Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Diego Armando Maradona, Napoli
Dommer: Felix Zwayer
På TV: TV3+
Holdnyt:
Napoli:
Højt at flyve, dybt at falde. Napoli henrykte fodbold-Europa i sidste sæson med fremragende offensiv fodbold, der tilmed blev krydret med klubbens første mesterskab siden 89/90-sæsonen, og et flot run i Champions League, hvor de nåede kvartfinalen.
I indeværende sæson er det dog kun gået én vej. Succes-træneren Spalletti forlod klubben i sommer, og først har Rudi Garcia og siden Walter Mazzarri kæmpet gevaldigt med at få holdet til at præstere på samme høje klinge.
Aktuelt indtager Napoli en skuffende niendeplads i Serie A, og weekendens 1-1’er i hjemmekampen mod Genoa fik bægeret til at flyde over for den iltre klubpræsident De Laurentiis, som mandag aften fyrede Mazzarri. Afløseren er Francesco Calzona, som også står i spidsen for det slovenske landshold.
Calzona og Napoli får et gevaldigt boost denne gang, da topscorer Osimhen forventes at være klar til en startplads efter at have misset de seneste syv ligakampe i en kombination af karantæne og AFCON.
Der er ingen skader hos værterne, der dog må se bort fra Zielinski og Dendoncker, som ikke er del af Champions League-truppen.
Barcelona:
Der er måske ikke lige så meget krise over det hos Barcelona som hos Napoli, men det nærmer sig. Gæsterne kæmper med både spil og resultater, og er aktuelt milevidt fra sidste sæsons niveau. Hvilket også kan aflæses i La Liga-tabellen, hvor der er otte point op til Real Madrid.
Xavi har annonceret, at han til sommer stopper som træner for Barcelona, men bedømt ud fra de seneste mange præstationer, kunne det se ud som om, at der var brug for en frisk start allerede nu.
I weekenden leverede Barcelona endnu en undervældende indsats ude mod Celta Vigo, hvor sejren først blev sikret dybt inde i tillægstiden på en straffescoring af Lewandowski. Polakken brændte faktisk i første omgang, men fik et forsøg mere, da målmanden var gået for tidligt.
Joao Felix når muligvis at blive klar nok til en plads på bænken, til gengæld må Xavi med større sikkerhed undvære Ferran Torres, Gavi, Balde, Alonso og Sergi Roberto.
Danske Andreas Christensen forventes af spanske medier at starte på den centrale midtbane.
Karantæner:
Napoli: Ingen
Barcelona: Ingen
Bud på startopstillinger:
Napoli (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Mario Rui – Anguissa, Lobotka, Traorè – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Koundé, Araujo, Martinez, Cancelo – De Jong, Christensen, Gündogan – Pedri, Lewandowski, Yamal
Dom:
Det er svært at spå om to mandskaber, som har været så utilregnelige som tilfældet har været det med Napoli og Barcelona i denne sæson.
Pilen peger nok mest spaniernes vej med Napolis forfærdelige form in mente, men Xavis mandskab kommer i problemer i stort set alle kampe for tiden, og derfor bør der også være chancer for, at tilbagevendte Osimhen kan bide fra sig.
Barcelona har indkasseret mål i ni af de seneste 10 ligakampe, så der er grobund for mål i begge ender i den første ottendedelsfinale på Stadio Diego Armando Maradona. 2-2.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
I svime over Højlund
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Medie peger på FC København
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
MEDIE
Choktransfer?
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vild udtalelse om Nathan Trott
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Færdig i Brøndbys bestyrelse
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
Forlænger med stortalent
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER