Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater

UEFA har smidt KF Drita ud af Champions League-kvalifikationen, efter to af holdets spillere blev testet positiv for coronavirus. Det er klubben så vred over, at den nu vil “følge alle juridiske veje til ende”.



Denne sommer skulle have været en stor en af slagsen for KF Drita. Holdet vandt mesterskabet i Kosovo og havde udsigt til at repræsentere landet i Champions League-kvalifikationen. Det sidste er dog slut, før det for alvor kom i gang.

UEFA har således smidt Drita ud af kvalifikationen. Holdet var ellers få timer fra at skulle møde nordirske Lindfield i den indledende kvalifikationsrunde tirsdag aften, da kampen blev udskudt. Årsagen var, at to Drita-spillere var testet positiv for coronavirus.

Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen

Kampen skulle være spillet i Schweiz, og da de schweiziske myndigheder forlangte, at hele truppen skulle i ti dages karantæne, kunne opgøret ikke nå at blive afviklet i tide. Det skulle senest have været fredag, da næste runde af kvalifikationen finder sted i næste uge.

Derfor tildelte UEFA’s Appelinstans Drita et 3-0-nederlag på skrivebordet. Det står i de særlige regler for dette års turnering, at det hold, der ikke kan gennemføre en kamp, skal taberdømmes.

Læs også:FCM’s mulige modstander ramt af corona: To Ludogorets-spillere smittet

Drita er dog langt fra imponerede over UEFA. På sin Facebook-profil skriver klubben, at den ikke forstår, at hvorfor UEFA traf beslutningen uden at indhente yderligere forklaring eller udtalelse fra Drita. 

– Vi er dybt oprørte over denne pludselige og subjektive beslutning. Det eneste, der er at gøre for os som klub er at overdrage sagen til advokater for at forfølge alle juridiske veje til ende, skriver klubben.

KF Drita er dog ikke færdig i de europæiske kvalifikationer i denne omgang. Når man taber i Champions League-kvalifikationen, får man en ny chance i Europa League-kvalifikationen. Her træder Drita ind i anden runde.

Læs også:Lodtrækningen er klaret: FC Midtjylland skal til Montenegro eller Bulgarien
Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

På vej til storklub?

De vil have Gaaei – her er prisen

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Panama – England

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Kroatien – Ghana