Optakt: Napoli – Barcelona

Den står på en formsvag duel onsdag aften i Champions League-ottendedelsfinalen, når de italienske mestre Napoli tager imod de spanske mestre fra Barcelona.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 21:00
Spillested: Stadio Diego Armando Maradona, Napoli
Dommer: Felix Zwayer
På TV: TV3+

Holdnyt:
Napoli:
Højt at flyve, dybt at falde. Napoli henrykte fodbold-Europa i sidste sæson med fremragende offensiv fodbold, der tilmed blev krydret med klubbens første mesterskab siden 89/90-sæsonen, og et flot run i Champions League, hvor de nåede kvartfinalen.

I indeværende sæson er det dog kun gået én vej. Succes-træneren Spalletti forlod klubben i sommer, og først har Rudi Garcia og siden Walter Mazzarri kæmpet gevaldigt med at få holdet til at præstere på samme høje klinge.

Aktuelt indtager Napoli en skuffende niendeplads i Serie A, og weekendens 1-1’er i hjemmekampen mod Genoa fik bægeret til at flyde over for den iltre klubpræsident De Laurentiis, som mandag aften fyrede Mazzarri. Afløseren er Francesco Calzona, som også står i spidsen for det slovenske landshold. 

Calzona og Napoli får et gevaldigt boost denne gang, da topscorer Osimhen forventes at være klar til en startplads efter at have misset de seneste syv ligakampe i en kombination af karantæne og AFCON.

Der er ingen skader hos værterne, der dog må se bort fra Zielinski og Dendoncker, som ikke er del af Champions League-truppen.

Barcelona:
Der er måske ikke lige så meget krise over det hos Barcelona som hos Napoli, men det nærmer sig. Gæsterne kæmper med både spil og resultater, og er aktuelt milevidt fra sidste sæsons niveau. Hvilket også kan aflæses i La Liga-tabellen, hvor der er otte point op til Real Madrid.

Xavi har annonceret, at han til sommer stopper som træner for Barcelona, men bedømt ud fra de seneste mange præstationer, kunne det se ud som om, at der var brug for en frisk start allerede nu.

I weekenden leverede Barcelona endnu en undervældende indsats ude mod Celta Vigo, hvor sejren først blev sikret dybt inde i tillægstiden på en straffescoring af Lewandowski. Polakken brændte faktisk i første omgang, men fik et forsøg mere, da målmanden var gået for tidligt.

Joao Felix når muligvis at blive klar nok til en plads på bænken, til gengæld må Xavi med større sikkerhed undvære Ferran Torres, Gavi, Balde, Alonso og Sergi Roberto.

Danske Andreas Christensen forventes af spanske medier at starte på den centrale midtbane.

Karantæner:
Napoli: Ingen
Barcelona: Ingen

Bud på startopstillinger:
Napoli (4-3-3): Meret; Di Lorenzo, Rrahmani, Jesus, Mario Rui – Anguissa, Lobotka, Traorè – Politano, Osimhen, Kvaratskhelia

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Koundé, Araujo, Martinez, Cancelo –  De Jong, Christensen, Gündogan – Pedri, Lewandowski, Yamal

Dom:
Det er svært at spå om to mandskaber, som har været så utilregnelige som tilfældet har været det med Napoli og Barcelona i denne sæson.

Pilen peger nok mest spaniernes vej med Napolis forfærdelige form in mente, men Xavis mandskab kommer i problemer i stort set alle kampe for tiden, og derfor bør der også være chancer for, at tilbagevendte Osimhen kan bide fra sig.

Barcelona har indkasseret mål i ni af de seneste 10 ligakampe, så der er grobund for mål i begge ender i den første ottendedelsfinale på Stadio Diego Armando Maradona. 2-2.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Færdig i FC Midtjylland?

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Manden der fik Danmark til at vinde er død



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Den første i næsten 40 år

UEFA med ny stor FC København-straf

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

I svime over Højlund

Vild udtalelse om Nathan Trott

Samler informationer om FCK’er

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Medie peger på FC København

Arsenal skuffer mod bundprop

Manchester United jagter Liverpool-profil

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Choktransfer?

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Bo Svensson i spil til stort job

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge