I næste uge vender Champions League endelig tilbage, efter en afbrydelse på næsten fem måneder.
Coronapandemien fik vendt og op ned på den igangværende sæson, og derfor bliver de sidste kampe i årets Champions League-sæson afviklet på ganske særlig vis. Kvartfinalerne og semifinalerne spilles i år således over en enkelt kamp, i stedet for to. Bortset fra de resterende fire 1/8-finaler skal de afgørende kampe alle spilles på neutral grund i Portugal.
Derudover går de forskellige aspiranter også ind til de afgørende kampe med forskellige udgangspunkter. PSG har således ikke spillet ligakampe siden februar, mens Bundesligaen sluttede allerede i juni.
På trods af disse mange ubekendte faktorer kan der dog ikke herske tvivl om, at nogle af de klassiske favoritter har set skarpere ud end andre. CLBOLD.DK rangerer her de største favoritter til at vinde Champions League i denne sæson.
1. BAYERN MÜNCHEN
Hansi Flicks tropper endte med at vinde Bundesligaen med en margin på 13 point, og sydtyskerne har i denne sæson set skræmmende ud. Robert Lewandowski har, sammen med Lionel Messi, været verdens bedste spiller i denne sæson, og meget tyder på, at Bayern München kommer til at stå overfor netop Barcelona i kvartfinalen.
Bayern München er godt besat på alle pladser, og det tyske storhold nyder blandt andet godt af hurtige kantspillere som Serge Gnabry, Kingsley Coman og Alphonso Davies.
2. MANCHESTER CITY
Pep Guardiolas mandskab har haft defensive problemer i denne sæson, hvor man på skuffende vis ikke kunne hamle op med Liverpool i Premier League-tabellen. 2-1-sejren over Real Madrid på Bernabéu viste dog, at englænderne har klassen til at slå alle hold. Med spillere som Kevin De Bruyne, Sergio Agüero og Raheem Sterling ligner Manchester City et godt bud på en vinder i år.
3. PSG
Det store spørgsmål er selvfølgelig, om det er en fordel eller ulempe for pariserne, at de i seneste måneder ikke har spillet regelmæssigt. Den offensive trio Neymar-Icardi-Mbappé kan gøre ondt på alle hold, og lodtrækningen ser ganske favorabel ud for PSG, der møder Atalanta i kvartfinalen.
4. REAL MADRID
Zinedine Zidanes tropper står umiddelbart i en svær situation inden returkampen mod Manchester City, hvor man skal score minimum to mål for at gå videre til kvartfinalen. Real Madrid møder dog op med selvtillid efter det nylige mesterskab, der især er kommet i hus på grund af en stærk defensiv. Sergio Ramos’ fravær kan dog meget vel blive et problem.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bayern München laver vildt comeback
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
OPTAKT
FC Fredericia – OB
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
