Rasende hold smidt ud af CL-kvalifikation: Truer UEFA med advokater

UEFA har smidt KF Drita ud af Champions League-kvalifikationen, efter to af holdets spillere blev testet positiv for coronavirus. Det er klubben så vred over, at den nu vil “følge alle juridiske veje til ende”.



Denne sommer skulle have været en stor en af slagsen for KF Drita. Holdet vandt mesterskabet i Kosovo og havde udsigt til at repræsentere landet i Champions League-kvalifikationen. Det sidste er dog slut, før det for alvor kom i gang.

UEFA har således smidt Drita ud af kvalifikationen. Holdet var ellers få timer fra at skulle møde nordirske Lindfield i den indledende kvalifikationsrunde tirsdag aften, da kampen blev udskudt. Årsagen var, at to Drita-spillere var testet positiv for coronavirus.

Læs også:Gode nyheder for dansk fodbold: To hold i Champions League-kvalifikationen

Kampen skulle være spillet i Schweiz, og da de schweiziske myndigheder forlangte, at hele truppen skulle i ti dages karantæne, kunne opgøret ikke nå at blive afviklet i tide. Det skulle senest have været fredag, da næste runde af kvalifikationen finder sted i næste uge.

Derfor tildelte UEFA’s Appelinstans Drita et 3-0-nederlag på skrivebordet. Det står i de særlige regler for dette års turnering, at det hold, der ikke kan gennemføre en kamp, skal taberdømmes.

Læs også:FCM’s mulige modstander ramt af corona: To Ludogorets-spillere smittet

Drita er dog langt fra imponerede over UEFA. På sin Facebook-profil skriver klubben, at den ikke forstår, at hvorfor UEFA traf beslutningen uden at indhente yderligere forklaring eller udtalelse fra Drita. 

– Vi er dybt oprørte over denne pludselige og subjektive beslutning. Det eneste, der er at gøre for os som klub er at overdrage sagen til advokater for at forfølge alle juridiske veje til ende, skriver klubben.

KF Drita er dog ikke færdig i de europæiske kvalifikationer i denne omgang. Når man taber i Champions League-kvalifikationen, får man en ny chance i Europa League-kvalifikationen. Her træder Drita ind i anden runde.

Læs også:Lodtrækningen er klaret: FC Midtjylland skal til Montenegro eller Bulgarien
Læs også:FCM-boss om europæisk gruppespilsgaranti: Det er helt unikt




EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’