Frustreret United-træner uenig i udvisning

Manchester United havde chancerne til selv at have afgjort onsdagens kamp mod PSG, mener Ole Gunnar Solskjær.



Det irriterer Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, at den engelske storklub i næste uge risikerer at blive slået ud af Champions League efter gruppespillet.

United burde nemlig have sikret avancement til turneringens ottendedelsfinaler allerede onsdag aften med en hjemmesejr over Paris Saint-Germain, men englænderne formåede ikke at udnytte sine chancer.

Det siger Solskjær ifølge uefa.com efter 1-3-nederlaget til PSG.

– Det er selvfølgelig frustrerende, at vi ikke gik videre i aften. Vi spillede en god kamp, men det var ikke nok.

– Kampens afgørelse kom ned til marginaler, og det var derfor, at de endte med sejren. Vi skabte chancer nok, men kunne ikke få dem omsat til mål, siger Solskjær.

Han måtte blandt andre se Anthony Martial brænde to kæmpe chancer i anden halvleg ved stillingen 1-1, mens Edinson Cavani var uheldig med et forsøg på overliggeren.

I sidste spillerunde skal United en tur til Tyskland for at møde RB Leipzig. Her kan Solskjærs mandskab nøjes med et enkelt point for at gå videre. Nordmanden finder optimisme i, at det omvendte opgør på Old Trafford endte med 5-0 i slutningen af oktober.

– Vi har stadig skæbnen i egne hænder. Vi kan bruge præstationen i hjemmekampen mod Leipzig til vores fordel. Der forsvarede vi os godt, og vi var kyniske i kontrafasen, siger Solskjær.

Undervejs i nederlaget til PSG lænede United-brasilianeren Fred sig flere gange op ad et rødt kort, og da der manglede 20 minutter tilbage af opgøret, fik han et efter sin anden advarsel.

Solskjær mener ikke, at der var grund til at skifte Fred ud, fordi han ifølge nordmanden spillede en god kamp.

– Jeg overvejede at tage ham ud, men gjorde det ikke. Han spillede en god kamp, og han burde ikke være blevet udvist i den situation, hvor han fik et rødt kort, for han ramte bolden først.

– Men måske var han heldig med at blive på banen i første halvleg, medgiver Solskjær i et interview med TV3+.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygter Christian Eriksen-problem

Liverpool – Chelsea

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Tv-vært stopper på Viaplay