Manchester City-profilen Rodri stemmer i koret af spillere, der kritiserer det pressede kampprogram, som Europas bedste fodboldspillere er en del af.
På pressemødet inden Citys Champions League-kamp mod Inter åbner den spanske midtbanestjerne for, at en spillerstrejke kan blive aktuel.
– Vi er tæt på (at strejke, red.), siger Rodri ifølge Sky Sports.
– Det er den generelle mening hos spillerne, og hvis det bliver ved på denne måde, har vi ingen andre muligheder. Jeg tror virkelig, at det er noget, der bekymrer os. Det er os, der lider.
Ved sommerens EM gik Rodri hele vejen med det spanske landshold. Derfor stødte han først senere til Manchester City i den nye sæson, og han var ikke en del af holdets første Premier League-kampe.
– Nogen skal tage sig af os, fordi vi er hovedrolleindehaverne i denne sport, forretning eller hvad man nu vil kalde det.
– Alt handler ikke om penge eller marketing. Det handler om kvaliteten. Når jeg ikke er træt, så præsterer jeg bedre. Hvis folk vil se bedre fodbold, bliver vi nødt til at få hvile, siger Rodri.
Champions League-formatet er blevet ændret op til denne sæson.
Alle hold er nu placeret i én stor gruppe, hvor alle spiller otte kampe mod otte forskellige modstandere. Tidligere har gruppespillet bestået af seks kampe – to kampe mod hver af de tre gruppemodstandere.
Manchester City kan på grund af klub-VM, der også er blevet udvidet, derfor ende med at skulle spille over 70 kampe i løbet af sæsonen.
Mandag udtrykte Rodris holdkammerat Manuel Akanji ligeledes sin bekymring over det øgede antal kampe.
– Det er den ene kamp efter den anden, og jeg ved ikke, hvordan det kommer til at gå de næste par år. Man kan ikke bare blive ved med at tilføje flere kampe og regne med, at det går. Man skal også tænke på spillerne, lød det fra City-forsvarsspilleren.
Rodri, Akanji og resten af Manchester City-holdet spiller Champions League onsdag på hjemmebane mod Inter.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
DAGENS SPILFORSLAG
Smalhals i Inglewood
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
TRANSFER