PSG i semifinalen efter kæmpe drama

Aston Villa havde chancerne til det store comeback, men vandt kun 3-2 og taber dermed samlet 4-5 til PSG.



Paris Saint-Germain skal takke holdets keeper Gianluigi Donnarumma for, at det franske tophold står i Champions Leagues semifinaler.

Franskmændene tabte tirsdag aften returopgøret mod Aston Villa med 2-3, men Luis Enriques tropper havde en 3-1-sejr fra Paris med i bagagen og stryger dermed videre fra kvartfinalen med 5-4 samlet.

Aston Villa havde ellers mulighederne for at vende det hele på hovedet.

Englænderne pressede særligt i anden halvleg intenst på, men Gianluigi Donnarumma i det franske mål hev flere store redninger frem.

Derfor er det PSG, der kan se frem til en semifinale mod vinderen af Arsenal og Real Madrid. De to storklubber spiller onsdag returkamp på Bernabeu, efter London-klubben tog en imponerende 3-0-sejr i første møde.

Aston Villa startede tirsdag aften med fuld fart i håbet om at hurtigt mål ville sætte fut i Villa Park, men det engelske håb fik hurtigt en mavepuster.

PSG-backen Achraf Hakimi var hurtigst over en returbold, da keeper Emiliano Martínez så skidt ud og kun halvklarede et indlæg på en fransk omstilling.

Det var ikke fordi, det franske føringsmål lagde en dæmper på begivenhederne.

Aston Villa sad på det meste spil, og det gav plads til franske omstillinger.

Lynhurtige Ousmane Dembélé fløj i det 28. minut afsted i højresiden og fandt den offensive back Nuno Mendes, som var løbet med og sendte bolden i mål via den højre målstolpe.

Der var fuld smæk på i begge ender, og fem minutter senere var det Aston Villas tur til at slå til på kontra.

Bolden endte hos Youri Tielemans, og belgierens afslutning tog en afretning, inden den strøg i kassen.

Reduceringen gav selvtillid til Aston Villa, der kom ud som lyn og torden efter pausen.

Ti minutter inde i anden halvleg drev midtbaneslideren John McGinn bolden 30 meter, inden han afsluttede aktionen med et flot langskudsmål.

Aston Villa troede nu for alvor på comebacket. Først var Marcus Rashford tæt på, men Donnarumma hev en flot redning frem. Keeperen kunne dog ikke gøre noget på det efterfølgende hjørnespark.

Rashford leverede et par elegante driblinger, inden han servicerede midtstopper Ezri Konza, som sendte bolden i nettet.

Aston Villa fortsatte belejringen, og Donnarumma måtte igen vise klassen, da han leverede en imponerende redning i fuld længde på et hovedstød fra Tielemans.

PSG kan takke den italienske keeper for, at holdet står i semifinalen. 20 minutter før tid stod den store keeper igen i vejen, da Marco Asensio strøg igennem på en friløber.

Tættere på kom englænderne ikke, og i hen mod slutningen var PSG tættere på en udligning, end Aston Villa var på endnu en scoring.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

‘Det er en gave for Danmark’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Højbjerg overvejer stor beslutning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Hele holdet er trygge ved ham

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Her begynder næste sæson i Superligaen

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘FC København var en mulighed’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?