Raser over ‘arrogant’ Guardiola: – Jeg kunne ikke tro mine egne øjne

Den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara var rystet over Pep Guardiolas tilgang til lørdagens Champions League, som Chelsea endte med at vinde 1-0, efter et mål af Kai Havertz.



Chelsea vandt lørdag Champions League, efter en 1-0-sejr over Manchester City i finalen, og det har nu medført kritik til Pep Guardiola. 

Spanieren, der tidligere er blevet hårdt kritiseret for at overtænke vigtige Champions League-kampe, valgte således at starte op uden hverken Rodri eller Fernandinho. Manchester City havde spillet 60 kampe i 2020/21-sæsonen inden lørdagens finale, og kun i én af disse havde Guardiola stillet op uden hverken Fernandinho eller Rodri. 

Guardiola valgte i stedet at give den formsvage Raheem Sterling chancen fra start, mens Ilkay Gündogan blev rykket tilbage på den defensive midtbane. Og ifølge den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara dummede Pep Guardiola sig alvorligt med sin taktik i Porto.

– Jeg kunne ikke tro mine egne øjne. Det er en af de værste præstationer, jeg har set fra Manchester City i lang tid. De smed det væk. En fuldstændig katastrofal opstilling fra Pep Guardiola. Jeg kan ikke fatte, at han gik så galt i så vigtig en kamp, lød det således, ifølge talkSPORT, fra Jamie O’Hara.

En skændsel
Ifølge Jamie O’Hara havde Chelsea vundet større, hvis Timo Werner havde været skarpere, mens Raheem Sterling blev neutraliseret fuldstændigt af Reece James. 

– Jeg kunne ikke tro mine egne øjne. Det var en skændsel fra Pep Guardiola, lød det således fra O’Hara.

Ifølge den tidligere Tottenham-spiller udviste Pep Guardiola desuden ‘arrogance’ ved ikke at lave om på sin opstilling i pausen.

– Man kunne se fra begyndelsen af, at Chelsea begyndte at finde rummene. Gündogan vil gerne presse, han er ikke en defensiv midtbanespiller!

– Det defensive anker er den vigtigste spiller på holdet. Ham, der får det hele til at hænge sammen. Ham, der dikterer tingene. Det var derfor, at de hentede Rodri. Fernandinho har været en af Manchester Citys bedste spillere nogensinde, for det er ham, der får dem til at hænge sammen.

Med lørdagens triumf i Porto har Chelsea nu vundet Champions League to gange i klubbens historie, mens Manchester City stadig ikke har vundet turneringen.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Magiske Messi slår til igen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Overvejer AGF-forlængelse

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Superliga-profiler topper international liste