– Sindssygt, sindssygt!
Yann Aurel Bissecks navn bliver kun lige nævnt, da hans tidligere holdkammerat i AGF Oliver Lund måtte bøje sig i støvet.
– Det er så fedt. Jeg er så glad på hans vegne. Han fortjener det 100 procent, siger den pensionerede forsvarsspiller til Tipsbladet.
Og skulle nogen være i tvivl om, hvad Oliver Lund taler om, så er det, at Yann Bissecks Inter-mandskab sent tirsdag aften spillede sig i Champions League-finalen efter 120 hæsblæsende minutter mod FC Barcelona.
Bedriften sker under to år efter, at tyskeren forlod AGF som Superligaens bedste midtstopper.
– Klubben vidste, at han var et kæmpestort talent, men han havde bare været så meget skadet. Men jeg skal da ellers love for, at han fik karrieren tilbage på ret køl, og AGF har bare en vanvittig dygtig sundshedsstab, som fik ham op at køre. Det er ret vildt, og jeg havde nok ikke lige forestillet mig det her, da han trådte ind ad døren på Fredensvang.
24-årige Yann Bisseck kom til AGF fra FC Köln, i første omgang på en lejeaftale, som bagefter blev vekslet til en permanent kontrakt, og det var et godt træk af daværende sportschef, Stig Inge Bjørnebye, da tyskeren eksploderede i sin anden sæson på Fredensvang.
– Lige pludselig kunne han jo det hele og score mål fra 30 meter på udebane mod Lyngby. Han har bare en pakke, der er helt vanvittig. Han er mega hurtig, høj og fysisk stærk, og så passer det ham bare rigtig godt at spille den her brede midtstopper, hvor han også kan komme lidt fremover banen, siger Oliver Lund.

I AGF spillede Yann Bisseck til venstre i bagkæden, hvor han i Inter er placeret i højre side.
– Det her er da helt sikkert en eller anden blåstempling af det, de har gang i i Aarhus. Det er en klub, der er i stor udvikling, og det kan man godt mærke. Når de sportslige og fysiske parametre også hænger samme, så er det holistisk set et rigtig godt projekt, de har gang i. Det er en blåstempling af, at man også kan komme til AGF fra andre nationer og slå igennem.
Oliver Lund så selv semifinalen tirsdag aften og var som så mange andre blæst fuldstændig bagover.
– Begge kampe var helt vilde, og jeg kan nærmest ikke huske en vildere semifinale. Begge hold spillede godt, og der var bare gang i den. Der var lidt indianer-bold over det, så jeg har bare kæmpe respekt for den måde, Bisseck har gjort det på, og han har bare et godt mindset, siger Oliver Lund, der også har pæne ord at sige om sin tidligere holdkammerat for hans måde at være på:
– Yann kom godt ud af det med alle og var meget vellidt og super dygtig. Det er et menneske, man ønsker det bedste for. Når sådan en epokegørende ting sker, vil jeg bare sende ham en masse lykønskninger. Det er fantastisk.
Oliver Lund lagde støvlerne på hylden for to år siden og er i dag ansat i PwC.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
Hård kritik af FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
MEDIE
Manchester United rasende
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Albert Grønbæk skifter agent
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG