Optakt: FC København – APOEL FC

FC København står foran en af sæsonens vigtigste kampe, når APOEL er modstanderen i Champions League-kvalifikationen. Bliv klædt på kampen her.



Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 20.45
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Pavel Kralovec, Tjekkiet 
På tv: TV3+
Twitter: #cldk

Holdnyt:
FC København:

Det har været en fremragende sæsonstart for FC København i Superligaen, og også på den europæiske scene har Ståle Solbakkens mandskab været godt kørende. Nu venter den store eksamen i form af playoff-kampene mod APOEL. En kvalifikation til Champions League-gruppespillet vil være fremragende for det danske mesterhold, der kan stille i stærkeste opstilling mod APOEL.

Det største spørgsmål er imidlertid, hvad den stærkeste startopstilling er. Ståle Solbakken kan vælge fra alle hylder, og det er vanskeligt at forudse, hvem nordmanden vil satse på – særligt til kanterne, hvor mange folk byder sig til. Vi forventer, at Benjamin Verbic kommer tilbage i startopstillingen, og så er det muligt, at der er genvalg til langt de fleste fra 3-1-sejren over FC Midtjylland. Dog er Andreas Cornelius atter klarmeldt, og han kan pesse Andrija Pavlovic i spillet om en plads i angrebet. 

APOEL FC:
Klubben tabte i sidste uge den cypriotiske Super Cup, men 1-2-nederlaget mod Apollon Limassol skal tages med et gran salt, da APOEL har hundrede procent fokus på at komme i Champions League-gruppespillet og dermed sparede spillere i opgøret.

Dansk-spanske Thomas Christiansen har et godt kendskab til FC København, og som ny træner i APOEL vil det være en stor triumf  at komme i Champions League-gruppespillet, hvor APOEL har været tre gange i løbet af de seneste syv sæsoner med en kvartfinale i 2011/12 som det bedste resultat. APOEL solgte i sidste uge profilen Tomas De Vicenti

Karantæne:
FC København: Ingen
APOEL FC: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC København:

FC København (4-4-2): Olsen – Ankersen, Zanka, Johansson, Augustinsson – Verbic, Kvist, Delaney, Falk – Santander, Pavlovic

APOEL FC:

APOEL FC (4-5-1): Waterman – Milanov, Astlz, Carlão, Alexandrou – Giannlotas, Vinicius, Nuno Morais, Efrem, Vander– Sotirlou 

Profilen:
William Kvist var med i FC Københavns berømte kampe mod APOEL i efteråret 2009, og han kommer med stor sandsynlighed til at spille igen tirsdag aften. Med sin erfaring og lederevner er han en vigtig mand for FC København, og han kommer til at spille en væsentlig rolle på den centrale midtbane sammen med Thomas Delaney. 

Vidste du, at…:
FCK-spillerne Rasmus Falk og Bashkim Kadrii var begge med i den OB-trup, der i efteråret 2011 var tæt på at spille sig i Champions League-gruppespillet. Begge spillere var på banen i playoff-kampene mod Villarreal, der blev tabt 0-3, men kun Rasmus Falk kan se frem til spilletid nu fem år senere.

Dom:
FC København skal vinde første kamp og sikre sig et godt udgangspunkt før returkampen for at bevare muligheden for kvalifikation til Europa League. Det bør også kunne lade sig gøre mod et cypriotisk mandskab, der ikke har indledt sæsonen i den hjemlige liga endnu. Vi byder på en 2-0-sejr til FC København, der dermed vil have gode muligheder for avancement en uge senere.

Form og indbyrdes kampe:







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse