I næste uge vender Champions League endelig tilbage, efter en afbrydelse på næsten fem måneder.
Coronapandemien fik vendt og op ned på den igangværende sæson, og derfor bliver de sidste kampe i årets Champions League-sæson afviklet på ganske særlig vis. Kvartfinalerne og semifinalerne spilles i år således over en enkelt kamp, i stedet for to. Bortset fra de resterende fire 1/8-finaler skal de afgørende kampe alle spilles på neutral grund i Portugal.
Derudover går de forskellige aspiranter også ind til de afgørende kampe med forskellige udgangspunkter. PSG har således ikke spillet ligakampe siden februar, mens Bundesligaen sluttede allerede i juni.
På trods af disse mange ubekendte faktorer kan der dog ikke herske tvivl om, at nogle af de klassiske favoritter har set skarpere ud end andre. CLBOLD.DK rangerer her de største favoritter til at vinde Champions League i denne sæson.
1. BAYERN MÜNCHEN
Hansi Flicks tropper endte med at vinde Bundesligaen med en margin på 13 point, og sydtyskerne har i denne sæson set skræmmende ud. Robert Lewandowski har, sammen med Lionel Messi, været verdens bedste spiller i denne sæson, og meget tyder på, at Bayern München kommer til at stå overfor netop Barcelona i kvartfinalen.
Bayern München er godt besat på alle pladser, og det tyske storhold nyder blandt andet godt af hurtige kantspillere som Serge Gnabry, Kingsley Coman og Alphonso Davies.
2. MANCHESTER CITY
Pep Guardiolas mandskab har haft defensive problemer i denne sæson, hvor man på skuffende vis ikke kunne hamle op med Liverpool i Premier League-tabellen. 2-1-sejren over Real Madrid på Bernabéu viste dog, at englænderne har klassen til at slå alle hold. Med spillere som Kevin De Bruyne, Sergio Agüero og Raheem Sterling ligner Manchester City et godt bud på en vinder i år.
3. PSG
Det store spørgsmål er selvfølgelig, om det er en fordel eller ulempe for pariserne, at de i seneste måneder ikke har spillet regelmæssigt. Den offensive trio Neymar-Icardi-Mbappé kan gøre ondt på alle hold, og lodtrækningen ser ganske favorabel ud for PSG, der møder Atalanta i kvartfinalen.
4. REAL MADRID
Zinedine Zidanes tropper står umiddelbart i en svær situation inden returkampen mod Manchester City, hvor man skal score minimum to mål for at gå videre til kvartfinalen. Real Madrid møder dog op med selvtillid efter det nylige mesterskab, der især er kommet i hus på grund af en stærk defensiv. Sergio Ramos’ fravær kan dog meget vel blive et problem.
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
OPTAKT
England – Ghana
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Frederiksen renser ud
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
