Optakt: Napoli – Barcelona

Den står på en formsvag duel onsdag aften i Champions League-ottendedelsfinalen, når de italienske mestre Napoli tager imod de spanske mestre fra Barcelona.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Diego Armando Maradona, Napoli
Dommer: Felix Zwayer
På TV: TV3+

Holdnyt:
Napoli:
Højt at flyve, dybt at falde. Napoli henrykte fodbold-Europa i sidste sæson med fremragende offensiv fodbold, der tilmed blev krydret med klubbens første mesterskab siden 89/90-sæsonen, og et flot run i Champions League, hvor de nåede kvartfinalen.

I indeværende sæson er det dog kun gået én vej. Succes-træneren Spalletti forlod klubben i sommer, og først har Rudi Garcia og siden Walter Mazzarri kæmpet gevaldigt med at få holdet til at præstere på samme høje klinge.

Aktuelt indtager Napoli en skuffende niendeplads i Serie A, og weekendens 1-1’er i hjemmekampen mod Genoa fik bægeret til at flyde over for den iltre klubpræsident De Laurentiis, som mandag aften fyrede Mazzarri. Afløseren er Francesco Calzona, som også står i spidsen for det slovenske landshold. 

Calzona og Napoli får et gevaldigt boost denne gang, da topscorer Osimhen forventes at være klar til en startplads efter at have misset de seneste syv ligakampe i en kombination af karantæne og AFCON.

Der er ingen skader hos værterne, der dog må se bort fra Zielinski og Dendoncker, som ikke er del af Champions League-truppen.

Barcelona:
Der er måske ikke lige så meget krise over det hos Barcelona som hos Napoli, men det nærmer sig. Gæsterne kæmper med både spil og resultater, og er aktuelt milevidt fra sidste sæsons niveau. Hvilket også kan aflæses i La Liga-tabellen, hvor der er otte point op til Real Madrid.

Xavi har annonceret, at han til sommer stopper som træner for Barcelona, men bedømt ud fra de seneste mange præstationer, kunne det se ud som om, at der var brug for en frisk start allerede nu.

I weekenden leverede Barcelona endnu en undervældende indsats ude mod Celta Vigo, hvor sejren først blev sikret dybt inde i tillægstiden på en straffescoring af Lewandowski. Polakken brændte faktisk i første omgang, men fik et forsøg mere, da målmanden var gået for tidligt.

Joao Felix når muligvis at blive klar nok til en plads på bænken, til gengæld må Xavi med større sikkerhed undvære Ferran Torres, Gavi, Balde, Alonso og Sergi Roberto.

Danske Andreas Christensen forventes af spanske medier at starte på den centrale midtbane.

Karantæner:
Napoli: Ingen
Barcelona: Ingen

Bud på startopstillinger:
Napoli (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Mario Rui – Anguissa, Lobotka, Traorè – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Koundé, Araujo, Martinez, Cancelo –  De Jong, Christensen, Gündogan – Pedri, Lewandowski, Yamal

Dom:
Det er svært at spå om to mandskaber, som har været så utilregnelige som tilfældet har været det med Napoli og Barcelona i denne sæson.

Pilen peger nok mest spaniernes vej med Napolis forfærdelige form in mente, men Xavis mandskab kommer i problemer i stort set alle kampe for tiden, og derfor bør der også være chancer for, at tilbagevendte Osimhen kan bide fra sig.

Barcelona har indkasseret mål i ni af de seneste 10 ligakampe, så der er grobund for mål i begge ender i den første ottendedelsfinale på Stadio Diego Armando Maradona. 2-2.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

FC København – FC Nordsjælland

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Stort Brøndby-boost

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

– Enten FCK eller også stopper han?

Interessen er eksploderet på grund af FC København

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Neestrup må undvære profil igen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Utroligt: Brøndby må glæde sig

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Godt nyt – nu er han landet i København

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

FC København-boss reagerer på tilråb

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub