Slavia Prag raser mod dommeren: Det er noget svineri

Slavia Prag-lejren er mildest talt gale i skralden over dommer Damir Skomina i Champions League-nederlaget til FC Midtjylland.



FC Midtjylland er klar til Champions League efter onsdagens kæmpe drama, hvor straffesparks-situationen kom meget i fokus på grund af VAR-kendelsen.

Efter Sory Kabas brændte første spark var begge hold sådan set videre med kampen, da dommeren af VAR-rummet blev gjort opmærksom på, at Slavia Prags målmand Ondrej Kolar havde forladt mållinjen momentet inden Sory Kabas spark.

Dermed blev der dømt omspark, hvor Alexander Scholz ikke svigtede og sendte FC Midtjylland et kæmpe skridt i retning af den store triumf, som Franck Onyeka og Anders Dreyer siden sikrede med scoringerne til 3-1 0g 4-1.

Oven på nederlaget var der naturligvis sure miner i Slavia-lejren, og vreden gik overvejende mod dommer Damir Skomina.

Slavia-træner Jindrich Trpisovsky siger:

– Det, der gør mig virkelig vred, er at dommeren ikke selv gik de få meter hen og så på den langsomme gengivelse selv. Han sagde til mig, at han stolede på sine kolleger i VAR-rummet. Jeg kunne nemmere acceptere det, hvis han selv havde tjekket det, og jeg er vred over, at han ikke selv så videooptagelsen.

Hovedpersonen i situationen var naturligvis Slavia-keeper Ondrej Kolar, der slet, slet ikke føler at have gjort noget forkert i redningen af Sory Kabas straffespark.

– Det var noget svineri.

– Vi havde på forhånd fået at vide, at der blev holdt øje med, at man som målmand ikke forlod linjen før tid. Jeg var helt opmærksom på det. Det kan ikke være rigtigt, at Champions League-deltagelse skal afgøres af nogle få millimeter, lyder det fra målmanden Ondrej Kolar, der på ingen måder føler at have forladt målstregen, inden Kabas spark.

FC Midtjylland vandt som bekendt kampen med 4-1 og er dermed med i puljen til Champions League-lodtrækningen i dag klokken 17.00, hvor de otte gruppespil bliver formet. Tjek selv her, hvilke stærke modstandere FC Midtjylland kan ende med at komme i gruppe med.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

‘Det vil være en stor ting i FCK’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

AGF – Brøndby IF

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Køb, køb, køb!

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Skyder Brøndby-transfer ned