i sidste uge profilen Tomas De Vicenti
Karantæne:
FC København: Ingen
APOEL FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
FC København:
FC København (4-4-2): Olsen – Ankersen, Zanka, Johansson, Augustinsson – Verbic, Kvist, Delaney, Falk – Santander, Pavlovic
APOEL FC:
APOEL FC (4-5-1): Waterman – Milanov, Astlz, Carlão, Alexandrou – Giannlotas, Vinicius, Nuno Morais, Efrem, Vander– Sotirlou
Profilen:
William Kvist var med i FC Københavns berømte kampe mod APOEL i efteråret 2009, og han kommer med stor sandsynlighed til at spille igen tirsdag aften. Med sin erfaring og lederevner er han en vigtig mand for FC København, og han kommer til at spille en væsentlig rolle på den centrale midtbane sammen med Thomas Delaney.
Vidste du, at…:
FCK-spillerne Rasmus Falk og Bashkim Kadrii var begge med i den OB-trup, der i efteråret 2011 var tæt på at spille sig i Champions League-gruppespillet. Begge spillere var på banen i playoff-kampene mod Villarreal, der blev tabt 0-3, men kun Rasmus Falk kan se frem til spilletid nu fem år senere.
Dom:
FC København skal vinde første kamp og sikre sig et godt udgangspunkt før returkampen for at bevare muligheden for kvalifikation til Europa League. Det bør også kunne lade sig gøre mod et cypriotisk mandskab, der ikke har indledt sæsonen i den hjemlige liga endnu. Vi byder på en 2-0-sejr til FC København, der dermed vil have gode muligheder for avancement en uge senere.
Form og indbyrdes kampe:
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
