Real Madrid er klar til semifinalen i fodboldens Champions League.
Det spanske mesterhold havde marginalerne med sig, da det onsdag fik 0-0 ude mod Liverpool og dermed vandt kvartfinalen med samlet 3-1 efter en sejr i Madrid.
Liverpool kunne have været foran med flere mål ved pausen, men den manglende skarphed kostede.
Allerede nu står det klart, at Real Madrids modstander i semifinalen bliver Chelsea, som tirsdag ekspederede FC Porto ud af den prestigefyldte klubturnering.
Efter nederlaget i sidste uge var Liverpool tvunget til at vinde med mindst to over Real Madrid, hvis englænderne skulle gøre sig forhåbninger om avancement.
Det så på papiret svært ud, da Real Madrid end ikke havde tabt en fodboldkamp siden slutningen af januar.
Men hvis spanierne var en smule rystede inden kampen, er det ikke så mærkeligt, for på vej til stadion blev holdets bus angrebet med sten.
Liverpool troede tydeligvis på endnu en magisk aften hjemme på Anfield, og allerede efter to minutter kunne det have stået 1-0.
Sadio Mané dirigerede en lang bold videre til Mohamed Salah, som fik sit flade forsøg reddet af en fodparade fra Madrid-målmand Thibaut Courtois.
I modsætning til det første møde skabte Liverpool godt med chancer, og ti minutter inde i opgøret var føringen tæt på at komme fra uventet kant. James Milners langskudsforsøg tog Courtois sig dog også af på flot vis.
Der gik et stykke tid, før Real Madrid for alvor meldte sig ind i kampen. Det var til gengæld også tæt på at kaste en føring af sig, da Karim Benzema efter 20 minutter lidt tilfældigt ramte stolpen.
Også Georginio Wijnaldum og Mané fik pæne tilbud før pausefløjt, men Real Madrid slap med skrækken og tog 0-0 med til pausen.
Det meste foregik i og omkring Real Madrids felt, men kvartfinalen kunne være blevet lukket af Vinicius Júnior efter 65 minutter.
Brasilianeren stak afsted i en omstilling, men blev den lille i duellen med sin landsmand Alisson Becker i Liverpool-målet.
Få minutter efter var det så en tredje brasilianer, Roberto Firmino, der fik bolden serveret i feltet, men hans afslutning fra tæt hold blev blokeret.
Reduceringsmålet kom ikke, og med et kvarter tilbage begyndte tanken at være tom hos Liverpool-spillerne.
Real Madrid kørte den samlede sejr hjem og øjner nu sin fjerde Champions League-triumf med Zinedine Zidane som træner.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
