FC København trak tre af Europas helt store traditionsklubber i Champions League-gruppespillet, men ingen af de tre ser ud til at være i nærheden af tidligere tiders topniveau.
Kampprogram
16/9: Galatasaray-FCK
3/10: FCK-Bayern München
24/10: Manchester United-FC København
8/11: FCK-Manchester United
29/11: Bayern München-FCK
12/12: FCK-Galatasaray
Kampprogrammet blev ikke, som FC København kunne have håbet.
Det havde været mere attraktivt at møde enten Bayern München eller Manchester United i sidste spillerunde, hvor de to storklubber fra Tyskland og England meget vel kan være videre og derfor ikke stiller med stærkeste hold.
Med Galatasaray i første runde skal man være stærk lige fra start og meget gerne have point i Istanbul, mens presset vil være på FCK i returkampen i sidste runde i december.
Modstandere
Galatasaray
Cheftræner: Okan Buruk
Største profiler: Mauro Icardi, Wilfried Zaha og Hakim Ziyech
Formation: 4-2-3-1
Galatasaray er kommet igen efter en rædselsfuld 2021/22-sæson, hvor man ikke kvalificerede sig til Europa og skiftede ud i hele ledelsen i sommeren 2022.
‘Gala’ nåede tilbage på den tyrkiske trone i sidste sæson, men det hang i høj grad sammen med, at mesterholdet Trabzonspor kollapsede, og at Fenerbahce og Besiktas heller ikke var nær så stærke, som de har været i tidligere sæsoner.
Galatasaray har en række stærke individualister i form af Mauro Icardi, den tidligere FC Porto-profil Sergio Oliveira, tidligere Napoli-spiller Dries Mertens og nytilkomne Wilfried Zaha og Hakim Ziyech. Det er spillere, der egenhændigt kan skabe eller score matchvinder-mål mod FC København, men også spillere, der har toppet og nok ikke leverer samme defensive arbejdsradius som tidligere i deres karrierer.
Det viste Molde i Champions League-kvalifikationen, hvor nordmændene over to kampe faktisk vandt afslutnings-statistikken 34-15 og burde have fået noget bedre med sig end nederlag på 2-3 og 1-2.
I FC København bider man mærke i, at man klarer sig udmærket mod tyrkiske hold i Europa, som sejre over Trabzonspor, Istanbul BB og Galatasaray viser, og kan man frustrere de offensive profiler, bør man faktisk kunne hente fire eller seks point mod det tyrkiske tophold, der ikke er vant til lige så hårdnakket modstand hjemme i Süper Lig.
Bayern München
Cheftræner: Thomas Tuchel
Største profiler: Harry Kane, Mathijs de Ligt og Joshua Kimmich
Formation: 4-3-3
FC Bayern er på papiret en af forhåndsfavoritterne til at vinde Champions League, men i 2023 har klubben tydeligvis ikke været på det sædvanlige niveau. Kun en alvorlig dommerfejl forhindrede Borussia Dortmund i at vinde mesterskabet for første gang i ti år, og man anede mere end en knivspids metaltræthed.
Ledelsen har handlet ved at købe den helt fantastiske Napoli-stopper Min-jae Kim og Tottenham-stjernen Harry Kane, to superspillere der her og nu skal løfte Bayerns niveau.
Men man aner stadig usikkerheden. Manuel Neuer har stadig skadesproblemer, og det i en grad, så man kan undre sig over, at Bayern ikke eksempelvis købte Kamil Grabara i stedet for at køre videre med Sven Ulreich og den nye reserve Daniel Peretz fra Maccabi Tel Aviv, der ærlig talt ligner en discount-løsning sammenligning med den polske FCK-keeper.
Det er også påfaldende, at det tyske landshold er i så store problemer med adskillige Bayern-spillere i bærende positioner, så FC Bayern bør ikke være så fuldstændig uovervindelige som for to-tre år siden.
Når det er sagt, skal FCK stå på tæer – måske kunne der ligge et point i Parken i begyndelsen af oktober, hvis københavnerne kan holde Tuchels mandskab stangen de først 60-75 minutter.
Manchester United
Cheftræner: Erik ten Hag
Største profiler: Marcus Rashford, Bruno Fernandes og Casemiro
Formation: 4-2-3-1 eller 4-3-3
Det kører tydeligvis ikke som smurt i Premier League, hvor Erik ten Hag stadig forsøger at få tændt op under et hold med for mange jævne spillere og folk på midtbanen og i forsvaret, der nok aldrig kommer i nærheden af at vinde et mesterskab med United.
Men at Manchester United er for langt fra de allerbedste klubbers niveau er ikke ensbetydende med, at FC København dermed får det let.
Kampprogrammet er barsk for FCK, der nok bedre kunne have brugt en kamp mod Manchester United nu i stedet for til oktober, hvor der trods alt er bedre chancer for, at Rasmus Højlund er spillet ind på holdet, at forsvaret er i bedre stand, og hvor Uniteds selvskabte problemer med dårlig håndtering af Greenwood og Antonys sager om partnervold er kommet på afstand.
FC Københavns håb vil være knyttet til, at midterforsvaret ligesom Uniteds nylige kamp mod Arsenal byder på optrædener til folk som Harry Maguire og Jonny Evans, der ikke har niveau til en klub med Champions League-ambitioner.
Denne artikel er en revideret udgave af en artikel i Tipsbladets trykte udgave fredag 15. september 2023.

TransferLIVE: Her er Scott McKennas nye klub

‘Jeg drømmer stort’

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Godt nyt for FC København

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg

Er han Viborgs næste cheftræner?

Gravesen i ekstase over dansker-skifte

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Jordan Henderson til lægetjek

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Her er Jesper Fredbergs nye job

‘Det er Peter Christiansens idé’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Mål i luften i Vestirland

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

HSV-boss: Han er her om et par dage

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!