Stjerner rammer eksklusiv klub

To stjerner kunne i aften fejre mere end bare sejren i Champions League, da de meldte sig ind feteret klub.



Oven på onsdagens sidste ottendedelsfinaler står to stjerner tilbage som nogle af de helt store vindere. Harry Kane og Mohamed Salah er begge klar til kvartfinalerne med henholdsvis Bayern München og Liverpool. Tyskerne slog samlet Atalanta ud af turneringen med 10-2, mens Merseyside-klubben fik vendt et pinligt nederlag i første kamp mod Galatasaray til en 4-0-sejr på Anfield, hvilket gav en samlet 4-1-triumf over tyrkerne.

Harry Kane scorede sit mål nummer 50 i Champions League, da han i anden halvleg hamrede bolden i nettet. Han havde allerede i første halvleg bragt Bayern foran 1-0 på straffespark, og dermed blev englænderens anden scoring kampens historiske.

Den engelske landsholdskaptajn tangerer dermed Lionel Messis placering som den tredjehurtigste spiller til at nå 50 mål i turneringen. De to stjerner brugte begge 66 kampe på det, mens Ruud van Nistelrooy skulle bruge 62 kampe, og Erling Haaland scorede sine første 50 mål på bare 49 kampe.

Mohamed Salah brændte ganske vist et straffespark i onsdagens kamp mod Galatasaray, men han kom stærkt igen i anden halvleg, hvor han scorede en lille lækkerbisken, som sendte ham op på 50 mål i turneringen. Dermed er han den første afrikanske spiller nogensinde til at nå den milepæl. Ud af de 50 scoringer er 47 faldet for Liverpool, mens de sidste tre kom i tiden hos Roma og Basel.

Egypteren understreger med sine 50 mål, at han hører til blandt de største afrikanske spillere i Champions Leagues historie. Spillere som Didier Drogba og Samuel Eto’o nåede til sammenligning “kun” henholdsvis 44 og 30 mål i turneringen.

Kane og Salah meldte sig med onsdagens præstationer ind som medlem nummer 11 og 12 i klubben af spillere med 50 mål i Champions League.

De er dog også begge blevet erfarne herrer, med Harry Kanes 32 år og Mohamed Salahs 33, så hvis de skal nærme sig turneringens suveræne topscorer, Cristiano Ronaldo, der står noteret for 140 mål i 183 kampe, vil det kræve et voldsomt tempo og et scoringssnit af de helt sjældne.

I kvartfinalerne skal Bayern München møde det mest vindende hold i turneringens historie, Real Madrid, der slog Manchester City ud med samlet 5-1. Liverpool skal derimod op imod de regerende mestre fra Paris Saint-Germain, som sendte Chelsea ud med samlet 8-2.





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Salah sender særlig besked

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF – Viborg FF

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

Lewandowski forlader FC Barcelona

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Froholdt med vild hæder i Portugal

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Manchester City vinder FA Cup

FC København – Randers FC

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Celtic er mester efter vildt drama

Superliga-bejlere deler



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Fredericia – Silkeborg IF

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt