PARKEN (Tipsbladet): FC København sikrede sig 1-1 mod Napoli i næstsidste runde af Champions League.
Nu venter en på papiret endnu hårdere modstander i sidste runde, når FC København skal gæste Camp Nou.
Med al sandsynlighed skal FC København bruge en sejr, hvis de skal gå videre i turneringen, og Jacob Neestrup erkender i den forbindelse, at hans mandskab har alle odds imod sig.
Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige presse efter uafgjort mod Napoli.
– Vi skal hen på det niveau, der hedder OB-Real Madrid. Det er det niveau, vi snakker. Det er ikke et mirakel længere at vinde i Parken, uanset hvem vi møder. Det er vi blevet for rutinerede og for gode til i europæisk kontekst. Men at tage til FC Barcelona og vinde vil være et mirakel.
– Vi skal have en toppræstation, lidt held og en dygtig keeper. Det er noget af det, der skal til, men det er en mulighed, og den skal vi spille efter. Det, der ændrer momentum i kampen i dag, ender med at være til vores fordel, og det er det røde kort. Det sker ud af en situation, der kan føles ligegyldig, men sådan er fodbold. Det er én situation ud af mange situationer, som kan føles ikke særlig vigtig. Lige pludselig er der rødt kort, og det kunne også ske den anden vej på onsdag i næste uge.
– Der er en mulighed, men det bliver meget, meget svært. Normalt synes jeg ikke, jeg står og fedtspiller, men så lad mig gøre det for første gang i min FCK-tid. Vi er giga underdogs, men der er en mulighed og uanset hvad, er det en kæmpekamp, hvor rigtig mange FC Københavnere kommer ned for at se os spille.
FC København har otte point efter otte runde, hvilket lige nu ser dem indtage plads 24, som er den sidste, der går videre til knockoutfasen.

Skal ringe til Barcelona-komet
Opgøret mod FC Barcelona byder for mange af FC København-spillerne også på et gensyn med Roony Bardghji.
Svenskeren forlod FCK til fordel for den catalanske storklub sidste sommer, og han kan godt forvente, at han bliver eftertragtet i dagene op til klubbernes møde den 28. januar.
– Jeg skal faktisk have ringet til ham inden kampen, for jeg håber, han kan skaffe nogle billetter til mig. Måske i morgen (onsdag) faktisk. Efter kampen kommer vi nok også til at snakke sammen om, hvordan han har det. Vi har snakket og holdt kontakten på WhatsApp, men vi kommer selvfølgelig til at snakke sammen om det, siger Jordan Larsson.
Kampen byder også på et gensyn med byen Barcelona, hvor Jordan Larsson har tilbragt nogle af sine tidlige år, da hans far Henrik Larsson spillede i klubben.
– Jeg har barndomsminder fra dengang, hvor jeg så min far spille på Camp Nou. Det er en drøm for mig at spille i den arena, så jeg ser frem til det. Men når dommeren sætter kampen i gang, handler det for os om at eksekvere gameplanen.
Derudover håber Jordan Larsson på, at han og vennen Roony Bardghji kan få lov at dele banen sammen i næste uge.
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
Video: Her kommer AGF bagud
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
FCK-bænken var rasende!
AVIS Jagter Christian Nørgaard
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’