I næste uge vender Champions League endelig tilbage, efter en afbrydelse på næsten fem måneder.
Coronapandemien fik vendt og op ned på den igangværende sæson, og derfor bliver de sidste kampe i årets Champions League-sæson afviklet på ganske særlig vis. Kvartfinalerne og semifinalerne spilles i år således over en enkelt kamp, i stedet for to. Bortset fra de resterende fire 1/8-finaler skal de afgørende kampe alle spilles på neutral grund i Portugal.
Derudover går de forskellige aspiranter også ind til de afgørende kampe med forskellige udgangspunkter. PSG har således ikke spillet ligakampe siden februar, mens Bundesligaen sluttede allerede i juni.
På trods af disse mange ubekendte faktorer kan der dog ikke herske tvivl om, at nogle af de klassiske favoritter har set skarpere ud end andre. CLBOLD.DK rangerer her de største favoritter til at vinde Champions League i denne sæson.
1. BAYERN MÜNCHEN
Hansi Flicks tropper endte med at vinde Bundesligaen med en margin på 13 point, og sydtyskerne har i denne sæson set skræmmende ud. Robert Lewandowski har, sammen med Lionel Messi, været verdens bedste spiller i denne sæson, og meget tyder på, at Bayern München kommer til at stå overfor netop Barcelona i kvartfinalen.
Bayern München er godt besat på alle pladser, og det tyske storhold nyder blandt andet godt af hurtige kantspillere som Serge Gnabry, Kingsley Coman og Alphonso Davies.
2. MANCHESTER CITY
Pep Guardiolas mandskab har haft defensive problemer i denne sæson, hvor man på skuffende vis ikke kunne hamle op med Liverpool i Premier League-tabellen. 2-1-sejren over Real Madrid på Bernabéu viste dog, at englænderne har klassen til at slå alle hold. Med spillere som Kevin De Bruyne, Sergio Agüero og Raheem Sterling ligner Manchester City et godt bud på en vinder i år.
3. PSG
Det store spørgsmål er selvfølgelig, om det er en fordel eller ulempe for pariserne, at de i seneste måneder ikke har spillet regelmæssigt. Den offensive trio Neymar-Icardi-Mbappé kan gøre ondt på alle hold, og lodtrækningen ser ganske favorabel ud for PSG, der møder Atalanta i kvartfinalen.
4. REAL MADRID
Zinedine Zidanes tropper står umiddelbart i en svær situation inden returkampen mod Manchester City, hvor man skal score minimum to mål for at gå videre til kvartfinalen. Real Madrid møder dog op med selvtillid efter det nylige mesterskab, der især er kommet i hus på grund af en stærk defensiv. Sergio Ramos’ fravær kan dog meget vel blive et problem.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
