Sender danskerklub ud i Champions League-mørket

Med et nederlag på 0-5 til Atalanta kan østrigske Sturm Graz ikke længere avancere i Champions League.



Når der 11. og 12. februar tages hul på knockoutfasen af denne sæsons Champions League, bliver det uden den østrigske danskerklub Sturm Graz.

Efter et nederlag på 0-5 ude mod Atalanta kan østrigerne ikke længere nå ind i top-24, som er kravet for avancement, selv om man endnu har en kamp i gruppefasen tilbage.

Danskerne Tochi Chukwuani og William Bøving har sammen med holdkammeraterne kun formået at hente tre point i de første syv kampe. Aktuelt har holdet på 24.-pladsen i ligaspillet otte point.

Med sejren kom Atalanta op på 14 point. Det rækker til en tredjeplads, inden syvende runde er spillet færdig. Top-8 er direkte i ottendedelsfinalerne.

Sturm Graz var tæt på at komme i front i Bergamo tirsdag efter ti minutter, da den 19-årige angriber Amady Camara fik en friløber. Teenageren misbrugte dog det store tilbud.

I stedet slog hjemmeholdet Atalanta til straks efter. Østrigerne lavede en stor fejl i opspillet, og det straffede Serie A-topscorer Mateo Retegui med det samme.

Målet blev startskuddet til stor Atalanta-dominans. Bøving, Chukwuani og co. blev reduceret til statister og løb mange meter i italienernes kombinationsspil.

Danskerklubben slap til pause med 0-1, men den italienske dominans fortsatte i anden halvleg. Faktisk blev den kun større med pauseindskiftningerne af Ademola Lookman og Juan Cuadrado.

De to flåede igen og igen Sturm Graz-defensiven fra hinanden. Cuadrado ramte selv stolpen, før han efter 58 minutters spil hamrede en tværpasning ind til Mario Pasalic, som fra få meter ikke kunne andet end at styre bolden i mål.

Både før og efter scoringen fik Atalanta annulleret scoringer for offside, men intet kunne bringe gæsterne tilbage i kampen. Niveauforskellen var ganske enkelt for stor.

Efter 62 minutter blev spændingen endegyldigt punkteret, da Charles De Ketelaere prikkede en nedfaldsbold i feltet ind til 3-0.

I tillægstiden blev det rigtig grimt for gæsterne, da Lookman og Marco Brescianini med et par minutters mellemrum cementerede storsejren.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Voldsom straf til Clement Bischoff

Den bedste handel i Superligaen!

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Blæst fuldstændig omkuld

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laver aftale med Frederik Birk

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Stjerne peger på Højlund

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Storklub lurer på Superliga-profil

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storroser dansk super-talent

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub