Real Madrid er klar til semifinalen i fodboldens Champions League.
Det spanske mesterhold havde marginalerne med sig, da det onsdag fik 0-0 ude mod Liverpool og dermed vandt kvartfinalen med samlet 3-1 efter en sejr i Madrid.
Liverpool kunne have været foran med flere mål ved pausen, men den manglende skarphed kostede.
Allerede nu står det klart, at Real Madrids modstander i semifinalen bliver Chelsea, som tirsdag ekspederede FC Porto ud af den prestigefyldte klubturnering.
Efter nederlaget i sidste uge var Liverpool tvunget til at vinde med mindst to over Real Madrid, hvis englænderne skulle gøre sig forhåbninger om avancement.
Det så på papiret svært ud, da Real Madrid end ikke havde tabt en fodboldkamp siden slutningen af januar.
Men hvis spanierne var en smule rystede inden kampen, er det ikke så mærkeligt, for på vej til stadion blev holdets bus angrebet med sten.
Liverpool troede tydeligvis på endnu en magisk aften hjemme på Anfield, og allerede efter to minutter kunne det have stået 1-0.
Sadio Mané dirigerede en lang bold videre til Mohamed Salah, som fik sit flade forsøg reddet af en fodparade fra Madrid-målmand Thibaut Courtois.
I modsætning til det første møde skabte Liverpool godt med chancer, og ti minutter inde i opgøret var føringen tæt på at komme fra uventet kant. James Milners langskudsforsøg tog Courtois sig dog også af på flot vis.
Der gik et stykke tid, før Real Madrid for alvor meldte sig ind i kampen. Det var til gengæld også tæt på at kaste en føring af sig, da Karim Benzema efter 20 minutter lidt tilfældigt ramte stolpen.
Også Georginio Wijnaldum og Mané fik pæne tilbud før pausefløjt, men Real Madrid slap med skrækken og tog 0-0 med til pausen.
Det meste foregik i og omkring Real Madrids felt, men kvartfinalen kunne være blevet lukket af Vinicius Júnior efter 65 minutter.
Brasilianeren stak afsted i en omstilling, men blev den lille i duellen med sin landsmand Alisson Becker i Liverpool-målet.
Få minutter efter var det så en tredje brasilianer, Roberto Firmino, der fik bolden serveret i feltet, men hans afslutning fra tæt hold blev blokeret.
Reduceringsmålet kom ikke, og med et kvarter tilbage begyndte tanken at være tom hos Liverpool-spillerne.
Real Madrid kørte den samlede sejr hjem og øjner nu sin fjerde Champions League-triumf med Zinedine Zidane som træner.
/ritzau/
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Medie med Kamil Grabara-afsløring
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
Landstræner uenig med Ronaldo
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
Clement Bischoff på tavlen
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Chok i OB – siger op efter seks dage
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’
Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Kæmpe ændring i MLS
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
