FC Midtjylland er klar til Champions League efter onsdagens kæmpe drama, hvor straffesparks-situationen kom meget i fokus på grund af VAR-kendelsen.
Efter Sory Kabas brændte første spark var begge hold sådan set videre med kampen, da dommeren af VAR-rummet blev gjort opmærksom på, at Slavia Prags målmand Ondrej Kolar havde forladt mållinjen momentet inden Sory Kabas spark.
Dermed blev der dømt omspark, hvor Alexander Scholz ikke svigtede og sendte FC Midtjylland et kæmpe skridt i retning af den store triumf, som Franck Onyeka og Anders Dreyer siden sikrede med scoringerne til 3-1 0g 4-1.
Oven på nederlaget var der naturligvis sure miner i Slavia-lejren, og vreden gik overvejende mod dommer Damir Skomina.
Slavia-træner Jindrich Trpisovsky siger:
– Det, der gør mig virkelig vred, er at dommeren ikke selv gik de få meter hen og så på den langsomme gengivelse selv. Han sagde til mig, at han stolede på sine kolleger i VAR-rummet. Jeg kunne nemmere acceptere det, hvis han selv havde tjekket det, og jeg er vred over, at han ikke selv så videooptagelsen.
Hovedpersonen i situationen var naturligvis Slavia-keeper Ondrej Kolar, der slet, slet ikke føler at have gjort noget forkert i redningen af Sory Kabas straffespark.
– Det var noget svineri.
– Vi havde på forhånd fået at vide, at der blev holdt øje med, at man som målmand ikke forlod linjen før tid. Jeg var helt opmærksom på det. Det kan ikke være rigtigt, at Champions League-deltagelse skal afgøres af nogle få millimeter, lyder det fra målmanden Ondrej Kolar, der på ingen måder føler at have forladt målstregen, inden Kabas spark.
FC Midtjylland vandt som bekendt kampen med 4-1 og er dermed med i puljen til Champions League-lodtrækningen i dag klokken 17.00, hvor de otte gruppespil bliver formet. Tjek selv her, hvilke stærke modstandere FC Midtjylland kan ende med at komme i gruppe med.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
