FC København trak tre af Europas helt store traditionsklubber i Champions League-gruppespillet, men ingen af de tre ser ud til at være i nærheden af tidligere tiders topniveau.
Kampprogram
16/9: Galatasaray-FCK
3/10: FCK-Bayern München
24/10: Manchester United-FC København
8/11: FCK-Manchester United
29/11: Bayern München-FCK
12/12: FCK-Galatasaray
Kampprogrammet blev ikke, som FC København kunne have håbet.
Det havde været mere attraktivt at møde enten Bayern München eller Manchester United i sidste spillerunde, hvor de to storklubber fra Tyskland og England meget vel kan være videre og derfor ikke stiller med stærkeste hold.
Med Galatasaray i første runde skal man være stærk lige fra start og meget gerne have point i Istanbul, mens presset vil være på FCK i returkampen i sidste runde i december.
Modstandere

Galatasaray
Cheftræner: Okan Buruk
Største profiler: Mauro Icardi, Wilfried Zaha og Hakim Ziyech
Formation: 4-2-3-1
Galatasaray er kommet igen efter en rædselsfuld 2021/22-sæson, hvor man ikke kvalificerede sig til Europa og skiftede ud i hele ledelsen i sommeren 2022.
‘Gala’ nåede tilbage på den tyrkiske trone i sidste sæson, men det hang i høj grad sammen med, at mesterholdet Trabzonspor kollapsede, og at Fenerbahce og Besiktas heller ikke var nær så stærke, som de har været i tidligere sæsoner.
Galatasaray har en række stærke individualister i form af Mauro Icardi, den tidligere FC Porto-profil Sergio Oliveira, tidligere Napoli-spiller Dries Mertens og nytilkomne Wilfried Zaha og Hakim Ziyech. Det er spillere, der egenhændigt kan skabe eller score matchvinder-mål mod FC København, men også spillere, der har toppet og nok ikke leverer samme defensive arbejdsradius som tidligere i deres karrierer.
Det viste Molde i Champions League-kvalifikationen, hvor nordmændene over to kampe faktisk vandt afslutnings-statistikken 34-15 og burde have fået noget bedre med sig end nederlag på 2-3 og 1-2.
I FC København bider man mærke i, at man klarer sig udmærket mod tyrkiske hold i Europa, som sejre over Trabzonspor, Istanbul BB og Galatasaray viser, og kan man frustrere de offensive profiler, bør man faktisk kunne hente fire eller seks point mod det tyrkiske tophold, der ikke er vant til lige så hårdnakket modstand hjemme i Süper Lig.

Bayern München
Cheftræner: Thomas Tuchel
Største profiler: Harry Kane, Mathijs de Ligt og Joshua Kimmich
Formation: 4-3-3
FC Bayern er på papiret en af forhåndsfavoritterne til at vinde Champions League, men i 2023 har klubben tydeligvis ikke været på det sædvanlige niveau. Kun en alvorlig dommerfejl forhindrede Borussia Dortmund i at vinde mesterskabet for første gang i ti år, og man anede mere end en knivspids metaltræthed.
Ledelsen har handlet ved at købe den helt fantastiske Napoli-stopper Min-jae Kim og Tottenham-stjernen Harry Kane, to superspillere der her og nu skal løfte Bayerns niveau.
Men man aner stadig usikkerheden. Manuel Neuer har stadig skadesproblemer, og det i en grad, så man kan undre sig over, at Bayern ikke eksempelvis købte Kamil Grabara i stedet for at køre videre med Sven Ulreich og den nye reserve Daniel Peretz fra Maccabi Tel Aviv, der ærlig talt ligner en discount-løsning sammenligning med den polske FCK-keeper.
Det er også påfaldende, at det tyske landshold er i så store problemer med adskillige Bayern-spillere i bærende positioner, så FC Bayern bør ikke være så fuldstændig uovervindelige som for to-tre år siden.
Når det er sagt, skal FCK stå på tæer – måske kunne der ligge et point i Parken i begyndelsen af oktober, hvis københavnerne kan holde Tuchels mandskab stangen de først 60-75 minutter.

Manchester United
Cheftræner: Erik ten Hag
Største profiler: Marcus Rashford, Bruno Fernandes og Casemiro
Formation: 4-2-3-1 eller 4-3-3
Det kører tydeligvis ikke som smurt i Premier League, hvor Erik ten Hag stadig forsøger at få tændt op under et hold med for mange jævne spillere og folk på midtbanen og i forsvaret, der nok aldrig kommer i nærheden af at vinde et mesterskab med United.
Men at Manchester United er for langt fra de allerbedste klubbers niveau er ikke ensbetydende med, at FC København dermed får det let.
Kampprogrammet er barsk for FCK, der nok bedre kunne have brugt en kamp mod Manchester United nu i stedet for til oktober, hvor der trods alt er bedre chancer for, at Rasmus Højlund er spillet ind på holdet, at forsvaret er i bedre stand, og hvor Uniteds selvskabte problemer med dårlig håndtering af Greenwood og Antonys sager om partnervold er kommet på afstand.
FC Københavns håb vil være knyttet til, at midterforsvaret ligesom Uniteds nylige kamp mod Arsenal byder på optrædener til folk som Harry Maguire og Jonny Evans, der ikke har niveau til en klub med Champions League-ambitioner.
Denne artikel er en revideret udgave af en artikel i Tipsbladets trykte udgave fredag 15. september 2023.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
CUSTOM
Brighton – Liverpool
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
‘Det er dramatisk!’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT