Stig Tøfting: Nu slipper han for at høre på mig!

Stig Tøfting erklærer, at Jess Thorup over den kommende tid vil slippe for at høre kritik fra Plæneklipperen.



– Jeg gider ikke sparke bagud. Det er jeg ikke ansat til, men du har da helt sikkert ret i, at jeg har lagt ryg til rigtig meget lort. Det er sådan, det er. Men det gør det bare endnu federe at stå her.

Sådan lød det fra Jess Thorup over for Viaplay, efter at FC København onsdag aften spillede uafgjort i Trabzon og derved kvalificerede sig til Champions Leagues gruppespil. Et Champions League-gruppespil, der er løvernes første siden 2016/17-sæsonen.

Et sådant gruppespil er en kæmpe økonomisk gevinst for FCK, men for Jess Thorup fungerer det også som en slags holdkæftbolche til kritikerne.

I hvert fald Stig Tøfting. Til Viaplay fortæller “Plæneklipperen”, at Thorup nu slipper for at høre på hans kritik i det næste stykke tid.

– Jan Mølby nævnte det, da vi startede udsendelsen her med at sige, at han kan jo frede sig selv med et avancement til Champions League-gruppespillet. Og det gør han her.

– Jeg er en af dem, der har stået og været kritisk over for Jess Thorup og om han var den rigtige til FC København, og om det var et rigtigt match. Det har han taget med oprejst pande, når vi har taget de her diskussioner i studiet. Nu kan jeg stikke hånden i vejret og sige, at nu slipper han for at høre på mig de næste… Lad os sige, at han får lidt løbepas i forhold til det, for det er en sejr for ham, siger Stig Tøfting til Viaplay med et smil og roser så Jess Thorup:

– Han viser også bare en klasse og siger, at han ikke har behov for at sparke bagud. Han er en gentleman. Den her kritik har jo ikke været personligt, men mere om det var et rigtigt match. Når han så laver den her kvalifikation, er det et hak i geværskaftet, og så skal vi måske lige klappe kaje det næste stykke tid.

Se hele klippet, hvor Viaplay-studiet snakker om Jess Thorup, i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Afslører samtale med Roony Bardghji

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

FC Midtjylland-spiller stukket ned



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar