Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 21.00
Spillested: Estádio do Dragão, Porto
Dommer: Antonio Miguel Mateu Lahoz, Spanien
På TV: 3+
Hashtag: #cldk
Holdnyt:
Manchester City
Efter Liverpools mesterskab i sidste sæson kom Manchester City i denne sæson tilbage på tronen i Premier League, hvor Pep Guardiolas mandskab vandt i overlegen stil. Manchester City har også imponeret i Champions League, hvor de nykårede engelske mestre ekspederede Paris Saint-Germain og Dortmund ud i henholdsvis semifinalen og kvartfinalen.
Pep Guardiola har nu vundet tre mesterskaber i sine første fem sæsoner i Premier League, men det er første gang i klubbens historie, at Manchester City står i Champions League-finalen. Manchester-klubben har væltet sig i nationale triumfer i de seneste år, men i Europa er det indtil nu gået skævt. Derfor er lørdagens opgør i Porto selvsagt en kamp, der bliver afgørende for Pep Guardiolas efterdømme i Manchester City.
I forhold til i sidste sæson har Manchester City i denne sæson forbedret defensiven markant, og det er i høj grad takket være portugisiske Ruben Dias, som man hentede i Benfica sidste sommer. På midtbanen er det især Ilkay Gündogan, der i denne sæson har imponeret, idet tyskeren har været overraskende målfarlig.
Sergio Agüero nettede to gange mod Everton, da argentineren søndag spillede sin sidste Premier League-kamp for Manchester City. Agüero starter dog næppe i Porto, hvor Pep Guardiola i stedet forventes at stille op uden en decideret angriber.
Chelsea
London-klubben var i store problemer i den første halvdel af sæsonen, indtil Frank Lampard blev erstattet af Thomas Tuchel. Tyskeren, der i sidste sæson førte Paris Saint-Germain til Champions League-finalen, har således imponeret stort på Stamford Bridge. Chelsea lå på 9. pladsen i Premier League, da Tuchel ankom, men tyskeren formåede at sikre London-klubben den vigtige fjerdeplads, der betyder, at Chelsea er sikker på Champions League-deltagelse, selvom man taber mod Manchester City på lørdag.
I modsætning til Pep Guardiola har Thomas Tuchel visse skadesbekymringer, idet både N’Golo Kanté og Eduoard Mendy har døjet med skader på det seneste. Begge de to herrer trænede dog med onsdag, og forventes dermed at blive klar til lørdagens finale. Andreas Christensen udgik med en skade, da Chelsea for et par uger siden slog Manchester City i Premier League, og danskeren har ikke været på banen i Chelseas fire seneste kampe. Forsvarsspilleren var dog på bænken mod Aston Villa i søndags.
Chelsea går ikke ind til lørdagens finale med momentum, idet London-klubben har tabt tre af deres seneste fire kampe. FA Cup-finalen mod Leicester blev således tabt med 1-0, og i søndags blev det til et skuffende 2-1-nederlag mod Aston Villa. Kun Leicesters 4-2-nederlag til Tottenham betød, at Chelsea alligevel endte på fjerdepladsen.
Karantæner:
Manchester City: Ingen
Chelsea: Ingen
Bud på startopstillinger:
Manchester City (4-3-3): Ederson – Walker, Stones, Dias, Zinchenko – Silva, Rodri, Gündogan – Mahrez, De Bruyne, Foden
Chelsea (3-4-2-1): Mendy – Azpilicueta, Silva, Rüdiger – James, Jorginho, Kanté, Chilwell – Mount, Havertz – Werner
Profilen:
Manchester City indkasserede seks mål i deres to første kampe i Premier League i denne sæson, men efter indkøbet af Ruben Dias fik Pep Guardiolas mandskab væsentligt bedre styr på defensiven. Manchester City indkasserede således blot syv mål i Dias’ 19 første kampe i Premier League.
Vidste du, at:
Det er anden gang på tre sæsoner, at to engelske hold står overfor hinanden i Champions League-finalen, efter at Liverpool i 2019 slog Tottenham med 2-0.
Historisk set er det tredje gang, at Champions League-finalen bliver en engelsk affære. Første gang var i 2008, hvor Manchester United slog Chelsea efter straffesparkskonkurrence.
Det er ottende gang, at en Champions League-finale bliver et opgør mellem to klubber fra samme land. Første gang var i 1999/2000-sæsonen, hvor Real Madrid slog Valencia med 3-0. Der har været tre rene spanske finaler, to rene engelske finaler, en ren italiensk finale og en ren tysk finale.
Dom:
Chelsea har slået Manchester City to gange efter Thomas Tuchels ankomst i januar, men i begge tilfælde havde Pep Guardiola valgt at starte med flere reservespillere. Der er lagt op til en dyst mellem to af verdens mest anerkendte taktikere, men det vil blive anset som en overraskelse, hvis Chelsea ender med at slå Manchester City.
Chelsea har mange hurtige og teknisk dygtige spillere i offensiven, men London-klubbens problem er, at de ikke er videre målfarlige. Timo Werner har brændt mange kæmpechancer i denne sæson, og det er der næppe råd til mod en så stærk defensiv som Manchester Citys. Pep Guardiolas mandskab eksperede Paris Saint-Germain ud på overbevisende vis, og Manchester-klubben går ind til lørdagens finale med mere selvtillid end Chelsea. Buddet herfra lyder således på en 3-1-sejr til Manchester City.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Vender han retur? Lasse Schöne åben
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
