Slår de nemt FCK? Så ville jeg lyve

Det bliver langt fra nogen walkover for Manchester United i aften mod FC København.



Normalt vil en udekamp på Old Trafford være lig med skælvende ben og et håb om bare at slippe tilbage til Danmark uden den store ydmygelse. 

Men stemningen er anderledes denne gang, når FC København tirsdag aften gæster det mytiske stadion. For det kører slet ikke på skinner for den engelske klub, som slider med det, og som har tabt de to første kampe i Champions League-gruppespillet.

Derfor er der maksimalt pres på De Røde Djævle i aften, men det bliver bestemt ikke nogen walkover at slå førerholdet fra Danmark. Sådan lyder vurderingen af Paul Parker, der har en fortid som spiller i netop Manchester United.

– Jeg kan altid huske FCK fra dengang de slog Manchester United, og taget deres seneste præstationer i betragtning, selvom de smed sejren mod Galatasaray, så bliver det en meget svær kamp for Man United.

– Jeg har hele tiden sagt, at Man United skal være glade for at slutte på en andenplads i gruppen, men nu tror jeg egentlig, at de skal være tilfredse, hvis de skal spille Europa League efter jul. Det er en bekymrende tid for klubben, og hvis jeg sad og sagde, at de nemt ville slå FCK, så ville jeg lyve, siger han til Tipsbladet.

Op til kampen er der rigtig meget fokus på Rasmus Højlund – med god grund. Den nye Manchester United-angriber blev nemlig kasseret i FC København sidste vinter, og siden er hans karriereudvikling eksploderet. Det er da også ham, som Paul Parker fremhæver.

– Rasmus Højlund bliver nøglen, for han vil helt sikkert gerne bevise sig selv mod den klub, der ikke troede på hans evner og smed ham væk for et latterligt lavt beløb. Han er Man Uniteds største trussel, og det er ham, Man United skal håbe på, præsterer, hvis de vil vinde.

Han er imponeret over Rasmus Højlund, selv om den blonde dansker endnu ikke har scoret i Premier League endnu. Ifølge Paul Parker minder Højlund om en gammeldags engelsk angriber, der bare vil frem og score mål.

Føles som flere hundrede tusinde tilskuere i Parken
Den tidligere Manchester United-spiller har dog alligevel sin tidligere klub som favorit til i aften – men billedet er anderledes om to uger, når den engelske storklub skal på besøg i Parken. Paul Parker er nemlig meget begejstret for FC Københavns hjemmebane.

– Jeg tror, at Man United får tre point på Old Trafford, men det bliver virkelig svært. På udebane i Parken skal de være glade for at få ét point. Meget glade endda, og jeg tror, at de maksimalt henter fire point i de to kampe.

– Uanset hvad der sker i Parken, så kan FCK ikke tabe til Manchester United. Det kan simpelthen ikke lade sig gøre med deres enorme styrke på hjemmebane, hvor det føles som at spille foran flere hundrede tusinde tilskuere med al den larm, de kan lave.

Kampen i aften fløjtes i gang klokken 21.





Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vejle Boldklub – OB

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne