Optakt: Napoli – Barcelona

Den står på en formsvag duel onsdag aften i Champions League-ottendedelsfinalen, når de italienske mestre Napoli tager imod de spanske mestre fra Barcelona.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Diego Armando Maradona, Napoli
Dommer: Felix Zwayer
På TV: TV3+

Holdnyt:
Napoli:
Højt at flyve, dybt at falde. Napoli henrykte fodbold-Europa i sidste sæson med fremragende offensiv fodbold, der tilmed blev krydret med klubbens første mesterskab siden 89/90-sæsonen, og et flot run i Champions League, hvor de nåede kvartfinalen.

I indeværende sæson er det dog kun gået én vej. Succes-træneren Spalletti forlod klubben i sommer, og først har Rudi Garcia og siden Walter Mazzarri kæmpet gevaldigt med at få holdet til at præstere på samme høje klinge.

Aktuelt indtager Napoli en skuffende niendeplads i Serie A, og weekendens 1-1’er i hjemmekampen mod Genoa fik bægeret til at flyde over for den iltre klubpræsident De Laurentiis, som mandag aften fyrede Mazzarri. Afløseren er Francesco Calzona, som også står i spidsen for det slovenske landshold. 

Calzona og Napoli får et gevaldigt boost denne gang, da topscorer Osimhen forventes at være klar til en startplads efter at have misset de seneste syv ligakampe i en kombination af karantæne og AFCON.

Der er ingen skader hos værterne, der dog må se bort fra Zielinski og Dendoncker, som ikke er del af Champions League-truppen.

Barcelona:
Der er måske ikke lige så meget krise over det hos Barcelona som hos Napoli, men det nærmer sig. Gæsterne kæmper med både spil og resultater, og er aktuelt milevidt fra sidste sæsons niveau. Hvilket også kan aflæses i La Liga-tabellen, hvor der er otte point op til Real Madrid.

Xavi har annonceret, at han til sommer stopper som træner for Barcelona, men bedømt ud fra de seneste mange præstationer, kunne det se ud som om, at der var brug for en frisk start allerede nu.

I weekenden leverede Barcelona endnu en undervældende indsats ude mod Celta Vigo, hvor sejren først blev sikret dybt inde i tillægstiden på en straffescoring af Lewandowski. Polakken brændte faktisk i første omgang, men fik et forsøg mere, da målmanden var gået for tidligt.

Joao Felix når muligvis at blive klar nok til en plads på bænken, til gengæld må Xavi med større sikkerhed undvære Ferran Torres, Gavi, Balde, Alonso og Sergi Roberto.

Danske Andreas Christensen forventes af spanske medier at starte på den centrale midtbane.

Karantæner:
Napoli: Ingen
Barcelona: Ingen

Bud på startopstillinger:
Napoli (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Mario Rui – Anguissa, Lobotka, Traorè – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Koundé, Araujo, Martinez, Cancelo –  De Jong, Christensen, Gündogan – Pedri, Lewandowski, Yamal

Dom:
Det er svært at spå om to mandskaber, som har været så utilregnelige som tilfældet har været det med Napoli og Barcelona i denne sæson.

Pilen peger nok mest spaniernes vej med Napolis forfærdelige form in mente, men Xavis mandskab kommer i problemer i stort set alle kampe for tiden, og derfor bør der også være chancer for, at tilbagevendte Osimhen kan bide fra sig.

Barcelona har indkasseret mål i ni af de seneste 10 ligakampe, så der er grobund for mål i begge ender i den første ottendedelsfinale på Stadio Diego Armando Maradona. 2-2.



Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Kasper Dolberg i choktransfer?



LIVE

LIVE: Nu kan stortalenter debutere for AGF

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Færdig i Manchester City

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Viborg FF – AGF

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC Nordsjælland – Brøndby IF



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

OB – FC Fredericia

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Jakob Poulsen med dyster melding

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Blandt dette årtusindes bedste

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Simeone fatter det ikke

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Langer ud efter Superliga-stjerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Vejle Boldklub – Randers FC

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’