Real Madrid holdt fast i føringen: Klar til semien

Liverpool manglede skarphed foran mål, da holdet blev slået samlet af Real Madrid i CL-kvartfinalen.



Real Madrid er klar til semifinalen i fodboldens Champions League.

Det spanske mesterhold havde marginalerne med sig, da det onsdag fik 0-0 ude mod Liverpool og dermed vandt kvartfinalen med samlet 3-1 efter en sejr i Madrid.

Liverpool kunne have været foran med flere mål ved pausen, men den manglende skarphed kostede.

Allerede nu står det klart, at Real Madrids modstander i semifinalen bliver Chelsea, som tirsdag ekspederede FC Porto ud af den prestigefyldte klubturnering.

Efter nederlaget i sidste uge var Liverpool tvunget til at vinde med mindst to over Real Madrid, hvis englænderne skulle gøre sig forhåbninger om avancement.

Det så på papiret svært ud, da Real Madrid end ikke havde tabt en fodboldkamp siden slutningen af januar.

Men hvis spanierne var en smule rystede inden kampen, er det ikke så mærkeligt, for på vej til stadion blev holdets bus angrebet med sten.

Liverpool troede tydeligvis på endnu en magisk aften hjemme på Anfield, og allerede efter to minutter kunne det have stået 1-0.

Sadio Mané dirigerede en lang bold videre til Mohamed Salah, som fik sit flade forsøg reddet af en fodparade fra Madrid-målmand Thibaut Courtois.

I modsætning til det første møde skabte Liverpool godt med chancer, og ti minutter inde i opgøret var føringen tæt på at komme fra uventet kant. James Milners langskudsforsøg tog Courtois sig dog også af på flot vis.

Der gik et stykke tid, før Real Madrid for alvor meldte sig ind i kampen. Det var til gengæld også tæt på at kaste en føring af sig, da Karim Benzema efter 20 minutter lidt tilfældigt ramte stolpen.

Også Georginio Wijnaldum og Mané fik pæne tilbud før pausefløjt, men Real Madrid slap med skrækken og tog 0-0 med til pausen.

Det meste foregik i og omkring Real Madrids felt, men kvartfinalen kunne være blevet lukket af Vinicius Júnior efter 65 minutter.

Brasilianeren stak afsted i en omstilling, men blev den lille i duellen med sin landsmand Alisson Becker i Liverpool-målet.

Få minutter efter var det så en tredje brasilianer, Roberto Firmino, der fik bolden serveret i feltet, men hans afslutning fra tæt hold blev blokeret.

Reduceringsmålet kom ikke, og med et kvarter tilbage begyndte tanken at være tom hos Liverpool-spillerne.

Real Madrid kørte den samlede sejr hjem og øjner nu sin fjerde Champions League-triumf med Zinedine Zidane som træner.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Smadrer transferrekord

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Frankrig – England

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forventer rekord i Superliga-klub

FCK-boss åben for lejeaftaler

Dansk klub har lagt hele strategien om

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked