Det er nye tider for fodboldbranchen, når danske fans skal følge deres favorithold i både dansk og udenlandsk fodbold.
Streamingtjenesten Disney+ har købt rettighederne til Europa League og Conference League efter TV2, mens Viaplay har solgt 38 Premier League-kampe årligt til Amazon Prime Video.
Aftalerne træder i kraft allerede fra den kommende sæson. Det betyder, at rettighederne fordeles ud på endnu flere streamingplatforme, og regningen lander i forbrugernes postkasse.
– Det er folk som dig og mig, der kommer til at betale. Mediebilledet ændrer sig, og vil man se fodbold, kommer man til at betale for det, siger Jesper Jørgensen, som er sportsøkonom hos Deloitte.
Hidtil har de danske fans kunnet se alle Premier League-kampe på Viaplay, men salget af en ugentlig kamp til Amazon Prime Video kommer ikke helt ud af den blå luft.
– I udlandet har de store streaminggiganter for længe siden gjort sit indtog med køb af fodboldrettigheder. Så det er ingen overraskelse, at de kommer til Danmark nu med lidt forsinkelse, siger Jesper Jørgensen.
Fra sommer deler Viaplay rettighederne til Superligaen med TV2, og streamingtjenesten har altså også solgt en Premier League-kamp til Amazon.
Ydermere har Viaplay på nuværende tidspunkt ikke lukket en aftale om at vise Champions League i næste sæson. Viaplay har ellers kunnet tilbyde kampene fra Europas største klubturnering til sine kunder lige siden turneringens begyndelse i 1992.
Trods de ændrede rettigheder har Viaplay forklaret, at man ikke planlægger et prisfald overfor sine kunder.
Viaplay, der driver tv-kanaler i de nordiske lande samt en streamingtjeneste af samme navn, havde et dundrende underskud på 6,5 milliarder danske kroner for regnskabsåret 2023.
Viaplay arbejder fortsat på at lande rettighederne til Champions League, og derfor giver det mening at sælge en Premier League-rettighed til Amazon.
– At Viaplay sælger til Amazon er et tegn på de økonomiske udfordringer. Et selskab med sådan et underskud vil finde steder, hvor man kan spare og få penge i kassen, siger Jesper Jørgensen.
– Viaplay vil fastholde Champions League-rettighederne, for sammen med Superligaen og Premier League er det deres vigtigste rettighed. Det vil være at miste en kronjuvel for Viaplay, hvis de mister Champions League, siger sportsøkonomen.
TV2 har haft rettighederne til de to andre klubturneringer Europa League og Conference League siden 2021, men tv-stationen valgte ikke at forlænge aftalen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW