Paris Saint-Germain skal takke holdets keeper Gianluigi Donnarumma for, at det franske tophold står i Champions Leagues semifinaler.
Franskmændene tabte tirsdag aften returopgøret mod Aston Villa med 2-3, men Luis Enriques tropper havde en 3-1-sejr fra Paris med i bagagen og stryger dermed videre fra kvartfinalen med 5-4 samlet.
Aston Villa havde ellers mulighederne for at vende det hele på hovedet.
Englænderne pressede særligt i anden halvleg intenst på, men Gianluigi Donnarumma i det franske mål hev flere store redninger frem.
Derfor er det PSG, der kan se frem til en semifinale mod vinderen af Arsenal og Real Madrid. De to storklubber spiller onsdag returkamp på Bernabeu, efter London-klubben tog en imponerende 3-0-sejr i første møde.
Aston Villa startede tirsdag aften med fuld fart i håbet om at hurtigt mål ville sætte fut i Villa Park, men det engelske håb fik hurtigt en mavepuster.
PSG-backen Achraf Hakimi var hurtigst over en returbold, da keeper Emiliano Martínez så skidt ud og kun halvklarede et indlæg på en fransk omstilling.
Det var ikke fordi, det franske føringsmål lagde en dæmper på begivenhederne.
Aston Villa sad på det meste spil, og det gav plads til franske omstillinger.
Lynhurtige Ousmane Dembélé fløj i det 28. minut afsted i højresiden og fandt den offensive back Nuno Mendes, som var løbet med og sendte bolden i mål via den højre målstolpe.
Der var fuld smæk på i begge ender, og fem minutter senere var det Aston Villas tur til at slå til på kontra.
Bolden endte hos Youri Tielemans, og belgierens afslutning tog en afretning, inden den strøg i kassen.
Reduceringen gav selvtillid til Aston Villa, der kom ud som lyn og torden efter pausen.
Ti minutter inde i anden halvleg drev midtbaneslideren John McGinn bolden 30 meter, inden han afsluttede aktionen med et flot langskudsmål.
Aston Villa troede nu for alvor på comebacket. Først var Marcus Rashford tæt på, men Donnarumma hev en flot redning frem. Keeperen kunne dog ikke gøre noget på det efterfølgende hjørnespark.
Rashford leverede et par elegante driblinger, inden han servicerede midtstopper Ezri Konza, som sendte bolden i nettet.
Aston Villa fortsatte belejringen, og Donnarumma måtte igen vise klassen, da han leverede en imponerende redning i fuld længde på et hovedstød fra Tielemans.
PSG kan takke den italienske keeper for, at holdet står i semifinalen. 20 minutter før tid stod den store keeper igen i vejen, da Marco Asensio strøg igennem på en friløber.
Tættere på kom englænderne ikke, og i hen mod slutningen var PSG tættere på en udligning, end Aston Villa var på endnu en scoring.
/ritzau/
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Superliga-profil får trænerlicens
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
Vil bygge statue af Messi
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Kæmpestjerne angrer
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
TRANSFER