PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Aston Villa havde chancerne til det store comeback, men vandt kun 3-2 og taber dermed samlet 4-5 til PSG.



Paris Saint-Germain skal takke holdets keeper Gianluigi Donnarumma for, at det franske tophold står i Champions Leagues semifinaler.

Franskmændene tabte tirsdag aften returopgøret mod Aston Villa med 2-3, men Luis Enriques tropper havde en 3-1-sejr fra Paris med i bagagen og stryger dermed videre fra kvartfinalen med 5-4 samlet.

Aston Villa havde ellers mulighederne for at vende det hele på hovedet.

Englænderne pressede særligt i anden halvleg intenst på, men Gianluigi Donnarumma i det franske mål hev flere store redninger frem.

Derfor er det PSG, der kan se frem til en semifinale mod vinderen af Arsenal og Real Madrid. De to storklubber spiller onsdag returkamp på Bernabeu, efter London-klubben tog en imponerende 3-0-sejr i første møde.

Aston Villa startede tirsdag aften med fuld fart i håbet om at hurtigt mål ville sætte fut i Villa Park, men det engelske håb fik hurtigt en mavepuster.

PSG-backen Achraf Hakimi var hurtigst over en returbold, da keeper Emiliano Martínez så skidt ud og kun halvklarede et indlæg på en fransk omstilling.

Det var ikke fordi, det franske føringsmål lagde en dæmper på begivenhederne.

Aston Villa sad på det meste spil, og det gav plads til franske omstillinger.

Lynhurtige Ousmane Dembélé fløj i det 28. minut afsted i højresiden og fandt den offensive back Nuno Mendes, som var løbet med og sendte bolden i mål via den højre målstolpe.

Der var fuld smæk på i begge ender, og fem minutter senere var det Aston Villas tur til at slå til på kontra.

Bolden endte hos Youri Tielemans, og belgierens afslutning tog en afretning, inden den strøg i kassen.

Reduceringen gav selvtillid til Aston Villa, der kom ud som lyn og torden efter pausen.

Ti minutter inde i anden halvleg drev midtbaneslideren John McGinn bolden 30 meter, inden han afsluttede aktionen med et flot langskudsmål.

Aston Villa troede nu for alvor på comebacket. Først var Marcus Rashford tæt på, men Donnarumma hev en flot redning frem. Keeperen kunne dog ikke gøre noget på det efterfølgende hjørnespark.

Rashford leverede et par elegante driblinger, inden han servicerede midtstopper Ezri Konza, som sendte bolden i nettet.

Aston Villa fortsatte belejringen, og Donnarumma måtte igen vise klassen, da han leverede en imponerende redning i fuld længde på et hovedstød fra Tielemans.

PSG kan takke den italienske keeper for, at holdet står i semifinalen. 20 minutter før tid stod den store keeper igen i vejen, da Marco Asensio strøg igennem på en friløber.

Tættere på kom englænderne ikke, og i hen mod slutningen var PSG tættere på en udligning, end Aston Villa var på endnu en scoring.

/ritzau/





Står pludselig i Braithwaite-dilemma




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

LIVE: Det er slut

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Divisionsforeningen med markant udmelding



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Kæmpe nyhed i udlandet

Nu flytter anfører til Danmark

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Av, FCK! Her er de værst af alle



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

– Presset er på Danmark!

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Dansker drillet af Mourinho

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Kan ryge 9 millioner ned i løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

I chok over Steve Cooper-historie

Alexander Lind blæst bagover

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Viser målform før vigtig landskamp