Real Madrid-profil svarer Salah: Det viser foragt

Ifølge Fede Valverde har en kommentar fra Mohamed Salah blot gjort Real Madrid-spillerne endnu mere motiverede inden lørdagens Champions League-finale.



Mohamed Salah har givet Real Madrid-spillerne ekstra motivation inden lørdagens Champions League-finale i Paris. 

Sådan lyder det nu fra Real Madrid-spilleren Fede Valverde, der i et interview med Marca er blevet spurgt til den udtalelse, som Mohamed Salah kom med inden returkampen mellem Real Madrid og Manchester City i semifinalen. Her slog Liverpool-stjernen fast, at han håbede på at møde Real Madrid i finalen. Og ifølge Valverde er altså ingen tvivl om, at Salahs kommentar har givet spanierne endnu større motivation. 

– Ja. Selvfølgelig er det ord, som alle kan fortolke, som de har lyst til. Jeg er modstander, og jeg ser det som en undervurdering af Real Madrid-emblemet og spillerne… det eneste, vi skal fokusere på, er at gøre vores bedste. Forsøge at vise, hvorfor vi er i finalen. Og forhåbentligt kan vi sikre endnu et trofæ til fansene og til Real Madrid, lyder det således fra Valverde. 

I interviewet citerer Marca også Valverde for, at Salahs udtalelse viser ‘foragt’ for Real Madrid. 

Mohamed Salahs præference for at møde Real Madrid kan dog også ses som, at egypteren ønsker at få revanche efter Champions League-finalen i 2018, hvor han måtte udgå skadet i første halvleg, hvorefter Real Madrid slog Liverpool med 3-1. Efter Real Madrids avancement til årets finale skrev Salah således på Twitter, at Liverpool ‘har et regnskab, der skal gøres op’ med Real Madrid. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afviser monsterbud på Simsir



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

AGF-scoop: Hijackede transfer

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Crazy transfer: City køber Anderson

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Tullberg teaser for transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

De køber ham for 740 mio.

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her kan man se La Liga fremover

Brøndby bekræfter: Køber stortalent