– Sindssygt, sindssygt!
Yann Aurel Bissecks navn bliver kun lige nævnt, da hans tidligere holdkammerat i AGF Oliver Lund måtte bøje sig i støvet.
– Det er så fedt. Jeg er så glad på hans vegne. Han fortjener det 100 procent, siger den pensionerede forsvarsspiller til Tipsbladet.
Og skulle nogen være i tvivl om, hvad Oliver Lund taler om, så er det, at Yann Bissecks Inter-mandskab sent tirsdag aften spillede sig i Champions League-finalen efter 120 hæsblæsende minutter mod FC Barcelona.
Bedriften sker under to år efter, at tyskeren forlod AGF som Superligaens bedste midtstopper.
– Klubben vidste, at han var et kæmpestort talent, men han havde bare været så meget skadet. Men jeg skal da ellers love for, at han fik karrieren tilbage på ret køl, og AGF har bare en vanvittig dygtig sundshedsstab, som fik ham op at køre. Det er ret vildt, og jeg havde nok ikke lige forestillet mig det her, da han trådte ind ad døren på Fredensvang.
24-årige Yann Bisseck kom til AGF fra FC Köln, i første omgang på en lejeaftale, som bagefter blev vekslet til en permanent kontrakt, og det var et godt træk af daværende sportschef, Stig Inge Bjørnebye, da tyskeren eksploderede i sin anden sæson på Fredensvang.
– Lige pludselig kunne han jo det hele og score mål fra 30 meter på udebane mod Lyngby. Han har bare en pakke, der er helt vanvittig. Han er mega hurtig, høj og fysisk stærk, og så passer det ham bare rigtig godt at spille den her brede midtstopper, hvor han også kan komme lidt fremover banen, siger Oliver Lund.

I AGF spillede Yann Bisseck til venstre i bagkæden, hvor han i Inter er placeret i højre side.
– Det her er da helt sikkert en eller anden blåstempling af det, de har gang i i Aarhus. Det er en klub, der er i stor udvikling, og det kan man godt mærke. Når de sportslige og fysiske parametre også hænger samme, så er det holistisk set et rigtig godt projekt, de har gang i. Det er en blåstempling af, at man også kan komme til AGF fra andre nationer og slå igennem.
Oliver Lund så selv semifinalen tirsdag aften og var som så mange andre blæst fuldstændig bagover.
– Begge kampe var helt vilde, og jeg kan nærmest ikke huske en vildere semifinale. Begge hold spillede godt, og der var bare gang i den. Der var lidt indianer-bold over det, så jeg har bare kæmpe respekt for den måde, Bisseck har gjort det på, og han har bare et godt mindset, siger Oliver Lund, der også har pæne ord at sige om sin tidligere holdkammerat for hans måde at være på:
– Yann kom godt ud af det med alle og var meget vellidt og super dygtig. Det er et menneske, man ønsker det bedste for. Når sådan en epokegørende ting sker, vil jeg bare sende ham en masse lykønskninger. Det er fantastisk.
Oliver Lund lagde støvlerne på hylden for to år siden og er i dag ansat i PwC.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Frankrig – England
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
NYHEDER