Skader vælter ned

PSG er uden flere profiler mod Barcelona, der også er ramt af flere skader før holdenes Champions League-brag.



Paris Saint-Germain står foran sin største opgave i denne sæson, når FC Barcelona onsdag kommer på besøg i Champions League.

Men turneringens forsvarende mester er blevet svækket kraftigt af skader, der er væltet ned over pariserne på det seneste.

Ousmane Dembélé, der i sidste uge blev kåret som verdens bedste fodboldspiller, er fortsat ude med en skade, han pådrog sig i starten af september.

– Det går godt. Jeg vil snart være tilbage, sagde Dembélé lørdag til fransk tv.

Dermed kommer den franske offensivspiller ikke i aktion mod sin tidligere klub, hvor han spillede i seks år frem til 2023.

Skadet er også den 20-årige franske angrebskomet Désiré Doué, som blev skadet nogenlunde samtidig med Dembélé.

PSG er også uden anfører og midtstopper Marquinhos samt midtbanespilleren Joao Neves.

Midtbanespilleren Vitinha, der blev nummer tre i Ballon d’Or-kåringen, udgik med en skade ti minutter før pausen i lørdagens ligakamp mod Auxerre.

I samme kamp blev kantspilleren Khvicha Kvaratskhelia udskiftet i pausen.

PSG-træner Luis Enrique, der tidligere har spillet for og været træner i Barcelona, håber dog, at både Vitinha og Kvaratskhelia kan spille onsdag.

– Vi er nødt til at forblive positive, fordi vi skal være i stand til at håndtere den her situation.

– Paris Saint-Germain er ikke det eneste hold med skader. Det er tilfældet for alle hold med så intens en kampkalender, siger Enrique ifølge AFP.

Barcelona er også svækket til kampen, da holdet ligeledes er blevet ramt af flere skader på det seneste.

Midtbanespillerne Gavi og Fermin Lopez er ude med skader, og det samme er kantspilleren Raphinha og målmændene Joan Garcia og Marc-André ter Stegen.

Til gengæld råder Barcelona igen over Lamine Yamal, der gjorde comeback i weekenden efter at have siddet ude i fire kampe med en lyskeskade.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’