Dortmund fik livline efter svær Atletico-kamp

Dortmund var i massive problemer i den spanske hovedstad, men fik scoret og slap med smalt nederlag.



Da Atlético Madrid i den første halve time havde blæst Borussia Dortmund omkuld og scoret to mål, så det onsdag aften mere end sort ud for tyskerne.

Men Dortmund slap fra den spanske hovedstad med et nederlag på 1-2 og lever dermed fortsat i Champions Leagues kvartfinale inden returopgøret på hjemmebane i næste uge.

En bunke indskiftere sørgede for at hive Dortmund op af dyndet i de sidste 20 minutter, hvor spanierne nok ville ønske, at de havde udnyttet nogle af de enorme chancer, de havde misbrugt i løbet af anden halvleg.

Gæsterne var som forvandlede i den sidste del af kampen, og dybt inde i overtiden var Julian Brandt få centimeter fra at udligne til 2-2.

Dortmund må dog ærgre sig over, at klubben i kampens indledning var helt væk. Allerede i det femte minut gik det galt, da gæsterne insisterede på at spille bolden fladt ud af feltet.

Keeper Gregor Kobel lagde bolden frem til Ian Maatsen, der lignede en mand, der ikke vidste, hvad han skulle gøre ved den. Han valgte at bryde den regel, man lærer som det første, når man begynder til fodbold.

På kanten af feltet sendte hollænderen bolden fladt på tværs af banen, og der dukkede Rodrigo de Paul op og scorede sit andet og vel nok letteste mål i sæsonen.

Kort efter scoringen illustrerede Mats Hummels Dortmund-krisen ganske fint. I ren panik trillede den rutinerede stopper bolden ud over sidelinjen, selv om han ikke for alvor var under pres.

Ondt blev værre for Dortmund efter en halv time. Efter en ny defensiv fejl fik Álvaro Morata bolden og fandt Antoine Griezmann, som lynhurtigt slap bolden til Samuel Lino, der til venstre i feltet var helt fri og scorede sikkert til 2-0.

Først derefter begyndte Dortmund at arbejde sig ind i kampen, og anden halvleg blev på gæsternes præmisser.

Atlético Madrid er kendt for at spille med en stram, defensiv organisation, og den blev aktiveret, således at de tyske gæster fik lov at spille bold.

Det kræver mere end almindelig opfindsomhed at strikke sig gennem det bolværk, der blev sat op på Atlético Madrids banehalvdel, men det lykkedes til sidst.

Lidt tilfældigt fik Dortmund-angriberen Sébastien Haller bolden med sig i feltet og sparkede den resolut i nettet med cirka ti minutter igen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’