Spanske aviser hylder Braithwaite: Han er en “killer”

Martin Braithwaite får flotte ord med på vejen fra flere spanske sportsaviser.



Martin Braithwaite har gang i en fremragende periode i FC Barcelona, hvor han har scoret fire mål over sine seneste tre kampe.

Onsdag kom den danske landsholdsspiller således på måltavlen igen for storklubben i deres sejr over Ferencvaros i Champions League, hvor han nu sammen med Lionel Messi er delt topscorer for FC Barcelona med tre kasser.

Samtidig fremtvang Braithwaite også et straffespark i onsdagens sejr, og den 29-årige dansker bliver rost i stor stil i de spanske medier.

Hos Mundo Deportivo bliver Braithwaites aktion i forbindelse sammenlignet med noget, den brasilianske legende Ronaldo Nazario kunne have leveret, mens hans killerinstinkt også hyldes.

Læs også:Frustreret United-træner uenig i udvisning

– Braithwaite er blevet forløst. Han er i storform og giver Barcelona den nødvendige fart. Han viste et killer-instinkt ved sit mål og viste sin power, da han efterfølgende fremprovokerede et straffespark, han gav til Dembele, skriver Mundo Deportivo.

Også Marca kalder Martin Braithwaite for en killer, mens de i en anden artikel rangerer ham som Barcelonas næstbedste spiller i onsdagens sejr.

– En anden Barcelona-angriber, der leverer varen i øjeblikket. Braithwaite udnyttede Dembeles indlæg og scorede det andet mål, og så vandt han straffesparket, der førte til det tredje, skriver de.

Hos Sport rangeres den danske angriber også som en af Barcelonas bedste med karakteren otte. Ingen fik en højere karakter, men både Ousmane Dembele, Antoine Griezmann og Jordi Alba får samme karakter.

Læs også:Danskerkasse nomineret til ugens mål i Champions League

– Han laver ikke støj, han klager ikke, og når han får mulighed, udnytter han det. Han ved, hvor han er, og udfylder angriberrollen med værdighed, entusiasme og også stor kvalitet. Han scorede et mål og fremtvang et straffespark. Altid på mit hold, lyder Sports vurdering af Martin Braithwaite.

Avisen AS mener, at Barcelona virkelig bør overveje, om de skal hente en ny angriber i januar, eller blot bruge Braithwaite. 

– Danskeren har nu fire mål i de seneste tre kampe. Hvis han fortsætter med at spille sådan, vil det være svært for Koeman at droppe ham… Når Braithwaite spiller så godt, skal klubben spørge sig selv, om Memphis Depay skal være en prioritet i januar, eller om de skal koncentrere sig om at styrke andre positioner på holdet, lyder det.

Læs også:Braithwaite scorede i ny stor Barca-sejr
Læs også:Se målet: Brandvarme Braithwaite bomber videre




LIVE

Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

Viborg FF – OB

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Skyder Brøndby-transfer ned



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Køb, køb, køb!

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

AC Horsens – FC Nordsjælland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

LIVE: FCK smider sejren

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona