Martin Braithwaite har gang i en fremragende periode i FC Barcelona, hvor han har scoret fire mål over sine seneste tre kampe.
Onsdag kom den danske landsholdsspiller således på måltavlen igen for storklubben i deres sejr over Ferencvaros i Champions League, hvor han nu sammen med Lionel Messi er delt topscorer for FC Barcelona med tre kasser.
Samtidig fremtvang Braithwaite også et straffespark i onsdagens sejr, og den 29-årige dansker bliver rost i stor stil i de spanske medier.
Hos Mundo Deportivo bliver Braithwaites aktion i forbindelse sammenlignet med noget, den brasilianske legende Ronaldo Nazario kunne have leveret, mens hans killerinstinkt også hyldes.
Læs også:Frustreret United-træner uenig i udvisning
– Braithwaite er blevet forløst. Han er i storform og giver Barcelona den nødvendige fart. Han viste et killer-instinkt ved sit mål og viste sin power, da han efterfølgende fremprovokerede et straffespark, han gav til Dembele, skriver Mundo Deportivo.
Også Marca kalder Martin Braithwaite for en killer, mens de i en anden artikel rangerer ham som Barcelonas næstbedste spiller i onsdagens sejr.
– En anden Barcelona-angriber, der leverer varen i øjeblikket. Braithwaite udnyttede Dembeles indlæg og scorede det andet mål, og så vandt han straffesparket, der førte til det tredje, skriver de.
Hos Sport rangeres den danske angriber også som en af Barcelonas bedste med karakteren otte. Ingen fik en højere karakter, men både Ousmane Dembele, Antoine Griezmann og Jordi Alba får samme karakter.
Læs også:Danskerkasse nomineret til ugens mål i Champions League
– Han laver ikke støj, han klager ikke, og når han får mulighed, udnytter han det. Han ved, hvor han er, og udfylder angriberrollen med værdighed, entusiasme og også stor kvalitet. Han scorede et mål og fremtvang et straffespark. Altid på mit hold, lyder Sports vurdering af Martin Braithwaite.
Avisen AS mener, at Barcelona virkelig bør overveje, om de skal hente en ny angriber i januar, eller blot bruge Braithwaite.
– Danskeren har nu fire mål i de seneste tre kampe. Hvis han fortsætter med at spille sådan, vil det være svært for Koeman at droppe ham… Når Braithwaite spiller så godt, skal klubben spørge sig selv, om Memphis Depay skal være en prioritet i januar, eller om de skal koncentrere sig om at styrke andre positioner på holdet, lyder det.
Læs også:Braithwaite scorede i ny stor Barca-sejr
Læs også:Se målet: Brandvarme Braithwaite bomber videre
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED
