Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater

UEFA har smidt KF Drita ud af Champions League-kvalifikationen, efter to af holdets spillere blev testet positiv for coronavirus. Det er klubben så vred over, at den nu vil “følge alle juridiske veje til ende”.



Denne sommer skulle have været en stor en af slagsen for KF Drita. Holdet vandt mesterskabet i Kosovo og havde udsigt til at repræsentere landet i Champions League-kvalifikationen. Det sidste er dog slut, før det for alvor kom i gang.

UEFA har således smidt Drita ud af kvalifikationen. Holdet var ellers få timer fra at skulle møde nordirske Lindfield i den indledende kvalifikationsrunde tirsdag aften, da kampen blev udskudt. Årsagen var, at to Drita-spillere var testet positiv for coronavirus.

Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen

Kampen skulle være spillet i Schweiz, og da de schweiziske myndigheder forlangte, at hele truppen skulle i ti dages karantæne, kunne opgøret ikke nå at blive afviklet i tide. Det skulle senest have været fredag, da næste runde af kvalifikationen finder sted i næste uge.

Derfor tildelte UEFA’s Appelinstans Drita et 3-0-nederlag på skrivebordet. Det står i de særlige regler for dette års turnering, at det hold, der ikke kan gennemføre en kamp, skal taberdømmes.

Læs også:FCM’s mulige modstander ramt af corona: To Ludogorets-spillere smittet

Drita er dog langt fra imponerede over UEFA. På sin Facebook-profil skriver klubben, at den ikke forstår, at hvorfor UEFA traf beslutningen uden at indhente yderligere forklaring eller udtalelse fra Drita. 

– Vi er dybt oprørte over denne pludselige og subjektive beslutning. Det eneste, der er at gøre for os som klub er at overdrage sagen til advokater for at forfølge alle juridiske veje til ende, skriver klubben.

KF Drita er dog ikke færdig i de europæiske kvalifikationer i denne omgang. Når man taber i Champions League-kvalifikationen, får man en ny chance i Europa League-kvalifikationen. Her træder Drita ind i anden runde.

Læs også:Lodtrækningen er klaret: FC Midtjylland skal til Montenegro eller Bulgarien
Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt




FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken