Optakt: Napoli – Barcelona

Den står på en formsvag duel onsdag aften i Champions League-ottendedelsfinalen, når de italienske mestre Napoli tager imod de spanske mestre fra Barcelona.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Diego Armando Maradona, Napoli
Dommer: Felix Zwayer
På TV: TV3+

Holdnyt:
Napoli:
Højt at flyve, dybt at falde. Napoli henrykte fodbold-Europa i sidste sæson med fremragende offensiv fodbold, der tilmed blev krydret med klubbens første mesterskab siden 89/90-sæsonen, og et flot run i Champions League, hvor de nåede kvartfinalen.

I indeværende sæson er det dog kun gået én vej. Succes-træneren Spalletti forlod klubben i sommer, og først har Rudi Garcia og siden Walter Mazzarri kæmpet gevaldigt med at få holdet til at præstere på samme høje klinge.

Aktuelt indtager Napoli en skuffende niendeplads i Serie A, og weekendens 1-1’er i hjemmekampen mod Genoa fik bægeret til at flyde over for den iltre klubpræsident De Laurentiis, som mandag aften fyrede Mazzarri. Afløseren er Francesco Calzona, som også står i spidsen for det slovenske landshold. 

Calzona og Napoli får et gevaldigt boost denne gang, da topscorer Osimhen forventes at være klar til en startplads efter at have misset de seneste syv ligakampe i en kombination af karantæne og AFCON.

Der er ingen skader hos værterne, der dog må se bort fra Zielinski og Dendoncker, som ikke er del af Champions League-truppen.

Barcelona:
Der er måske ikke lige så meget krise over det hos Barcelona som hos Napoli, men det nærmer sig. Gæsterne kæmper med både spil og resultater, og er aktuelt milevidt fra sidste sæsons niveau. Hvilket også kan aflæses i La Liga-tabellen, hvor der er otte point op til Real Madrid.

Xavi har annonceret, at han til sommer stopper som træner for Barcelona, men bedømt ud fra de seneste mange præstationer, kunne det se ud som om, at der var brug for en frisk start allerede nu.

I weekenden leverede Barcelona endnu en undervældende indsats ude mod Celta Vigo, hvor sejren først blev sikret dybt inde i tillægstiden på en straffescoring af Lewandowski. Polakken brændte faktisk i første omgang, men fik et forsøg mere, da målmanden var gået for tidligt.

Joao Felix når muligvis at blive klar nok til en plads på bænken, til gengæld må Xavi med større sikkerhed undvære Ferran Torres, Gavi, Balde, Alonso og Sergi Roberto.

Danske Andreas Christensen forventes af spanske medier at starte på den centrale midtbane.

Karantæner:
Napoli: Ingen
Barcelona: Ingen

Bud på startopstillinger:
Napoli (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Mario Rui – Anguissa, Lobotka, Traorè – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Koundé, Araujo, Martinez, Cancelo –  De Jong, Christensen, Gündogan – Pedri, Lewandowski, Yamal

Dom:
Det er svært at spå om to mandskaber, som har været så utilregnelige som tilfældet har været det med Napoli og Barcelona i denne sæson.

Pilen peger nok mest spaniernes vej med Napolis forfærdelige form in mente, men Xavis mandskab kommer i problemer i stort set alle kampe for tiden, og derfor bør der også være chancer for, at tilbagevendte Osimhen kan bide fra sig.

Barcelona har indkasseret mål i ni af de seneste 10 ligakampe, så der er grobund for mål i begge ender i den første ottendedelsfinale på Stadio Diego Armando Maradona. 2-2.





Glimrende nyt om Chido Obi


Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Her kan du se Danmark mod Belarus

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Aflyser pressemøde i Parken

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Superliga-profil får trænerlicens

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Advarer mod at undervurdere Belarus

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Chok i OB – siger op efter seks dage

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

AGF straffet med stor bøde

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Clement Bischoff på tavlen

Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Landsholdsspiller på vej til Danmark?