Slavia Prag raser mod dommeren: Det er noget svineri

Slavia Prag-lejren er mildest talt gale i skralden over dommer Damir Skomina i Champions League-nederlaget til FC Midtjylland.



FC Midtjylland er klar til Champions League efter onsdagens kæmpe drama, hvor straffesparks-situationen kom meget i fokus på grund af VAR-kendelsen.

Efter Sory Kabas brændte første spark var begge hold sådan set videre med kampen, da dommeren af VAR-rummet blev gjort opmærksom på, at Slavia Prags målmand Ondrej Kolar havde forladt mållinjen momentet inden Sory Kabas spark.

Dermed blev der dømt omspark, hvor Alexander Scholz ikke svigtede og sendte FC Midtjylland et kæmpe skridt i retning af den store triumf, som Franck Onyeka og Anders Dreyer siden sikrede med scoringerne til 3-1 0g 4-1.

Oven på nederlaget var der naturligvis sure miner i Slavia-lejren, og vreden gik overvejende mod dommer Damir Skomina.

Slavia-træner Jindrich Trpisovsky siger:

– Det, der gør mig virkelig vred, er at dommeren ikke selv gik de få meter hen og så på den langsomme gengivelse selv. Han sagde til mig, at han stolede på sine kolleger i VAR-rummet. Jeg kunne nemmere acceptere det, hvis han selv havde tjekket det, og jeg er vred over, at han ikke selv så videooptagelsen.

Hovedpersonen i situationen var naturligvis Slavia-keeper Ondrej Kolar, der slet, slet ikke føler at have gjort noget forkert i redningen af Sory Kabas straffespark.

– Det var noget svineri.

– Vi havde på forhånd fået at vide, at der blev holdt øje med, at man som målmand ikke forlod linjen før tid. Jeg var helt opmærksom på det. Det kan ikke være rigtigt, at Champions League-deltagelse skal afgøres af nogle få millimeter, lyder det fra målmanden Ondrej Kolar, der på ingen måder føler at have forladt målstregen, inden Kabas spark.

FC Midtjylland vandt som bekendt kampen med 4-1 og er dermed med i puljen til Champions League-lodtrækningen i dag klokken 17.00, hvor de otte gruppespil bliver formet. Tjek selv her, hvilke stærke modstandere FC Midtjylland kan ende med at komme i gruppe med.







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Manchester United – Nottingham Forest

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Raser: Det er latterligt!

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil