Slavia Prag raser mod dommeren: Det er noget svineri

Slavia Prag-lejren er mildest talt gale i skralden over dommer Damir Skomina i Champions League-nederlaget til FC Midtjylland.



FC Midtjylland er klar til Champions League efter onsdagens kæmpe drama, hvor straffesparks-situationen kom meget i fokus på grund af VAR-kendelsen.

Efter Sory Kabas brændte første spark var begge hold sådan set videre med kampen, da dommeren af VAR-rummet blev gjort opmærksom på, at Slavia Prags målmand Ondrej Kolar havde forladt mållinjen momentet inden Sory Kabas spark.

Dermed blev der dømt omspark, hvor Alexander Scholz ikke svigtede og sendte FC Midtjylland et kæmpe skridt i retning af den store triumf, som Franck Onyeka og Anders Dreyer siden sikrede med scoringerne til 3-1 0g 4-1.

Oven på nederlaget var der naturligvis sure miner i Slavia-lejren, og vreden gik overvejende mod dommer Damir Skomina.

Slavia-træner Jindrich Trpisovsky siger:

– Det, der gør mig virkelig vred, er at dommeren ikke selv gik de få meter hen og så på den langsomme gengivelse selv. Han sagde til mig, at han stolede på sine kolleger i VAR-rummet. Jeg kunne nemmere acceptere det, hvis han selv havde tjekket det, og jeg er vred over, at han ikke selv så videooptagelsen.

Hovedpersonen i situationen var naturligvis Slavia-keeper Ondrej Kolar, der slet, slet ikke føler at have gjort noget forkert i redningen af Sory Kabas straffespark.

– Det var noget svineri.

– Vi havde på forhånd fået at vide, at der blev holdt øje med, at man som målmand ikke forlod linjen før tid. Jeg var helt opmærksom på det. Det kan ikke være rigtigt, at Champions League-deltagelse skal afgøres af nogle få millimeter, lyder det fra målmanden Ondrej Kolar, der på ingen måder føler at have forladt målstregen, inden Kabas spark.

FC Midtjylland vandt som bekendt kampen med 4-1 og er dermed med i puljen til Champions League-lodtrækningen i dag klokken 17.00, hvor de otte gruppespil bliver formet. Tjek selv her, hvilke stærke modstandere FC Midtjylland kan ende med at komme i gruppe med.



Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller