PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Aston Villa havde chancerne til det store comeback, men vandt kun 3-2 og taber dermed samlet 4-5 til PSG.



Paris Saint-Germain skal takke holdets keeper Gianluigi Donnarumma for, at det franske tophold står i Champions Leagues semifinaler.

Franskmændene tabte tirsdag aften returopgøret mod Aston Villa med 2-3, men Luis Enriques tropper havde en 3-1-sejr fra Paris med i bagagen og stryger dermed videre fra kvartfinalen med 5-4 samlet.

Aston Villa havde ellers mulighederne for at vende det hele på hovedet.

Englænderne pressede særligt i anden halvleg intenst på, men Gianluigi Donnarumma i det franske mål hev flere store redninger frem.

Derfor er det PSG, der kan se frem til en semifinale mod vinderen af Arsenal og Real Madrid. De to storklubber spiller onsdag returkamp på Bernabeu, efter London-klubben tog en imponerende 3-0-sejr i første møde.

Aston Villa startede tirsdag aften med fuld fart i håbet om at hurtigt mål ville sætte fut i Villa Park, men det engelske håb fik hurtigt en mavepuster.

PSG-backen Achraf Hakimi var hurtigst over en returbold, da keeper Emiliano Martínez så skidt ud og kun halvklarede et indlæg på en fransk omstilling.

Det var ikke fordi, det franske føringsmål lagde en dæmper på begivenhederne.

Aston Villa sad på det meste spil, og det gav plads til franske omstillinger.

Lynhurtige Ousmane Dembélé fløj i det 28. minut afsted i højresiden og fandt den offensive back Nuno Mendes, som var løbet med og sendte bolden i mål via den højre målstolpe.

Der var fuld smæk på i begge ender, og fem minutter senere var det Aston Villas tur til at slå til på kontra.

Bolden endte hos Youri Tielemans, og belgierens afslutning tog en afretning, inden den strøg i kassen.

Reduceringen gav selvtillid til Aston Villa, der kom ud som lyn og torden efter pausen.

Ti minutter inde i anden halvleg drev midtbaneslideren John McGinn bolden 30 meter, inden han afsluttede aktionen med et flot langskudsmål.

Aston Villa troede nu for alvor på comebacket. Først var Marcus Rashford tæt på, men Donnarumma hev en flot redning frem. Keeperen kunne dog ikke gøre noget på det efterfølgende hjørnespark.

Rashford leverede et par elegante driblinger, inden han servicerede midtstopper Ezri Konza, som sendte bolden i nettet.

Aston Villa fortsatte belejringen, og Donnarumma måtte igen vise klassen, da han leverede en imponerende redning i fuld længde på et hovedstød fra Tielemans.

PSG kan takke den italienske keeper for, at holdet står i semifinalen. 20 minutter før tid stod den store keeper igen i vejen, da Marco Asensio strøg igennem på en friløber.

Tættere på kom englænderne ikke, og i hen mod slutningen var PSG tættere på en udligning, end Aston Villa var på endnu en scoring.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Arteta er utilfreds med disciplinen

United-ejer giver offentlig undskyldning

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Snestorm kan udfordre OB

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Nations League: Her er Danmarks dødspulje



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Derfor var Moukoko vraget

Randers FC – Vejle Boldklub

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Hård dom over Franks fremtid

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nægtet Brøndby-skifte

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl