Frustreret United-træner uenig i udvisning

Manchester United havde chancerne til selv at have afgjort onsdagens kamp mod PSG, mener Ole Gunnar Solskjær.



Det irriterer Manchester Uniteds manager, Ole Gunnar Solskjær, at den engelske storklub i næste uge risikerer at blive slået ud af Champions League efter gruppespillet.

United burde nemlig have sikret avancement til turneringens ottendedelsfinaler allerede onsdag aften med en hjemmesejr over Paris Saint-Germain, men englænderne formåede ikke at udnytte sine chancer.

Det siger Solskjær ifølge uefa.com efter 1-3-nederlaget til PSG.

– Det er selvfølgelig frustrerende, at vi ikke gik videre i aften. Vi spillede en god kamp, men det var ikke nok.

– Kampens afgørelse kom ned til marginaler, og det var derfor, at de endte med sejren. Vi skabte chancer nok, men kunne ikke få dem omsat til mål, siger Solskjær.

Han måtte blandt andre se Anthony Martial brænde to kæmpe chancer i anden halvleg ved stillingen 1-1, mens Edinson Cavani var uheldig med et forsøg på overliggeren.

I sidste spillerunde skal United en tur til Tyskland for at møde RB Leipzig. Her kan Solskjærs mandskab nøjes med et enkelt point for at gå videre. Nordmanden finder optimisme i, at det omvendte opgør på Old Trafford endte med 5-0 i slutningen af oktober.

– Vi har stadig skæbnen i egne hænder. Vi kan bruge præstationen i hjemmekampen mod Leipzig til vores fordel. Der forsvarede vi os godt, og vi var kyniske i kontrafasen, siger Solskjær.

Undervejs i nederlaget til PSG lænede United-brasilianeren Fred sig flere gange op ad et rødt kort, og da der manglede 20 minutter tilbage af opgøret, fik han et efter sin anden advarsel.

Solskjær mener ikke, at der var grund til at skifte Fred ud, fordi han ifølge nordmanden spillede en god kamp.

– Jeg overvejede at tage ham ud, men gjorde det ikke. Han spillede en god kamp, og han burde ikke være blevet udvist i den situation, hvor han fik et rødt kort, for han ramte bolden først.

– Men måske var han heldig med at blive på banen i første halvleg, medgiver Solskjær i et interview med TV3+.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Til lægetjek i Superliga-klub

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Frederiksen renser ud

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Lurer på Superliga-stjerne

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Københavns talenter gør rent bord

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Et skridt tættere Englands største stadion

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Portugal – Usbekistan

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Derfor trækker stor dansk transfer ud

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris