Paris Saint-Germain var favorit, og det levede franskmændene op til.
Onsdag aften red de stormen af, da Arsenal begyndte Champions League-semifinalen med lyn, torden og store chancer.
Og da Fabián Ruiz flåede bolden i netmaskerne midtvejs i første halvleg, gik luften af den engelske ballon. Senere scorede Achraf Hakimi, inden Bukayo Saka pyntede på resultatet, så PSG vandt returopgøret med 2-1.
Dermed snuppede PSG en samlet sejr på 3-1 og har nu chancen for at vinde sit første Champions League-trofæ nogensinde. Klubben har været i én finale. Det var i 2020, hvor det endte med nederlag til Bayern München.
I år skal franskmændene i finalen møde italienske Inter, som tirsdag aften slog FC Barcelona ud i et medrivende drama i Milano.
Det er første gang i 21 år, at hverken Spanien, Tyskland eller England har en klub i finalen. Dengang for 21 år siden vandt FC Porto over Monaco.
Hvem der vinder Europas største klubkamp i år, finder vi ud af 31. maj, når Allianz Arena i München lægger græs til finalen.
Onsdagens opgave var slet ikke umulig for Arsenal, som da også kom buldrende ud af omklædningsrummet og sendte en hvirvelvind ned over PSG’s banehalvdel.
Inden for de første otte minutter havde Declan Rice, Gabriel Martinelli og Martin Ødegaard store chancer for at give PSG en mareridtsstart. Tættest på kom Ødegaard med sit hug, men Gianluigi Donnarumma viste klasse og reagerede lynhurtigt.
PSG red stormen af og begyndte stille og roligt at varme op til en scoring. Khvicha Kvaratskhelia krøllede bolden på stolpen, Désiré Doué kom til en fin chance efter en god bolderobring fra Bradley Barcola, og efter 27 minutter kom målet.
Fabián Ruiz fik bolden lige uden for feltet, skubbede den til venstre med brystet og høvlede den i nettet med venstreskøjten.
Derefter forsvandt Arsenal nærmest ud af opgøret. Bradley Barcola kunne have bragt PSG yderligere foran efter en halv time, inden halvlegen mistede nerve.
Nerven udeblev også i anden halvlegs begyndelse, hvor Arsenal-spillerne slet ikke kunne stable noget offensivt på benene, selv om de var tvunget til at score mindst to mål.
I stedet fik PSG chancen fra straffesparkspletten, da Myles Lewis-Skelly havde hånd på bolden i feltet. Men Vitinha misbrugte sit straffespark efter et tilløb i gåtempo.
Achraf Hakimi havde anderledes held med sin afslutning, da han efter 72 minutter trykkede af fra en god position i feltet. David Raya kunne ikke nå den, og så var det reelt afgjort.
Bukayo Saka reducerede få minutter senere, men Arsenal formåede ikke at mønstre en offensiv, der kunne føre til flere scoringer.
/ritzau/

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Reagerer på AGF-tumult: – Der er en grænse

Ny aftale? Skal mødes med Helenius’ agent

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Afsløring: Vejle tæt på at hente dansker i Tyrkiet

Nu bekræfter politiet

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Nicolai Boilesens nye job? ‘Jeg har holdt møder’

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil

Roy Keane raser: Vis noget klasse, Liverpool!

– Sæsonen har været noget lort

Superliga-retur? ‘Jeg kigger mod Danmark’

Man Utd-spiller fælder hård dom

Færdig i Real Madrid

Tottenham-helt: Nu tænker ingen på det

Twente tryner NEC i playoff-semifinale

FCK og Brøndby dominerer: Hvem er bedst?

– Alt er sort for ham

Kæmpe forløsning: Tottenham vinder Europa League

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet

Revser storsatsende dansk klub: ‘En skandale’

Sådan undgår man, at børnene kan se kampene!

Afslører lang jagt

FCK med badedyr-opfordring inden guldkamp

Superliga-stjerne ofrer ferien

Kastede forbandelse for FCK- og Brøndby-profiler

Lukker døren for dansk kæmpetransfer

Forlænger med Hansi Flick

Ville til FCM – nu får han lov til at skifte

– Det er forfærdeligt

David Beckham: Giv ham alt, hvad han peger på!

I dialog med FCK-stjerne

Gør sig klar til at byde på FCK-emne

Bataljer til AGF-træning: – Fint med en smule ild

Arsenal overvejer at købe Real Madrid-stjerne

Henrik Heggheim er eksploderet efter Brøndby-exit

– Brøndby-stjerne har ikke ramt niveau

Ny kæmpetransfer? I dialog om Superliga-komet

OB vil investere 210 millioner i stadion

Drømmer om Brøndby-comeback

Absurd: Superliga-klubber svæver i uvished

Skal han til Superligaen nu?